Bartosz Ulka

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bartosz Ulka (fot. Marek Jaszczyński)

Bartosz Ulka (ur. 1976) – pisarz, pseudonim literacki Bartłomieja Dzikowskiego, autora szczecińskiej sagi Perła Europy

Życiorys

Bartosz Ulka (właściwie Bartłomiej Dzikowski) urodził się w 1976 roku w Szczecinie. Studiował zarządzenie i marketing na Politechnice Szczecińskiej (1995-1999) oraz handel zagraniczny na Uniwersytecie Szczecińskim (1999-2001). W latach 2012-2015 pracował w firmie konsultingowo-doradczej Financial Management Services. Od 2015 roku jest Project Managerem w spółce Telzas.

Interesuje się m.in. genetyką, mikrobiologią i nowymi technologiami, a także historią, ze szczególnym uwzględnieniem historii Szczecina. Jest miłośnikiem literatury. Pisze książki i opowiadania. W 2009 roku ukazała się jego debiutancka powieść Perła Europy, która zapoczątkowała cykl powieści z sensacyjnym wątkiem, osadzonych w historycznych realiach Szczecina i regionu. Książki te wydał pod pseudonimem Bartosz Ulka. Pseudonim zaczerpnął od imienia swojej matki.

Autor określa sam siebie jako „Bajkopisarz dla dorosłych”. Jak twierdzi: skupia się na tym, co ma być przyjazne, dać radość, emocje, przygodę z miastem. Piszę dla ludzi stąd, chciałbym, żeby szczecinianie mieli ciekawą przygodę z książką, zobaczyli zbeletryzowaną wersję historii miasta.

W 2015 roku, pod własnym nazwiskiem, opublikował na łamach „Naszego Miasta” cykl opowiadań, których akcja rozgrywała się w Stettinie.

Zainspirowany regatami The Tall Ships Races, zaczął promować Szczecin poprzez produkcję kolekcji koszulek, popularnych T-shirtów, ze współczesnymi widokami miasta.


Ma syna Tomasza.

Twórczość literacka

  • 2009Perła Europy, Wydawnictwo Księży Młyn
  • 2010Perła Europy. Upadek
  • 2012Perła Europy. Dziedzictwo
  • 2014Zaginiona moneta księcia (opowiadanie) w zbiorze Opowiadania numizmatyczne. Historia moneta się toczy (współautorzy: Jerzy Chałupski, Tomasz Witkiewicz, Krzysztof Wytrykowski, Karina Kopczyńska, Katarzyna Marciszewska)
Bibliografia

  • Marek Jaszczyński, O „Perle Europy”, co przeczytamy w trzeciej części, „wydarzenia.naszemiasto.pl” (wersja internetowa z dn. 3 kwietnia 2012)
  • Marek Jaszczyński, Kolorowy Szczecin na t-shircie. „Chcemy wykreować nową markę”, „Głos Szczeciński 24.pl” (wersja internetowa z dn. 6 kwietnia 2014)IES64.png
Autor opracowania: Arkadiusz Bis, Andrzej Androchowicz