Adolf Leibler: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
 
(Nie pokazano 1 pośredniej wersji utworzonej przez tego samego użytkownika)
Linia 6: Linia 6:
 
|grafika_opis=
 
|grafika_opis=
 
|funkcja=
 
|funkcja=
|urodziny_data=[[25 stycznia]] [[1922]] r.
+
|urodziny_data=[[25 stycznia]] [[1922]]
 
|urodziny_miejsce= Jasło
 
|urodziny_miejsce= Jasło
|smierc_data=[[24 marca]] [[1988]] r.
+
|smierc_data=[[24 marca]] [[1988]]
 
|smierc_miejsce=[[Szczecin]]
 
|smierc_miejsce=[[Szczecin]]
 
|miejsce_spoczynku=[[Cmentarz Centralny]] w Szczecinie, kw. 62
 
|miejsce_spoczynku=[[Cmentarz Centralny]] w Szczecinie, kw. 62
Linia 23: Linia 23:
 
==Życiorys==
 
==Życiorys==
  
Urodził się [[25 stycznia]] [[1922]] r. w Jaśle z ojca Wolfa. Naukę w szkole średniej przerwała wojna. Uciekł przed Niemcami do Związku Radzieckiego. Tam zaciągnął się do Armii Andersa, lecz zachorował na tyfus i po długiej rekonwalescencji pojechał do Buchary. Tam zaciągnął się do nowo utworzonego Ludowego Wojska Polskiego, gdzie skończył szkołę felczerską. W LWP służył później w samodzielnych batalionach sanitarnych. Wraz z armią wkroczył do Polski. Zdemobilizowany w [[1946]] r.  
+
Adolf Leibler urodził się [[25 stycznia]] [[1922]] r. w Jaśle, w rodzinie Wolfa Leiblera. Naukę w szkole średniej przerwała wojna. Uciekł przed Niemcami do Związku Radzieckiego, gdzie zaciągnął się do Armii Andersa. Z powodu długiej rekonwalescencji po przebytym tyfusie pozostał w Bucharze (Uzbekistan). Tam przyłączył się do formującego się w ZSRR Ludowego Wojska Polskiego. Podczas służby ukończył szkołę felczerską i służył w samodzielnych batalionach sanitarnych. Wraz z armią wkroczył do Polski. Zdemobilizowany w [[1946]] r.  
  
Był pionierem miasta [[Szczecin]]a. Pracował w spółdzielczości, był prezesem żydowskiej spółdzielni pracy „Dobrobyt”, aktywnym członkiem szczecińskiego oddziału i władz naczelnych Towarzystwa Społeczno - Kulturalnego Żydów w Polsce.
+
Był pionierem miasta [[Szczecin]]a. Pracował w spółdzielczości, był m.in. prezesem żydowskiej spółdzielni pracy „Dobrobyt”, aktywnym członkiem szczecińskiego oddziału i władz naczelnych Towarzystwa Społeczno - Kulturalnego Żydów w Polsce.
 
   
 
   
W Szczecinie założył rodzinę, żona Stella Cesarska-Leibler była nauczycielką. Mieli dwoje dzieci: córkę i syna. Oboje zostali lekarzami.
+
W Szczecinie założył rodzinę. Żona Stella Cesarska-Leibler była nauczycielką. Mieli dwoje dzieci: córkę i syna. Oboje zostali lekarzami.
  
Adolf Leibler zmarł [[24 marca]] [[1988]] r. i jest pochowany na [[Cmentarz Centralny|Cmentarzu Centralnym]] w Szczecinie.
+
Adolf Leibler zmarł [[24 marca]] [[1988]] r. i został pochowany na [[Cmentarz Centralny|Cmentarzu Centralnym]] w Szczecinie.
  
  

Aktualna wersja na dzień 11:47, 22 maj 2020


Adolf Leibler
Data urodzenia 25 stycznia 1922
Miejsce urodzenia Jasło
Data śmierci 24 marca 1988
Miejsce śmierci Szczecin
Miejsce spoczynku Cmentarz Centralny w Szczecinie, kw. 62


Adolf Leibler (1922-1988)

Życiorys

Adolf Leibler urodził się 25 stycznia 1922 r. w Jaśle, w rodzinie Wolfa Leiblera. Naukę w szkole średniej przerwała wojna. Uciekł przed Niemcami do Związku Radzieckiego, gdzie zaciągnął się do Armii Andersa. Z powodu długiej rekonwalescencji po przebytym tyfusie pozostał w Bucharze (Uzbekistan). Tam przyłączył się do formującego się w ZSRR Ludowego Wojska Polskiego. Podczas służby ukończył szkołę felczerską i służył w samodzielnych batalionach sanitarnych. Wraz z armią wkroczył do Polski. Zdemobilizowany w 1946 r.

Był pionierem miasta Szczecina. Pracował w spółdzielczości, był m.in. prezesem żydowskiej spółdzielni pracy „Dobrobyt”, aktywnym członkiem szczecińskiego oddziału i władz naczelnych Towarzystwa Społeczno - Kulturalnego Żydów w Polsce.

W Szczecinie założył rodzinę. Żona Stella Cesarska-Leibler była nauczycielką. Mieli dwoje dzieci: córkę i syna. Oboje zostali lekarzami.

Adolf Leibler zmarł 24 marca 1988 r. i został pochowany na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie.
Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Róża Król
TSKŻ Logo.png