Bohdan Albert Janiszewski

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Wersja z dnia 11:53, 17 paź 2019 autorstwa Andriusza (dyskusja | edycje) (→‎Radio)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bohdan Albert Janiszewski
aktor
brak zdjecia
Data urodzenia 17 września 1927
Miejsce urodzenia Warszawa
Data śmierci 1 września 2009
Miejsce śmierci Szczecin
Miejsce spoczynku Cmentarz Centralny w Szczecinie (kw. 29A-9-7)
Lokalizacja grobu zobacz na mapie



Bohdan Albert Janiszewski (1927-2009) – aktor, reżyser, pedagog

Życiorys

Bohdan Albert Janiszewski urodził się 17 września 1927 roku w Warszawie. Był synem Alfreda i Leokadii. Ukończył szkołę powszechną i Gimnazjum Mechaniczne w Warszawie.

Podczas okupacji niemieckiej został aresztowany i w 1943 roku zesłany do obozu w Peenemünde na wyspie Usedom (Uznam). Obóz opuścił w maju 1945 roku.

W latach 1945 rozpoczął pracować jako urzędnik na kolei. Jako stypendysta w 1946 roku został wysłany przez Ministerstwo Komunikacji na studia politechniczne do Krakowa. Po zetknięciu się ze środowiskiem artystycznym miasta zrezygnował ze studiów na Politechnice i usiłował wstąpić do Państwowej Wyższej Szkoły Aktorskiej. Ze względu na pobrane wcześniej dwuletnie stypendium, musiał kontynuować pracę w PKP. Tu w 1949 roku wstąpił do Teatru Kolejarza. W tym samym roku wystąpił na murach krakowskiego Barbakanu w sztuce Adama Antoniego Polewki (i w jego reżyserii) Igrce w Barbakanie. W latach 1952-1953 roku był spikerem rozgłośni Polskiego Radia w Krakowie. W 1953 roku został aktorem krakowskiego Państwowego Teatru Lalek i Aktora „Groteska”. W 1954 roku zdał eksternistyczny egzamin lalkarski.

W 1954 roku, przychylając się do sugestii komisji egzaminacyjnej, wyjechał do Szczecina, z którym związany był aż do śmierci. Szybko stał się jednym z czołowych aktorów Państwowych Teatrów Dramatycznych (1954-1975). Równocześnie występował także w Teatrze Krypta i w Teatrze „13 Muz”. Od 1976 roku aż do emerytury grał w Teatrze Polskim. W 2003 roku u boku aktorów seniorów Mariana Noska, Antoniego Szubarczyka, Zbigniewa Witkowskiego, Rolanda Głowackiego wystąpił w roli Smarkula w pamiętnej adaptacji Chłopców Stanisława Grochowiaka w reżyserii Adama Opatowicza. Współpracował blisko z lokalną rozgłośnią radiową i z ośrodkiem telewizyjnym.

Wspólnie z Jerzym Kubickim i Jerzym Wernerem współorganizował Studio Pantomimy Politechniki Szczecińskiej. Zajmował się także pracą pedagogiczną. W latach 1956-1960 był wykładowcą Liceum Kulturalno-Oświatowego oraz Studia Estrady i Piosenki przy Estradzie Szczecińskiej (1971-1974). Wykładał także na polonistyce w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Szczecinie. Współpracował z amatorskim ruchem artystycznym. Był instruktorem amatorskich zespołów artystycznych. Na zamku prowadził prelekcje poświęcone historii teatru (m.in. Teatr epoki Oświecenia).

W 1958 roku został członkiem SPATiF-ZASP. W latach siedemdziesiątych kierował Zarządem Szczecińskiego Oddziału tego stowarzyszenia.

Zmarł 1 września 2009 roku w Szczecinie. Został pochowany 4 września na Cmentarzu Centralnym (kw. 29A-9-7).







