Karl Karow: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
m (zamienił w treści „{{Autor|” na „{{AutorP|”)
 
(Nie pokazano 12 wersji utworzonych przez 3 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
''Karl Karow'' (ur. 15 listopada [[1790]] w Szczecinie – zm. 20 grudnia [[1863]] w Bolesławcu) pianista, kompozytor, organista, pedagog.
+
__NOTOC__
 
+
{{Osoba infobox
Kształcił się u początkowo u szczecińskiego dyrektora muzycznego [[Carkl Liebert|Carla Lieberta]] w grze na skrzypcach i fortepianie, później u Friedricha Wilhelma Haacka w nauce harmonii i grze na organach. Pierwsze jego utwory (sonaty fortepianowe, pieśni) ukazały się w dwóch zeszytach i zyskały uznanie jako kompozycję rokującego nadzieję i utalentowanego muzyka.  
+
|osoba=Karl Karow
 +
|grafika_osoba=
 +
|grafika_opis=
 +
|funkcja=kompozytor, organista, wydawca i pedagog muzyczny
 +
|urodziny_data=[[15 listopada]] [[1790]]
 +
|urodziny_miejsce=Szczecin
 +
|smierc_data=[[20 grudnia]] [[1863]]
 +
|smierc_miejsce=Bolesławiec
 +
|miejsce_spoczynku=
 +
|lokalizacja_grobu=
 +
|lata_dzialalnosci=
 +
|tytuly=
 +
|narodowosc=niemiecka
 +
|pseudonim=
 +
|lokalizacja_grobu=
 +
}}'''Karl Karow''' (także Carl Karow)  '''(1790–1863)''' - pianista, kompozytor, organista, pedagog.
 +
==Życiorys==
 +
Urodził się [[15 listopada]] [[1790]] roku w [[Szczecin]]ie. Kształcił się u początkowo u szczecińskiego dyrektora muzycznego Carla Lieberta w grze na skrzypcach i fortepianie, później u Friedricha Wilhelma Haacka w nauce harmonii i grze na organach. Pierwsze jego utwory (sonaty fortepianowe, pieśni) ukazały się w dwóch zeszytach i zyskały uznanie jako kompozycje rokującego nadzieję i utalentowanego muzyka.  
  
 
Studia muzyczne przerwał Karow podczas wojen napoleońskich, w których brał aktywny udział. W następnych latach kontynuował naukę w Berlinie. Jego nauczycielami byli Ludwig Berger (fortepian) i Carl Friedrich Zelter (kompozycja).
 
Studia muzyczne przerwał Karow podczas wojen napoleońskich, w których brał aktywny udział. W następnych latach kontynuował naukę w Berlinie. Jego nauczycielami byli Ludwig Berger (fortepian) i Carl Friedrich Zelter (kompozycja).
  
W roku 1818 Karow wyjechał na Dolny Śląsk do Bolesławca (Bunzlau), gdzie został nauczycielem muzyki w tamtejszym Seminarium Nauczycielskim. Ceniony był za pracę pedagiczną i kompozytorską, był też wydawcą muzycznym.  Komponował głównie utwory organowe (przygrywki chorałowe) i chóralne.
+
W roku [[1818]] Karow wyjechał na Dolny Śląsk do Bolesławca, gdzie został nauczycielem muzyki w tamtejszym Seminarium Nauczycielskim. Ceniony był za pracę pedagogiczną i kompozytorską, był też wydawcą muzycznym.  Komponował głównie utwory organowe (przygrywki chorałowe) i chóralne.
 
