Fiddichow (rodzina)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Wersja z dnia 09:01, 28 paź 2016 autorstwa Busol (dyskusja | edycje) (Zastępowanie tekstu - "Kategoria:Pomeranica - do sprawdzenia" na "")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Fiddichow – średniowieczny ród rycerski z Chojny i okolic.

Ród Fiddichowów (również: Vidichov, Vitichow, Videchow, Viddeckow, Vydechow, Witechow) pochodził najprawdopodobniej z Widuchowej (dawniej Fiddichow). Jego przedstawiciele wywodzili się najpewniej od Burcharda de Velevanza, który był potomkiem brandenburskich Schwanenbergów i kolonizatorem ziemi widuchowskiej w 1253 roku. Jak dowodził chojeński historyk Robert Reiche, Fiddichowowie oraz spokrewnieni z nimi Plötzowie mieli być lokatorami miasta na prawie niemieckim w Chojnie. Świadczyć miały o tym posiadane przez nich lenna w mieście i jego okolicy. Przedstawiciele rodu w ziemi chojeńskiej wymarli w drugiej połowie XIV wieku.

Bibliografia

  • Reiche, Robert. Bausteine zur Geschichte der Stadt Königsberg in der Neumark während des Mittelalters. Königsberg i. Neumark 1898.
  • Rymar, Edward. Kolejne rodziny rycerskie ziemi chojeńskiej, trzcińskiej i mieszkowickiej w średniowieczu. W: Rocznik Chojeński 2013, t. V, s. 85-112.Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Michał Gierke