W obiektywie Konrada Kamińskiego



Twórczość artystyczna (Szczecin)

Teatr

Tytuł sztuki Autor Reżyseria Forma twórczości Postać Teatr Data premiery
Chwasty Janusz Warmiński Maria Straszewska obsada aktorska Andrzej Bartczak Państwowe Teatry Dramatyczne (Teatr Polski) 14 lutego 1955
Wilhelm Tell Fryderyk Schiller Emil Chaberski obsada aktorska Kamieniarz Państwowe Teatry Dramatyczne (Teatr Współczesny) 6 lipca 1955
Ostry dyżur Jerzy Lutowski Ludwik Benoit obsada aktorska Brosz Państwowe Teatry Dramatyczne (Teatr Polski) 19 listopada 1955
Maturzyści Zdzisław Skowroński Aleksander Fogiel asystent reżysera; obsada aktorska Zawada, maturzysta Państwowe Teatry Dramatyczne (Teatr Polski) 14 stycznia 1956
Neapol miasto milionerów Eduardo de Filippo Marian Godlewski obsada aktorska Federico Państwowe Teatry Dramatyczne (Teatr Polski) 12 maja 1956
Rozbójnik Karel Čapek Ludwik Benoit obsada aktorska Leśniczy Państwowe Teatry Dramatyczne (Teatr Współczesny) 15 czerwca 1956
Przepraszam, ale żyję Włodzimierz Dychawiczny, Michał Słobodskoj Ludwik Benoit obsada aktorska Obywatel z bólem zębów Państwowe Teatry Dramatyczne (Teatr Polski) 31 października 1956
Panie Kochanku Józef Ignacy Kraszewski Nina Burska obsada aktorska Pułkownik de Larzac Państwowe Teatry Dramatyczne (Teatr Współczesny) 10 grudnia 1956
Pastorałka Leon Schiller Ludwik Benoit obsada aktorska Feldmarszał Państwowe Teatry Dramatyczne (Teatr Współczesny) 22 grudnia 1956
Skowronek Jean Anouilh Ludwik Benoit obsada aktorska Hrabia Warwick Państwowe Teatry Dramatyczne (Teatr Współczesny) 25 maja 1957
Chory z urojenia Molière Aleksander Fogiel obsada aktorska Tomasz Biegunka, syn lekarza, zalotnik Anieli Państwowe Teatry Dramatyczne (Scena Kameralna) 14 września 1957 na Scenie Objazdowej; 12 października 1957 w Szczecinie
Cyd Stanisław Wyspiański Aleksander Rodziewicz obsada aktorska Don Sanszo Państwowe Teatry Dramatyczne (Teatr Współczesny) 20 grudnia 1957
Przygoda florencka Ludwik Hieronim Morstin Aleksander Rodziewicz obsada aktorska Andrzej Państwowe Teatry Dramatyczne (Teatr Współczesny) 1 lipca 1958
Romans z wodewilu Władysław Krzemiński Aleksander Rodziewicz obsada aktorska Franek Państwowe Teatry Dramatyczne (Teatr Polski) 11 października 1958
Beatrix Cenci Juliusz Słowacki Aleksander Rodziewicz obsada aktorska Don Lucenzio Państwowe Teatry Dramatyczne (Teatr Współczesny) 16 grudnia 1958
Maria Stuart Friedrich Schiller Aleksander Rodziewicz obsada aktorska Hrabia Bellierre Państwowe Teatry Dramatyczne (Teatr Współczesny) 14 marca 1959
Cudotwórca Anatol Stern Aleksander Rodziewicz obsada aktorska Paweł Państwowe Teatry Dramatyczne (Teatr Polski) 22 września 1959
Kapelusz pełen deszczu Michael Vincente Gazzo Jerzy Jarocki obsada aktorska Polo Pope Państwowe Teatry Dramatyczne (Teatr Polski) 4 czerwca 1960
Godzina dwunasta Aleksiej Arbuzow Aleksander Rodziewicz obsada aktorska Leonid Pawłowicz Pokrowski Państwowe Teatry Dramatyczne (Teatr Polski) 5 listopada 1960
