Cmentarz przy ul. Sowińskiego

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Cmentarz przy ul. Sowińskiego – nieistniejący obecnie cmentarz garnizonowy funkcjonujący poza obszarem twierdzy szczecińskiej, obecnie teren zabudowany.

Cmentarz garnizonowy
Cmentarz garnizonowy
Nazwa niemiecka Garnison Kirchhof, Armen Kirchhof
Osiedle Pomorzany
Adres ul. Sowińskiego
Data powstania przed 1730 r.
Data zamknięcia II poł. XIX w.?
Stan obecny zlikwidowany, teren zabudowany
Zobacz cmentarz na:
Mapa Google.
Google Street View.

Historia cmentarza

 
plan z 1769 r.:cmentarz garnizonowy i cmentarz na Górnym Wiku
 
plan z 1817 r.:cmentarz garnizonowy i cmentarz na Górnym Wiku

Cmentarz założono po południowo – wschodniej stronie Fortu Prusy, z przeznaczeniem dla zmarłych z pruskiego garnizonu. Na mapach z XVIII w. określany jest jako Garnison Kirchhof (cmentarz garnizonowy) lub Militarfriedhof (cmentarz wojskowy). [1].

Na początku XIX w. na zaniedbanym i opuszczonym cmentarzu zaczęto chować biednych, stąd na planach określany był on mianem Armen Kirchhof (cmentarz ubogich). W tym czasie zmarłych z garnizonu chowano na tzw. Starym cmentarz wojskowym.

Kres funkcjonowania cmentarnego kompleksu przyniosła budowa Nowego Miasta. W latach 18461847 ekshumowane wojskowe groby przeniesiono na Neuer Militär Kirchof, zmniejszeniu uległa również część cmentarza dla ubogich, którą przeznaczono na rozbudowę Fortu.

W 2012 r. podczas prac kanalizacyjnych na ul. Sowińskiego natrafiono na ludzkie szczątki pochodzące z tegoż cmentarza.

Grób Sydonii von Borck

 
lokalizacja grobu Sydonii

W 1620 r. pochowano w okolicy późniejszej ul. Sowińskiego spaloną za czary Sydonię von Borck.

Jeszcze w połowie XIX w. stał tu cokół z piaskowca i krzyż upamiętniający szlachciankę. Dziś nie ma żadnego śladu po tym grobie [2] oraz po infrastrukturze cmentarza.

Przypisy

  1. Ta ostatnia nazwa odnosi się prawdopodobnie do cmentarza wojskowego położonego wewnątrz obszaru południowego twierdzy, który jako kontynuacja średniowiecznego cmentarza kościoła św. Jerzego (Pest Kirchhof) pod nazwą Militair Kirchhof (Militär Kirchhof) widoczny jest jeszcze na planie twierdzy z 1847 roku. To z tego cmentarza w latach 18461847 ekshumowano wojskowe groby i przeniesiono na tzw. stary cmentarz wojskowy, a nie na tzw. „Nowy cmentarz wojskowy przy ul. Kopernika”.
  2. http://sedina.pl/phpBB3/viewtopic.php?f=23&t=958&hilit=sydonia - debata na forum sediny.pl nt. dokładnej lokalizacji grobu Sydonii.

Bibliografia

  • Agata Freindorf, Funkcje estetyczno – kulturowe ewangelickich cmentarzy Szczecina do 1945 roku, Szczecin 2010 [praca magisterska obroniona w IHiSM US]
  • Bogdana Kozińska, Rozwój przestrzenny Szczecina od początku XIX wieku do II wojny światowej, Szczecin 2002.
  • Henryk Grecki, Cmentarze Szczecina - karty cmentarzy wykonane na zlecenie Biura Dokumentacji Zabytków i Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie, Szczecin 1996
  • Georg Sello, Geschlechts von Borcke. II.Teil: Sidonia Borcke - Vermischte Urkunden, 1910r.

Zobacz teżAutor opracowania: Agata Freindorf