Lapidarium (Siadło Górne): Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
(Utworzono nową stronę "{{Cmentarz infobox | cmentarz_nazwa = Lapidarium w Siadle Górnym | cmentarz_grafika = Lapidarium, Siadło Górne.JPG | grafika_opis = część nagrobków w lapidarium |...")
(Brak różnic)

Wersja z 18:16, 25 wrz 2013

Lapidarium w Siadle Górnym
Lapidarium w Siadle Górnym
część nagrobków w lapidarium
Adres Siadło Górne (gm. Kołbaskowo)
Wyznanie ewangelicki
Data powstania II poł. XIX w.
Data zamknięcia przed 1945 r.
Stan obecny lapidarium
Zobacz cmentarz na:
Mapa Google.
Google Street View.


Cmentarz ewangelicki (lapidarium) w Siadle Górnym, wsi położonej ok. 4 km na północny – wschód od Kołbaskowa, w gminie Kołbaskowo, w powiecie polickim.

Najstarszy cmentarz w Siadle Górnym znajdował się przy kościele. W II połowie XIX w. przy rozwidleniu dróg do Siadła Dolnego i Waliszewa, po wschodniej stronie wsi, założono nowy cmentarz. Posiadał on pierwotnie kształt prostokąta. Na początku XX w. został powiększony, tak by zajmował cały obszar rozwidlenia dróg. Wzniesiono także murowaną kaplicę cmentarną. Po wojnie cmentarz był nieużytkowany i niszczał.

W 2007 r. powstał projekt rewitalizacji dawnego cmentarza autorstwa p. Małgorzaty Haas- Nogal. W ramach tych prac utworzono lapidarium składające się z kilkunastu nagrobków, zrobiono aleje spacerowe wysypane żwirem, ustawiono ławki, ogrodzono teren drewnianym płotem ze stylizowaną z żerdzi bramą wejściową. Przed wejściem na teren dawnego cmentarza ustawiono tablicę informacyjną. W jednym z narożników cmentarza zgromadzono polne kamienie, które pochodzą z rozebranej po 1945 r. kaplicy.


Bibliografia

  • M. Łuczak, Historia i zabytki gminy Kołbaskowo, Szczecin 2010IES64.png
Autor opracowania: Agata Freindorf