Połchowo (powiat łobeski)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Wersja z dnia 17:50, 20 maj 2013 autorstwa Izabela Strzelecka (dyskusja | edycje) (Utworzył nową stronę „{{Wieś infobox | wieś_nazwa = Wieś | wieś_grafika = dzielnica_brak2.jpg | opis_zdjecia = | nazwa_niemiecka = | nazwa_daw...”)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wieś
Wieś
{{{grafika_opis}}}
Powiat
Gmina
Sołectwo
[ Strona internetowa miejscowości.]


Zakres artykułu: definicja lub objaśnienie znaczenia, omówienie w aspekcie historycznym i stan aktualny (w przypadku gdy wymaga tego treść hasła), uzupełniona ilustracjami. Hasło dot. miejscowości (lub wsi) powinno składać się z następujących elementów:


Geografia

Położenie

Ulicówka o zabudowie zwartej, parterowej. Rozciąga się na długości 700 m wzdłuż drogi Węgorzyno - Winniki, 2 km na zachód od Węgorzyna. Wysokość 90 m n.p.m.

Obiekty fizjograficzne

Jezioro Połchowskie, stawy rybne położone na południe od Połchowa i na zachód od Węgorzyna, ciągną się wzdłuż Golnicy od Węgorzyna w kierunku Winnik. Powierzchnia 90,54 ha. W XVIII wieku jezioro było wspólną własnością Borków i mieszczan węgorzyńskich. W 1797 roku postanowiono je osuszyć dzieląc koszty po połowie. Prace (łącznie ze zmeliorowaniem powstałych łąk) trwały do 1805 roku, proces o odszkodowanie dla wsi Połchowo ciągnął się do 1818 roku.

Historia

Do XVII wieku na południe od wsi przebiegała granica pomiędzy Księstwem Zachodniopomorskim i Brandenburgią. W 1866 roku wieś liczyła 273 mieszkańców (25 budynków). Do wsi należał dworzec kolejowy w Runowie. W Połchowie były dwa folwarki należące do Borków linii węgorzyńskiej. Folwark A - 89 mieszkańców (8 domów), Folwark B - 72 osoby (3 domy). Szkoła istniała przed 1775 rokiem, w 1870 roku uczęszczało do niej 55 uczniów. W czasie II wojny światowej we wsi był obóz jeniecki.

Samorząd

Sołtys
Roman Wojnarowski, Połchowo 12

Kościoły i związki wyznaniowe

Kaplica (parafia Runowo Pomorskie).
W centrum wsi, po południowej stronie drogi, stał kościół ryglowy z XVIII wieku. Zniszczony po 1945 roku, został ostatecznie rozebrany w 1984 roku.

Demografia

W 2008 r. we wsi mieszkało 158 osób.


Przypisy

Bibliografia

Linki zewnętrzne

Zobacz też