Kościół Najświętszej Rodziny (Parnowo)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kościół Najświętszej Rodziny zabytkowy, gotycki kościół położony w miejscowości Parnowo w powiecie koszalińskim, w województwie zachodniopomorskim. Pełni funkcję kościoła filialnego Parafii Rzymskokatolickiej pw. Chrystusa Króla w Biesiekierzu należącej obecnie do dekanatu Mielno diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej[1]

Kościół Najświętszej Rodziny w Parnowie
brak zdjecia
Kościół w Parnowie
Wyznanie rzymskokatolickie
Parafia Parafia Rzymskokatolicka pw. Chrystusa Króla w Biesiekierzu
Data budowy XIV wiek
Data poświęcenia 16.grudnia 1945 r.
Budulec cegła, kamienie polne

Historia

Pierwsza informacja o kościele w Parnowie pojawia się w niemieckich dokumentach, dotyczących rozstrzygnięcia sporu o granicę majątku ziemskiego miedzy opactwem w Dargun w Meklemburgii a nieznanym bliżej Heydebreckiem, potwierdza ona istnienie świątyni przed 1319 rokiem. Kolejna data, rok 1497, łączy kościół z osobą Tessausa von Manow wikariusza kaplicy w Parnowie oraz kanonika kapituły katedralnej w Kamieniu Pomorskim. Od roku 1551 świątynia pełniła funkcję kościoła filialnego gminy luterańskiej w pobliskim Cieszynie, położonym po drugiej stronie jeziora[2]. Przyjmuje się, że kościół w jego obecnej postaci został wzniesiony w XV wieku. Jego zabytkowy wystrój stanowią barokowa ambona oraz dzwon z minuskułowym napisem, czyli alfabetem „małych liter” utworzonym w szkole pisarskiej założonej przez Karola Wielkiego. Pierwotnie w kompleksie tym znajdował się zespół pałacowo-parkowy oraz pałac z I połowy XIX wieku[3].

Architektura

Kościół w Parnowie jest budowlą murowaną z cegły i kamieni polnych. Jest to świątynia orientowana, od zewnątrz oszkarpowana, jednonawowa, wybudowana na rzucie prostokąta, z niewydzielonym prezbiterium zamkniętym trójbocznie. Od strony zachodniej znajduje się wieża o charakterze obronnym, zakończona dachem namiotowym. Obok portalu wmurowane 2 wielkie młyńskie kamienie. Dach dwuspadowy, kryty dachówką; strop drewniany, belkowy[4].

Zabytek

Obiekt zabytkowy - nr rej. 139 z 26. kwietnia 1957 roku. Zabytkowy wystrój kościoła stanowią:

  • ambona barokowa z XVIII w.
  • empora organowa z XV w
  • dwa żyrandole mosiężne z XVIII w.
  • dzwon gotycki z minuskułową inskrypcją.

Przypisy

  1. Parafia Chrystusa Króla w Biesiekierzu W: Diecezja koszalińsko-kołobrzeska [online]. [Przeglądany 13 października 2014]
  2. Kubicki, Dominik. Gotyckie świątynie powiatów : koszalińskiego i kołobrzeskiego, Pelplin : Wydaw. Diecezji Pelplińskiej "Bernardinum", 2001, s. 188. ISBN 83-88935-01-1.
  3. Kościół w Parnowie W: Perełki w Gminie Biesiekierz [online]. [Przeglądany 13 października 2014]
  4. Tamże.


Linki zewnętrzne

Kościół w Parnowie

Biesiekierz