Dwie barwy krwi Harald Hauser Tadeusz Żuchniewski asystent reżysera; obsada aktorska Pułkownik Karol Brinkhaus Państwowe Teatry Dramatyczne (Teatr Polski) 30 listopada 1960
Opera za trzy grosze Bertolt Brecht Zdzisław Tobiasz asystent reżysera; obsada aktorska Robert „Piła”, człowiek Maca Państwowe Teatry Dramatyczne (Teatr Współczesny) 23 marca 1961
Kuglarze Zdzisław Skowroński Zdzisław Tobiasz asystent reżysera; obsada aktorska Mgr Prot Państwowe Teatry Dramatyczne (Teatr Współczesny) 12 września 1961
Skąpiec Molière Andrzej Makarewicz obsada aktorska Komisarz policji Państwowe Teatry Dramatyczne (Teatr Polski) 24 września 1961
Odwety Leon Kruczkowski Aleksander Rodziewicz obsada aktorska Okulicz Państwowe Teatry Dramatyczne (Teatr Polski) 3 lutego 1962
Umierają dobrzy ludzie... Ryszard Liskowacki Aleksander Rodziewicz obsada aktorska Wiktor Państwowe Teatry Dramatyczne (Teatr Współczesny) 4 maja 1962
Czy to jest miłość Zofia Bystrzycka Aleksander Rodziewicz asystent reżysera; obsada aktorska Janusz Państwowe Teatry Dramatyczne (Teatr Polski) 11 września 1962
Psie czasy, sierżancie... Ira Lewin, Mac Hyman Zbigniew Bogdański obsada aktorska Irvin Blanchard Państwowe Teatry Dramatyczne (Teatr Współczesny) 19 października 1962
Wesele Stanisław Wyspiański Józef Gruda asystent reżysera; obsada aktorska Dziennikarz Państwowe Teatry Dramatyczne (Teatr Współczesny) 18 stycznia 1963
Czarowna noc; Zabawa (jednoaktówki) Sławomir Mrożek Jan Zdrojewski obsada aktorska Teatr Propozycji Klubu „13 Muz” 8 kwietnia 1963
Hamlet William Shakespeare Aleksander Rodziewicz obsada aktorska Guildenstern Państwowe Teatry Dramatyczne (Teatr Współczesny) 19 kwietnia 1963
Piąta kolumna Ernest Hemingway Zbigniew Cybulski obsada aktorska Cywil Państwowe Teatry Dramatyczne (Teatr Polski) 20 grudnia 1963
Król umiera, czyli ceremonie Eugène Ionesco Janusz Marzec obsada aktorska Teatr „13 Muz" 13 stycznia 1964
Fizycy Friedrich Dürrenmatt Józef Gruda asystent reżysera; obsada aktorska Ernest Henryk Ernesti Państwowe Teatry Dramatyczne (Teatr Polski) 19 stycznia 1964
Makbet William Shakespeare Maryna Broniewska obsada aktorska Zbój I Państwowe Teatry Dramatyczne (Teatr Współczesny) 25 marca 1964
Sułkowski Stefan Żeromski Jerzy Kreczmar obsada aktorska Erizzo Państwowe Teatry Dramatyczne (Teatr Współczesny) 5 lipca 1964
Rzecz o ludziach (montaż poetycki z okazji rocznicy Rewolucji Październikowej) Konstanty Treniew, Wsiewołod Wiszniewski, Nikołaj Pogodin, Michaił Bułhakow, Isaak Babel Zdzisław Krauze obsada aktorska Teatr Krypta (Sala Szwedzka) 2 listopada 1964
Nosorożec Eugène Ionesco Maryna Broniewska asystent reżysera; obsada aktorska Logik; Strażak Państwowe Teatry Dramatyczne (Teatr Polski) 19 grudnia 1964
Matka Courage i jej dzieci Bertolt Brecht Zbigniew Mak obsada aktorska Młody żołnierz; Żołnierz I Państwowe Teatry Dramatyczne (Teatr Współczesny) 20 marca 1965
Przychodzę opowiedzieć Jerzy Broszkiewicz Hieronim Konieczka obsada aktorska Tłumacz Państwowe Teatry Dramatyczne (Teatr Polski) 1 maja 1965
