Mina Lichota

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Wersja z dnia 14:22, 24 maj 2021 autorstwa Sylwia Wesołowska (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mina Lichota
nauczycielka, działaczka społeczna
Data urodzenia 21 marca 1921
Miejsce urodzenia Gdańsk
Data śmierci 28 maja 2011
Miejsce śmierci Szczecin
Miejsce spoczynku Cmentarz Centralny w Szczecinie, kw. 62


Mina Lichota (1921-2011) - nauczycielka, działaczka społeczna

Życiorys

Urodziła się w Gdańsku w zamożnej rodzinie żydowskiej. Miała starszego brata. Ojciec prowadził hurtownię zbóż o międzynarodowym zasięgu. Dziadek był rabinem w Mińsku Mazowieckim. Przed wojną rodzina mieszkała w Warszawie na ul. Żelaznej. Rodzice zginęli prawdopodobnie w Treblince. Brat przeżył w ZSRR i wyemigrował do Australii, gdzie był lekarzem.

Mina Lichota przed wybuchem wojny, po zdaniu matury wyjechała na wakacje do rodziny do Lwowa i tam zastała ją wojna. Po kolejnych wywózkach znalazła się w głębi ZSRR, gdzie ciężko pracowała. Podczas pobytu w ZSRR wyszła za mąż i wraz z mężem repatriowała się do Szczecina. W mieście natychmiast podjęła pracę w żydowskim przedszkolu na Żelechowej.

Po likwidacji tego przedszkola kontynuowała pracę w Żłobkach Miejskich Szczecina. Przez długie lata była dyrektorką żłobka nr 2 „Słoneczko”, do którego uczęszczały dzieci pracowników służby zdrowia. Miała bardzo wysokie kwalifikacje i mimo nagonki w marcu'68 roku, pozostała na stanowisku aż do przejścia na emeryturę.

Pracowała do 70 roku życia. Wielokrotnie uhonorowana odznaczeniami i medalami. Była aktywną działaczką szczecińskiego oddziału Towarzystwa Społeczno – Kulturalnego Żydów pełniąc różne funkcje w zarządzie oddziału i kierując pracą komisji socjalno – bytowej.

Zmarła 28 maja 2011 r. i została pochowana na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie.
Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Róża Król
TSKŻ Logo.png