Maciej Krzeptowski

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Wersja z dnia 11:48, 1 lip 2016 autorstwa Andriusza (dyskusja | edycje) (→‎Biografia)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Maciej Krzeptowski
doktor nauk przyrodniczych, biolog, żeglarz, kapitan jachtowy, podróżnik
brak zdjecia
Data urodzenia 1938
Miejsce urodzenia Rabka
Narodowość polska
Ambasador niebieski.png

Maciej Krzeptowski (ur. 1938 w Rabce) – doktor nauk przyrodniczych, biolog, żeglarz, kapitan jachtowy, podróżnik, członek JK AZS Szczecin i Bractwa Wybrzeża. Honorowy Ambasador Szczecina.

Biografia

Absolwent biologii Uniwersytetu Poznańskiego, tytuł doktora nauk przyrodniczych zdobył na Akademii Rolniczej w Szczecinie.

Żeglarstwo zaczął uprawiać w Jacht Klubie AZS w Poznaniu. Następnie pływał na jeziorze Miedwie (Pojezierze Zachodniopomorskie) i Pojezierzu Mazurskim, uczestniczył w rejsach po Bałtyku na jachtach Klubu Morskiego Pogoń oraz w Regatach Bermudzkich na „Darze Szczecina” (1972)[1]. W latach 1972-1981 był zatrudniony na stanowisku ichtiologa w Morskim Instytucie Rybackim w Świnoujściu. Odbywał wówczas rejsy na łowiska Afryki Zachodniej oraz brał udział w Pierwszej Polskiej Morskiej Ekspedycji Antarktycznej 1975-1976. W latach 2000-2003 prowadził jacht s/y „Maria” ze zmieniającą się załogą w rejsie dookoła świata. Celem wyprawy, oprócz wyczynu żeglarskiego, było zebranie zbiorów muzealnych (geologicznych, przyrodniczych i etnograficznych) oraz prowadzenie badań naukowych w zakresie przyrody morza. Jacht zawinął do kilkudziesięciu portów morskich w 30 krajach. Trasa okołoziemskiej podróży wiodła szlakiem Magellana przez Wyspy Zielonego Przylądka, Montevideo, Cieśninę Magellana, Kanały Patagonii, Castro, Validivia, Wyspę Robinsona Cruzoe, Armada de Chile, archipelagi: San Juan Fernandez, Markizy, Samoa i Tonga, Nową Zelandię (Auckland), Wielką Rafę Australijską, Cieśninę Torresa, Komory, Madagaskar, Durban, Przylądek Dobrej Nadziei, wyspę Św. Heleny, wyspy Fernando de Noronha, wyspy Salut (Gujana Francuska), Barbados na Karaibach i Azory z powrotem do Polski. Autor wystaw muzealnych: „Przyroda morza”, „Polacy w wyprawach polarnych” i „Marią' przez Pacyfik” (pracował wówczas w Muzeum Narodowym w Szczecinie). Autor książek: „Marią dookoła świata dwadzieścia lat później"[2] i „Pół wieku i trzy oceany"[3] Wyróżniony (razem z Ludomirem Mączką) Kolosem 2003[4] w kategorii żeglarstwo za wyprawę „Marią” dookoła świata[5]. Od 2008 członek rady programowej Polskiej Fundacji Morskiej.

Bibliografia

Przypisy

  1. Rejs Wagnera - wyprawa dookoła świata, załoga jachtu Ulysses, www.rejswagnera.pl (dostęp: 6 maja 2008)
  2. Maciej Krzeptowski; Marią dookoła świata dwadzieścia lat później, Poznaj Świat, Warszawa 2005, ISBN 83-7380-233-9
  3. Maciej Krzeptowski; Pół wieku i trzy oceany, MIR, Gdynia 2006, ISBN 83-917532-8-X
  4. Kolosy - nagrody przyznawane za osiągnięcia minionego roku w kategoriach: podróże, żeglarstwo, alpinizm, eksploracja jaskiń i wyczyn roku. Podczas konkursy wręczana jest także nagroda dziennikarzy i nagroda publiczności. Organizatorem Kolosów jest MART. www.kolosy.pl
  5. Laureaci Kolosów, www.kolosy.pl (dostęp: 6 maja 2008)IES64.png
Autor opracowania: Kinga Konieczny