Otello William Shakespeare Jan Maciejowski obsada aktorska Rodrygo, wenecki szlachcic Państwowe Teatry Dramatyczne (Teatr Współczesny) 1 października 1966
Szewcy Stanisław Ignacy Witkiewicz Janusz Marzec obsada aktorska I Czeladnik Teatr „13 Muz” 22 listopada 1965
Rapsody Stanisław Wyspiański Bohdan Gierszanin opracowanie dramaturgiczne (z Bohdanem Gierszaninem), obsada aktorska Teatr Krypta 28 lutego 1966
Dziady Adam Mickiewicz Jan Maciejowski obsada aktorska Diabeł I; Lokaj I; Chór Państwowe Teatry Dramatyczne (Teatr Współczesny) 12 marca 1966
Zbójcy Fryderyk Schiller Edmund Pietryk obsada aktorska Franciszek Moor, syn Maksymiliana Państwowe Teatry Dramatyczne (Teatr Współczesny) 3 grudnia 1966
Henryk IV Luigi Pirandello Janusz Marzec obsada aktorska Teatr Krypta 13 lutego 1967
Niech no tylko zakwitną jabłonie Agnieszka Osiecka Barbara Fijewska obsada aktorska Chłop Ze Wsi; Gość; Korporant; Kułak; Niewierny Kochanek; Pan; Partyzant; Szabrownik; Ułan Państwowe Teatry Dramatyczne (Teatr Współczesny) 21 marca 1967
Przygoda z Vaterlandem Leon Kruczkowski Aleksander Rodziewicz obsada aktorska Sekretarz Państwowe Teatry Dramatyczne (Teatr Polski) 24 maja 1967
Ryszard III William Shakespeare Jan Maciejowski obsada aktorska Książę Buckingham Państwowe Teatry Dramatyczne (Teatr Współczesny) 29 września 1967
Wujaszek Wania Antoni Czechow Ewa Kołogórska obsada aktorska Michał Lwowicz Astrow Państwowe Teatry Dramatyczne (Teatr Współczesny) 3 grudnia 1967
Pan Wokulski Bolesław Prus Ewa Kołogórska obsada aktorska Doktor Szuman; Hrabia II Państwowe Teatry Dramatyczne (Teatr Polski) 23 lutego 1968
Śmiertelny taniec August Strindberg Jan Maciejowski obsada aktorska Bert Teatr „13 Muz” 25 marca 1968
Hedda Gabler Henrik Ibsen Maryna Broniewska obsada aktorska Jorgen Tesman Państwowe Teatry Dramatyczne (Teatr Polski) 12 maja 1968
Antygona Sofokles Marek Okopiński obsada aktorska Koryfeusz Państwowe Teatry Dramatyczne (Teatr Współczesny) 20 września 1968
Wyzwolenie Stanisław Wyspiański Jan Maciejowski obsada aktorska Maska; Prymas Państwowe Teatry Dramatyczne (Teatr Współczesny) 14 lutego 1969
Księżyc Stanisław Grochowiak Bohdan Gierszanin obsada aktorska Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Imprez Artystycznych (Teatr Krypta) 9 kwietnia 1969
Rzecz listopadowa Ernest Bryll Krystyna Skuszanka, Jerzy Krasowski obsada aktorska Poeta Państwowe Teatry Dramatyczne (Teatr Współczesny) 20 kwietnia 1969
Henryk IV William Shakespeare Jan Maciejowski obsada aktorska Tomasz Percy - hr. Worcester Państwowe Teatry Dramatyczne (Teatr Współczesny) 12 czerwca 1969
Sonnenbruchowie Leon Kruczkowski Józef Gruda obsada aktorska Profesor Sonnenbruch Państwowe Teatry Dramatyczne (Teatr Polski) 12 września 1969
Portret Marii Józef Gruda Józef Gruda współpraca reżyserska; obsada aktorska Paweł Appell „Scena 69” – Państwowe Teatry Dramatyczne (Teatr Polski) 16 listopada 1969
