Beniamin Pojman: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
(Utworzono nową stronę "__NOTOC__ {{Osoba infobox |osoba=Beniamin Pojman |grafika_osoba= |grafika_opis= |funkcja=działacz społeczny, spółdzielca |urodziny_data=13 października 1907...")
 
(Brak różnic)

Aktualna wersja na dzień 12:25, 22 maj 2020

Beniamin Pojman
działacz społeczny, spółdzielca
Data urodzenia 13 października 1907
Miejsce urodzenia Łódź
Data śmierci 11 maja 1975
Miejsce śmierci Szczecin
Miejsce spoczynku Cmentarz Centralny w Szczecinie, kw. 58 A, rz. 13, nr grobu 5


Beniamin Pojman (1907-1975)

Życiorys

Beniamin Pojman urodził się 13 października 1907 r. w Łodzi, w ubogiej, religijnej rodzinie. Był najstarszym z siedmiorga rodzeństwa. Już jako nastolatek miał poglądy lewicowe. Wraz z podzielającymi jego przekonania znajomymi przeniósł się do Grodziska Mazowieckiego. Wstąpił do Bundu (Powszechny Żydowski Związek Robotniczy na Litwie, w Polsce i Rosji), gdzie szybko został czołowym aktywistą. W tym czasie poznał swoja przyszła żonę Chaję Segal. Miał dwie córki.

Po wybuchu II wojny światowej znalazł się w ZSRR. Jego żona nie chciała opuścić rodziców i pozostała z dziećmi. Wszyscy zginęli w KL Auschwitz-Birkenau. Beniamin Pojman przez krótki czas przebywał na Ukrainie, później został deportowany do Kazachstanu i Uzbekistanu, gdzie za nędzne wynagrodzenie pracował w fabryce tekstylnej.

Po zakończeniu wojny repatriował się do Polski i zamieszkał w Szczecinie w dzielnicy Golęcino. Kiedy dowiedział się, że cała jego rodzina zginęła włączył się aktywnie do prac Komitetu Żydowskiego, angażując się w pomoc materialną potrzebującym. Poznał tam swoją drugą żonę, Tatianę, wdowę, Rosjankę z pochodzenia. Pobrali się we wrześniu 1946 r.

W 1947 r. wykorzystując swoją wiedzę z Uzbekistanu założył Żydowską Spółdzielnię „Trykot” (dziewiarską) z siedzibą na Golęcinie, zatrudniającą wielu ludzi. Przy „Trykocie” założył też żydowskie przedszkole. Był prezesem Spółdzielni do 1950 r. Później założył Spółdzielnię Inwalidzką „Tęcza” z siedzibą przy ul. Tkackiej. Spółdzielnia zatrudniała osoby niepełnosprawne, które zajmowały się produkcją zabawek, koszyków, siatek itp. W konsekwencji wydarzeń Marca'68, w 1970 r. został wyrzucony z pracy.

Beniamin Pojman w tym czasie ukończył szkołę średnią. Był aktywnym działaczem Towarzystwa Społeczno - Kulturalnego Żydów, wspierał również Szkołę Żydowską im. I.L.Pereca w Szczecinie. Nauczył się języka esperanto i był jego czynnym propagatorem.

Z drugiego małżeństwa miał córkę Różę urodzoną w 1947 roku, która po 1968 r. wyemigrowała do USA.

Zmarł 11 maja 1975 roku.

Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Róża Król
TSKŻ Logo.png