Piotr Mync

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Wersja z dnia 23:43, 6 wrz 2019 autorstwa Andriusza (dyskusja | edycje) (→‎Bibliografia)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Piotr Jerzy Mync (ur. 1956) – architekt, polityk, były wiceminister rozwoju regionalnego

Życiorys

Piotr Jerzy Mync urodził się 8 czerwca 1956 roku w Szczecinie. W 1980 ukończył studia na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Szczecińskiej. Do 1989 pracował w Szczecińskim Oddziale Biura Studiów i Projektów Służby Zdrowia. W 1980 wstąpił do „Solidarności”, wszedł w skład Komitetu Założycielskiego w swoim zakładzie pracy. Po wprowadzeniu stanu wojennego zajmował się redagowaniem i dystrybucją pism drugiego obiegu, tj. „KOS” i „Feniks”.

Od 1990 do 1991 był zatrudniony w Egon Saat AB Architektkontor w Sztokholmie jako projektant. Do 1998 roku pełnił funkcję wiceprezydenta Szczecina odpowiedzialnego za zadania z zakresu planowania przestrzennego, polityki mieszkaniowej, gospodarki nieruchomościami i geodezji. Później zajmował stanowisko prezesa Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast, a w latach 2000–2001 podsekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego i Budownictwa. Działał w tym okresie w Ruchu Społecznym AWS.

Po odejściu z administracji rządowej był wiceprezesem zarządu prywatnej spółki z o.o., a w 2003 został prezesa Stargardzkiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

Od 1981 należy do Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Odznaczenia

  • 2006 – Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia PolskiBibliografia