Eros i Psyche Jerzy Żuławski Maciej Prus obsada aktorska Państwowe Teatry Dramatyczne (Teatr Polski) 28 lutego 1970
Wesele Stanisław Wyspiański Józef Gruda asystent reżysera; obsada aktorska Wernyhora Państwowe Teatry Dramatyczne (Teatr Polski) 10 maja 1970
Wkrótce nadejdą bracia Janusz Krasiński Jowita Pieńkiewicz obsada aktorska Człowiek z charakterem Państwowe Teatry Dramatyczne (Teatr Polski) 21 lipca 1970
Hamlet William Shakespeare Józef Gruda obsada aktorska Poloniusz Państwowe Teatry Dramatyczne (Sala im. Księcia Bogusława Zamku Książąt Pomorskich) 15 stycznia 1971
Dialogus de Passione Anonim Jitka Stokalska obsada aktorska Caiphas; Józef z Arymatei; Lucyper Państwowe Teatry Dramatyczne (Teatr Polski) 28 marca 1971
Jan Maciej Karol Wścieklica Stanisław Ignacy Witkiewicz Aleksander Strokowski obsada aktorska Abraham Mlaskauer, lichwiarz wiejski Państwowe Teatry Dramatyczne (Teatr Polski) 15 października 1972
Damy i huzary Aleksander Fredro Józef Gruda asystent reżysera; obsada aktorska Rotmistrz Państwowe Teatry Dramatyczne (Teatr Polski) 17 grudnia 1972
Kotka na rozpalonym blaszanym dachu Tennessee Williams Aleksander Strokowski asystent reżysera; obsada aktorska Dziadek Państwowe Teatry Dramatyczne (Teatr Współczesny) 24 marca 1973
Oskarżyciel publiczny Fritz Hochwalder Józef Gruda asystent reżysera; obsada aktorska Montané Państwowe Teatry Dramatyczne (Teatr Polski) 9 czerwca 1973
Król Edyp Sofokles Aleksander Strokowski obsada aktorska Edyp Państwowe Teatry Dramatyczne (Teatr Polski) 20 października 1973
Szewcy Stanisław Ignacy Witkiewicz Aleksander Strokowski obsada aktorska Hiper-Robociarz Państwowe Teatry Dramatyczne (Teatr Współczesny) 15 września 1974
Ktoś obcy Marian Kowalski Bohdan Albert Janiszewski reżyseria Teatr Krypta 11 listopada 1974
Dziesięć paradoksów prokuratora Kempnera Józef Gruda Józef Gruda obsada aktorska Doktor Robert M.W. Kempner Państwowe Teatry Dramatyczne (Teatr Współczesny) 1 lutego 1975
Sytuacja Wiktor Rozow Bohdan Albert Janiszewski reżyseria Państwowe Teatry Dramatyczne (Teatr Polski) 27 kwietnia 1975
Okapi Stanisław Grochowiak Jerzy Próchnicki obsada aktorska Trot Państwowe Teatry Dramatyczne (Teatr Polski) 18 lipca 1975
Śpiąca Królewna Michał Borzykowski Janusz Kozłowski obsada aktorska Szambelan Państwowe Teatry Dramatyczne (Teatr Polski) 11 listopada 1975
Warszawianka Stanisław Wyspiański Wanda Laskowska obsada aktorska Pac Państwowe Teatry Dramatyczne 20 grudnia 1975
Horsztyński Juliusz Słowacki Krzysztof Rotnicki obsada aktorska Szymon Kossakowski Teatr Polski 20 marca 1976
Ta mała ziemia Georgi Dżagarow Andrzej Ziębiński współpraca reżyserska, obsada aktorska Dragijew Teatr Polski 6 czerwca 1976
Kartoteka Tadeusz Różewicz Jan Jeruzal obsada aktorska Dziennikarz Teatr Polski 25 maja 1977
Antygona Sofokles Janusz Bukowski obsada aktorska Kreon Teatr Polski (Sala Księcia Bogusława Zamku Książąt Pomorskich) 3 listopada 1977
Pan Tadeusz Adam Mickiewicz Janusz Bukowski obsada aktorska Gerwazy Teatr Polski 4 lutego 1978