+
Zmarł [[20 grudnia]] [[1863]] roku w Bolesławcu.
Ważniejsze dzieła:
+
==Twórczość (wybór)==
 
+
* "Leitfaden zum praktisch-methodischen Unterricht im Gesang, vornehmlich in Volksschulen" ("Podręcznik do praktyczno-metodycznego nauczania śpiewu, szczególnie w szkołach powszechnych") 1838.
* Podręcznik do praktyczno-metodycznego nauczania śpiewu, szczególnie w szkołach powszechnych (Leitfaden zum praktisch-methodischen Unterricht im Gesang, vornehmlich in Volksschulen) , 1838.
+
* "Choralbuch" – zbiór 165 przygrywek chorałowych, 1848.  
* Choralnik (Choralbuch) – zbiór 165 przygrywek chorałowych, 1848.  
+
==Bibliografia==
 
+
* Kompozytorzy szczecińscy. Red. Eugeniusz Kus, Mikołaj Szczęsny i Edward Włodarczyk. T. 1. Szczecin 2003, s. 136-137.
=Bibliografia==
+
{{AutorP|[[Użytkownik:Konzerthaus|Wojciech Kral]]}}
*''Kompozytorzy szczecińscy'', tom I, pod red. Eugeniusza Kusa, Mikołaja Szczęsnego i Edwarda Włodarczyka, Szczecin 2003, s. 136 - 137.
 
 
 
 
{{DEFAULTSORT: Karow, Karl}}
 
{{DEFAULTSORT: Karow, Karl}}
[[Kategoria: Kompozytorzy]]
+
[[Kategoria:Pomeranica]]
[[Kategoria:Organiści]]
+
[[Kategoria:Pomeranica - Biografie]]
 +
[[Kategoria:Pomeranica - Kultura]]
 +
[[Kategoria:Pomeranica - Muzyka]]
 +
[[Kategoria:Pomeranica - Kompozytorzy]]
 +
[[Kategoria:Pomeranica - Muzycy]]
 +
[[Kategoria:Pomeranica - Nauczyciele]]
 +
[[Kategoria:Pomeranica FB]]

Aktualna wersja na dzień 14:06, 17 kwi 2014

Karl Karow
kompozytor, organista, wydawca i pedagog muzyczny
Data urodzenia 15 listopada 1790
Miejsce urodzenia Szczecin
Data śmierci 20 grudnia 1863
Miejsce śmierci Bolesławiec
Narodowość niemiecka

Karl Karow (także Carl Karow) (1790–1863) - pianista, kompozytor, organista, pedagog.

Życiorys

Urodził się 15 listopada 1790 roku w Szczecinie. Kształcił się u początkowo u szczecińskiego dyrektora muzycznego Carla Lieberta w grze na skrzypcach i fortepianie, później u Friedricha Wilhelma Haacka w nauce harmonii i grze na organach. Pierwsze jego utwory (sonaty fortepianowe, pieśni) ukazały się w dwóch zeszytach i zyskały uznanie jako kompozycje rokującego nadzieję i utalentowanego muzyka.

Studia muzyczne przerwał Karow podczas wojen napoleońskich, w których brał aktywny udział. W następnych latach kontynuował naukę w Berlinie. Jego nauczycielami byli Ludwig Berger (fortepian) i Carl Friedrich Zelter (kompozycja).

W roku 1818 Karow wyjechał na Dolny Śląsk do Bolesławca, gdzie został nauczycielem muzyki w tamtejszym Seminarium Nauczycielskim. Ceniony był za pracę pedagogiczną i kompozytorską, był też wydawcą muzycznym. Komponował głównie utwory organowe (przygrywki chorałowe) i chóralne. Zmarł 20 grudnia 1863 roku w Bolesławcu.

Twórczość (wybór)

  • "Leitfaden zum praktisch-methodischen Unterricht im Gesang, vornehmlich in Volksschulen" ("Podręcznik do praktyczno-metodycznego nauczania śpiewu, szczególnie w szkołach powszechnych") 1838.
  • "Choralbuch" – zbiór 165 przygrywek chorałowych, 1848.

Bibliografia

  • Kompozytorzy szczecińscy. Red. Eugeniusz Kus, Mikołaj Szczęsny i Edward Włodarczyk. T. 1. Szczecin 2003, s. 136-137.Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Wojciech Kral