Karl Karow

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Karl Karow (ur. 15 listopada 1790 w Szczecinie – zm. 20 grudnia 1863 w Bolesławcu) pianista, kompozytor, organista, pedagog.

Kształcił się u początkowo u szczecińskiego dyrektora muzycznego Carla Lieberta w grze na skrzypcach i fortepianie, później u Friedricha Wilhelma Haacka w nauce harmonii i grze na organach. Pierwsze jego utwory (sonaty fortepianowe, pieśni) ukazały się w dwóch zeszytach i zyskały uznanie jako kompozycję rokującego nadzieję i utalentowanego muzyka.

Studia muzyczne przerwał Karow podczas wojen napoleońskich, w których brał aktywny udział. W następnych latach kontynuował naukę w Berlinie. Jego nauczycielami byli Ludwig Berger (fortepian) i Carl Friedrich Zelter (kompozycja).

W roku 1818 Karow wyjechał na Dolny Śląsk do Bolesławca (Bunzlau), gdzie został nauczycielem muzyki w tamtejszym Seminarium Nauczycielskim. Ceniony był za pracę pedagiczną i kompozytorską, był też wydawcą muzycznym. Komponował głównie utwory organowe (przygrywki chorałowe) i chóralne.

Ważniejsze dzieła:

  • Podręcznik do praktyczno-metodycznego nauczania śpiewu, szczególnie w szkołach powszechnych (Leitfaden zum praktisch-methodischen Unterricht im Gesang, vornehmlich in Volksschulen) , 1838.
  • Choralnik (Choralbuch) – zbiór 165 przygrywek chorałowych, 1848.

Bibliografia=

  • Kompozytorzy szczecińscy, tom I, pod red. Eugeniusza Kusa, Mikołaja Szczęsnego i Edwarda Włodarczyka, Szczecin 2003, s. 136 - 137.