Don Juan Molière Bohdan Cybulski obsada aktorska Don Luois Teatr Polski 10 marca 1979
Co u pana słychać? Krzysztof Kąkolewski Janusz Bukowski obsada aktorska Reinefahrt Teatr Polski (Sala Prób) 9 października 1979
Romeo i Julia William Shakespeare Janusz Bukowski obsada aktorska Kapuleti Teatr Polski 21 czerwca 1980
Odprawa posłów greckich Jan Kochanowski Bernard Ford Hanaoka obsada aktorska Koryfeusz Teatr Polski 6 marca 1981
Betleem polskie Lucjan Rydel Henryk Giżycki obsada aktorska Legionista; Podskarbi Teatr Polski 15 stycznia 1982
Igraszki z diabłem Jan Drda Andrzej Rozhin obsada aktorska Diabeł II Teatr Polski 18 marca 1982
Zemsta Aleksander Fredro Andrzej Rozhin obsada aktorska Śmigalski Teatr Polski 5 czerwca 1982
Czapa, czyli Śmierć na raty Janusz Krasiński Zbigniew Wilkoński obsada aktorska Strażnik drugi Teatr Polski 1 października 1982
Miarka za miarkę William Shakespeare Irena Wollen obsada aktorska Obskursyn Teatr Polski 3 grudnia 1982
Dwie głowy ptaka Władysław Terlecki Andrzej Rozhin obsada aktorska Tuchołko Teatr Polski 22 maja 1983
Szkoła żon Molière Zbigniew Chrzanowski obsada aktorska Enryk, szwagier Chryzalda Teatr Polski 4 marca 1984
Szachy Stanisław Grochowiak Andrzej May obsada aktorska Hrabia Teatr Polski 16 września 1984
Uciechy staropolskie lepsze i pożyteczniejsze aniżeli z Bacchusem i Wenerą Anonim Bohdan Baer obsada aktorska Lucyper; Śmierć Teatr Polski 28 października 1984
Sługa Don Kiszota Wojciech Bąk Andrzej May obsada aktorska Doradca Teatr Polski 7 grudnia 1985
Za siedmioma strunami Tadeusz Klimowski Marcel Kochańczyk obsada aktorska Rycerz Windel-Bundel Teatr Polski 1 czerwca 1986
Wiśniowy sad Antoni Czechow Aleksander Wilkin obsada aktorska Firs Teatr Polski 19 października 1986
Życie jest snem Pedro Calderon de la Barca Andrzej May obsada aktorska Basilio Teatr Polski 27 marca 1987
Mandat Nikołaj Erdman Aleksandr Wilkin obsada aktorska Autonom Zygmuntowicz Teatr Polski 15 listopada 1987
Księżniczka Turandot Daniela Fischerova Frantisek Hromada obsada aktorska Altoum Teatr Polski 6 listopada 1988
Iwona, księżniczka Burgunda Witold Gombrowicz Marcel Kochańczyk obsada aktorska Dworzanin Teatr Polski 26 lutego 1989
Bóg Woody Allen Zbigniew Wilkoński obsada aktorska Król; Mężczyzna I Teatr Polski 18 lutego 1990
Historyja o Chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim Mikołaj z Wilkowiecka Tadeusz Malak obsada aktorska Filip; Ozeasz; Piłat starosta Teatr Polski 25 marca 1990
Panna Tutli-Putli Stanisław Ignacy Witkiewicz Zbigniew Wilkoński obsada aktorska Lokaj Teatr Polski 14 października 1990
Balladyna Juliusz Słowacki Jarosław Kilian obsada aktorska Goniec; Woźny; Strażnik; Żołnierz Teatr Polski 19 stycznia 1991
Hamlet William Shakespeare Adam Opatowicz obsada aktorska Duch ojca Hamleta Teatr Polski 7 czerwca 2002
Chłopcy Stanisław Grochowiak Adam Opatowicz obsada aktorska Smarkul Teatr Polski 27 marca 2003
Faust Johann Wolfgang Goethe Ryszard Major obsada aktorska Pan Teatr Polski 8 listopada 2003



