Bogislaus Bodo von Flemming

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Wersja z dnia 16:47, 4 lis 2019 autorstwa Sylwia Wesołowska (dyskusja | edycje) (→‎Bibliografia)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bogislaus Bodo von Flemming
generał porucznik
Data urodzenia 24 kwietnia 1671
Miejsce urodzenia Stargard
Data śmierci 14 października 1732
Miejsce śmierci Świerzno
Lata działalności 1693-1732
Narodowość niemiecka


Bogislaus Bodo von Flemming (Flemig) (1671-1732) - generał porucznik kawalerii w służbie polsko-saskiej.

Życiorys

Bogislaus (Bogislav, Bogislaff) Bodo von Flemming urodził się 24 kwietnia 1671 roku w Stargardzie. Był synem Georga Caspara, tajnego radcy brandenburskiego, właścicielem zamku w Buku i Mierzęcinie, dziedzicem Świerzna, Trzęsacza, Łojszyna i Szumiącej. Początkowo kształcił się pod okiem prywatnych preceptorów. W 1690 wyjechał na studia do Frankfurtu nad Menem. W następnym roku udał się do Berlina i wstąpił do gwardii. Podobnie jak jego dwaj bracia zrobił karierę wojskową. Próbował kontynuować studia, ale już na początku 1692 roku kwaterował z wojskiem w Brabancji. Podczas kampanii 1693 roku został mianowany kapitanem. Po 3 latach był już podrucznikiem-wachmistrzem, a we wrześniu 1697 mianowany generałem adiutantem armii w randze porucznika. W 1713 roku uzyskał stopień generała majora, z którego po pewnym czasie zrezygnował i ostatecznie w 1717 awansował na generała porucznika kawalerii. Około 1716 roku powrócił na Pomorze i osiadł w swojej posiadłości rodowej w Świerznie. Na jego polecenie wybudowano zachowany do dziś kompleks dworski.

W 1703 roku ożenił się z Marią Louise von Wreech, córką generała. Urodziło im się 8 dzieci (3 synów i 5 córek), z których tylko 3 córki osiągnęły pełnoletność.

Bogislaus Bodo von Flemming z małżonką

Latem 1732 roku podupadł na zdrowiu. Cierpiał na bóle głowy, gorączkę i zapalenie wątroby.
Zmarł wycieńczony chorobą 14 października 1732 roku w Świerznie, pochowany 4 listopada.

Dwór w Świerznie przeszedł na najmłodszą córkę Agnes, żonę pruskiego szlachcica Friedricha Ludwiga von Wartensleben.


Bibliografia

  • Walter, Joachim Friedrich. Das auf die zukünfftige Seeligkeit gerichtete Glaubens-Auge, wie es das Irrdische verachtet ... als die ... Cörper des ... Herrn ... Bogislav Bodo ... General-Lieutenants ... Den 4. Novembr. des 1732sten Jahres in dem Gräflichen Begräbniss beygesetzet wurden .. . Stargard: Tiller, 1732.
  • Flathe, Heinrich Theodor: Flemming, Jakob Heinrich Graf von. W: Allgemeine Deutsche Biographie. Bd. 7. Leipzig: Duncker & Humblot, 1877, s. 118. (w haśle dot. brata).Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Agata Michalska