Christoph Schröder

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Christoph Schröder - drukarz, działał w Greifswaldzie ok.1700 roku oraz w Szczecinie w roku 1706.

Christoph Schröder
drukarz
Data urodzenia nieznana
Data śmierci nieznana
Lata działalności 1700-1706
Narodowość niemiecka

Życiorys

Daty życia oraz bliższe informacje o działalności nieznane. Był synem marynarza z Rostocku. Pracował w drukarni uniwersyteckiej w Greifswaldzie, którą od 1682 roku zarządzał Daniel Benjamin Starcke. Schröder czynił starania o otwarcie drukarni miejskiej, na co otrzymał pozwolenie 17 kwietnia 1700 roku. Nie są jednak znane druki z takiej oficyny co sugerować może, że żadnej samodzielnej działalności w Greifswaldzie nie rozpoczął. Prawdopodobnie w tym czasie kupił szczecińską drukarnię po zmarłym Karlu Gustavie Starcke, bracie swego dotychczasowego pryncypała.

Konkurentem Schrödera w Szczecinie był Gabriel Dahlen, z którym popadł w konflikt z powodu starań u władz o przywilej na druk kalendarzy i gazet. Pozwolenie na druk i kolportaż kalendarzy posiadał Dahlen od 1701 roku i nie zamierzał stracić swego monopolu. Podobnie było z gazetami, które drukował od 1705 roku.

Władze szwedzkie odmownie potraktowały starania Schrödera.

Sam zakład drukarski przetrwał do września 1713 roku, a następnie wskutek intensywnego ostrzału artyleryjskiego przez oblegające miasto wojska saskie i rosyjskie uległ całkowitemu zniszczeniu.

Bibliografia

  • Gottlieb Mohnike. Die Geschichte der Buchdruckerkunst in Pommern. Stettin, 1840. s. 57.
  • Fredrich C., Das Haus Luisenstraße Nr. 13. W: Monatsblätter der Gesellschaft für Pommersche Geschichte und Altertumskunde, Jg. 37/ H. 3/4, 1923. Stettin 1923, s. 10.
  • Drukarze dawnej Polski od XV do XVIII wieku, T. 4: Pomorze. Oprac. A. Kawecka-Gryczowa i K. Korotajowa. Wrocław, Kraków, 1962. s. 514-515.Autor opracowania: Alicja Łojko