Na scenie



Radio

Tytuł słuchowiska/audycji Autor Reżyseria Adaptacja radiowa Postać Data pierwszej emisji
Agronomówka Tadeusz Stoiński obsada aktorska 29 listopada 1954
Wiersze o Szczecinie Ireneusz Gwidon Kamiński, Henryk Piotrowski, Stanisław Szydłowski, Witold Wirpsza obsada aktorska 24 maja 1955
Wiersze przyjaciół (z cyklu: Poezja i muzyka) wiersze autorów rosyjskich i radzieckich Marian Syganiec obsada aktorska 23 października 1955
Jasny kapelusz (z cyklu: Inspektor na tropie) Alfred Sobecki Andrzej Skarżyński obsada aktorska 13 maja 1957
Tylko pan, kapitanie Bronisław Słomka Juliusz Burski obsada aktorska 25 grudnia 1965
Zdarzył się cud Wiesław Rogowski Julia Zyblewska obsada aktorska 23 lipca 1967
Nasza legitymacja Aleksander Błok, Władysław Broniewski, Włodzimierz Majakowski, Stefan Żeromski Jan Maciejowski obsada aktorska 10 listopada 1967
Pieśni skandynawskie wiersze poetów skandynawskich Julia Zyblewska obsada aktorska 19 sierpnia 1969
Przyjęcie u Carlstone'a Wiesław Rogowski Julia Zyblewska obsada aktorska 26 października 1969
Ostatni dzień życia Wil Lipatow Julia Zyblewska Czesław Czerniawski obsada aktorska 22 kwietnia 1970
Być w porządku Czesław Czerniawski Julia Zyblewska obsada aktorska 21 czerwca 1970
Kapitanowie Georgij Wadimow Julia Zyblewska Teresa Worono obsada aktorska 21 listopada 1971
Tajemnica czterech notarialnych akt (w cyklu: Pół wieku Teatru Polskiego Radia) Jerzy Sawiuk Julia Zyblewska obsada aktorska 1 czerwca 1972
Wachta Eugeniusz Daszkowski obsada aktorska 25 czerwca 1973
Akordy ziemi wiersze różnych autorów Aleksander Strokowski obsada aktorska 1 listopada 1973
Dycha z Kopernikiem Zbigniew Brzozowski Julia Zyblewska obsada aktorska 18 marca 1974
Ballada o diabliku Zbigniew Brzozowski obsada aktorska 21 października 1974
Teraz, zawsze, nigdy Ryszard Liskowacki Julia Zyblewska obsada aktorska 24 marca 1975
Za tydzień Freetown Marian Kowalski Janusz Bukowski Anna Waraczewska Kapitan 11 sierpnia 1979
Usterka Marian Kowalski Jacek Bukowski obsada aktorska 19 października 1979
Kamień Zbigniew Kosiorowski Sylwester Woroniecki obsada aktorska 29 maja 1983
Opowieść Tomasza Izraelity i filozofa o dzieciństwie Pana Anonim Sylwester Woroniecki Sylwester Woroniecki Zacheusz 24 grudnia 1988
Genesis Marias - Protoewangelia Jakuba Apokryfy Nowego Testamentu pod red. ks. Marka Starowieyskiego Sylwester Woroniecki Sylwester Woroniecki obsada aktorska 25 grudnia 1990
Porfirion Osiełek, czyli Klub Świetokradców (25 odcinków) Konstanty Ildefons Gałczyński Adam Opatowicz Adam Opatowicz obsada aktorska 6 kwietnia 2003



Telewizja

Tytuł sztuki Autor Reżyseria Realizacja telewizyjna Postać Data premiery
Morska nawigacyja do Lubeka Marcin Borzymowski Juliusz Burski Andrzej Androchowicz obsada aktorska 11 czerwca 1967
Freja z Siedmiu Wysp Joseph Conrad Juliusz Burski Ryszard Zawidowski Heemskirk 8 marca 1968
Dziwak Nazim Hikmet Maryna Broniewska obsada aktorska 10 maja 1968
Ryszard III William Shakespeare Jan Maciejowski Książę Buckingham 6 września 1968; transmisja z Teatru Współczesnego
Henryk IV William Shakespeare Jan Maciejowski Tomasz Percy - hr. Worcester 12 czerwca 1969; transmisja z Teatru Współczesnego
Tylko 68 dni Ryszard Liskowacki Czesław Staszewski Ryszard Zawidowski obsada aktorska 17 maja 1970
Hamlet William Shakespeare Józef Gruda Janusz Rudnicki Poloniusz 20 września 1971; transmisja z Sali Bogusława Zamku Książąt Pomorskich
Pułapka z mahoniu Wiesław Andrzejewski Czesław Staszewski Ryszard Zawidowski I oficer 26 stycznia 1973
Inwazja jaszczurów Karel Čapek Wojciech Jesionka Ryszard Zawidowski Redaktor naczelny 3 marca 1973
Ze stacji snów do stacji uśmiech program zrealizowany w oparciu o teksty poetów koszalińskich Czesław Staszewski Janusz Rudnicki obsada aktorska 18 września 1974
Po tamtej stronie świec Stanisław Grochowiak Ryszard Bugajski Ryszard Zawidowski Dziadek 15 stycznia 1979
Nocna rozmowa z człowiekiem, którym się gardzi Friedrich Dürrenmatt Andrzej Chrzanowski Barbara Borys-Damięcka Pisarz 31 stycznia 1981
Scenarzyści Maciej Zenon Bordowicz Andrzej May Ryszard Zawidowski Aktor II 13 lipca 1987



Film

Tytuł filmu Reżyseria Postać Rok produkcji Data premiery
Faraon Jerzy Kawalerowicz Arcykapłan, strażnik labiryntu 1965 11 marca 1966
Znak orła (serial TV) – odc. 11 Będziecie go mieli. 1331; odc. 12 Cena milczenia. 1331; odc. 14 Najwyższa godność. 1331 Hubert Drapella obsada aktorska 1977 16 lutego 1978
Jeździec na siwym koniu (prod. NRD-Polska) Klaus Gendries Tede Heinen 1984 13 listopada 1985
Paderewskiego życie po życiu Stefan Szlachtycz obsada aktorska 1999





Publikacje w prasie (recenzje, wiersze, fraszki)

  • 1956Ściana śmierci (wiersz), „Kurier Szczeciński” 1956 nr 165, s. 6
  • 1956Przestrogi (wiersz satyryczny), „Ziemia i Morze” 1956 nr 6, s. 7
  • 1956Odwiedziny muzy, Westchnienie aktora, Rozmówki (fraszki), „Ziemia i Morze” 1956 nr 10, s. 7
  • 1957Listy ze sceny, „Ziemia i morze” 1957 nr 10, s. 7





Nagrody

  • 1969 – nagroda zespołowa za wybitne osiągnięcia w upowszechnianiu kultury dla zespołu artystycznego Państwowych Teatrów Dramatycznych w Szczecinie przez realizację sztuki Ryszarda Liskowackiego Brzeg, przyznana przez Prezydium WRN z okazji 24 rocznicy wyzwolenia Szczecina
  • 1973Bursztynowy Pierścień – nagroda publiczności w plebiscycie Towarzystwa Przyjaciół Szczecina i redakcji „Kuriera Szczecińskiego”
  • 1973 – nagroda wojewódzka
  • 1975 – nagroda wojewódzka
  • 1978 – wpis do Księgi Zasłużonych dla Pomorza Zachodniego
  • 1978 – nagroda na Festiwalu Teatrów Polski Północnej w Toruniu za rolę Gerwazego w Panu Tadeuszu



Odznaczenia

  • 1972 – Srebrny Krzyż Zasługi



O Bohdanie Albercie Janiszewskim

  • (...) Zaskoczył mnie B.A. Janiszewski. Jego Warwick jest zupełnie dojrzałą kreacją. Opanowanie, umiar i swoboda, oto rzadkie a wartościowe cechy u tego młodego aktora. (Henryk Rozpędowski, Dlaczego „Skowronek” nie śpiewa? „Ziemia i Morze” 1957 nr 21, 2. 1 i 6



Źródła

Bibliografia

Inne





IES64.png
Autor opracowania: Andrzej Androchowicz