Ryszard Stoltmann

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ryszard Stoltmann (ur. 1949) - ekonomista i działacz społeczny.

Ryszard Stoltmann
ekonomista, działacz społeczny
brak zdjecia
Data urodzenia 21 sierpnia 1949
Miejsce urodzenia Kartuzy
Narodowość polska


Życiorys

Ryszard Stoltmann urodził się 21 sierpnia 1949 roku w Kartuzach. Był najstarszym synem spośród sześciorga dzieci Bernadety i Alojzego Stoltmannów. Szkołę średnią ukończył w rodzinnych Kartuzach. Studia wyższe podjął na Wydziale Inżynieryjno-Ekonomicznym Transportu Politechniki Szczecińskiej. Ukończył je w 1972 roku. W 1982 roku uzyskał doktorat nauk ekonomicznych. W 2012 roku ukończył studium Coach ICF(International Coach Federation) w Szczecinie.

Życie prywatne oraz karierę zawodową związał ze Szczecinem i pracą w tutejszych przedsiębiorstwach. W 1973 roku znalazł zatrudnienie w Szczecińskim Przedsiębiorstwie Budownictwa Przemysłowego w Zakładzie Transportu Samochodowego. Od kwietnia 1976 do lipca 1979 związany był z Przedsiębiorstwem Transportowo-Sprzętowym Budownictwa „Transbud – Szczecin” jako Główny Specjalista ds. Planowania i Analiz. W sierpniu 1979 roku objął stanowisko zastępcy Dyrektora ds. ekonomicznych i finansowych w Przedsiębiorstwie Transportowym Handlu Wewnętrznego w Szczecinie, na którym pozostawał przez jedenaście lat. Przez kolejne siedem lat (1990-1997) pełnił funkcję dyrektora tego przedsiębiorstwa[1]. Od 1997 roku, przez blisko rok pozostawał prezesem zarządu Przedsiębiorstwa Motoryzacyjnego PTHW – Szczecin S.A., a w latach 2002 - 2003 prezesem firmy Pekaes Truck S.A. w Szczecinie. Przez kolejne cztery lata, do 2007 roku był zatrudniony na stanowisku prezesa Stoczni Pomerania” spółka z o.o.[2].

Od września 2007 do sierpnia 2011 roku pełnił funkcję rektora Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej w Szczecinie[3].

Od 1998 roku do chwili obecnej, R. Stoltmann jest właścicielem firmy „DGS – Doradztwo Gospodarcze” zajmującej się doradztwem w szerokim zakresie, w tym m.in. opracowywaniem programów naprawczych dla firm, ich wdrażaniem i nadzorem realizacji, doradztwem w zakresie prywatyzacji i restrukturyzacji podmiotów, opracowywaniem analiz finansowych i przeprowadzaniem wycen wartości firm.

Działalność społeczna

R. Stoltmann od dwudziestu lat jest związany ze Zrzeszeniem Kaszubsko-Pomorskim Oddział w Szczecinie, pełniąc funkcję prezesa oddziału. Organizacja działa na rzecz popularyzacji historii i kultury Kaszubów na Pomorzu Zachodnim. Jest także członkiem Lions Club Magnolia w Szczecinie gdzie stworzył i koordynuje realizowany od kilku lat program "Słońce w sobie" na rzecz dzieci i młodzieży z dysfunkcją wzroku o uzdolnieniach muzycznych.

Członek Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.


Przypisy

  1. W okresie pełnienia tej funkcji przeprowadzono pełną restrukturyzację działalności przedsiębiorstwa i jego prywatyzację. Dostosowano przedsiębiorstwo do warunków gospodarki rynkowej poprzez zmianę profilu podstawowej działalności firmy z transportowej na dealerską w zakresie sprzedaży i obsługi serwisowej samochodów osobowych i ciężarowych, tworząc w tym czasie największe na Pomorzu Zachodnim przedsiębiorstwo motoryzacyjne.
  2. W tym czasie opracowano koncepcję i przeprowadzono kompleksową restrukturyzację stoczni.
  3. Opracowano wtedy i wdrożono zasady powiązań uczelni z praktyką gospodarczą. Uzyskano uprawnienia i wprowadzono nowy kierunek studiów oraz nowe specjalności.


Bibliografia

  • Dokumenty z prywatnego archiwum R. Stoltmanna.

Linki zewnętrzne

  • Lions Club Magnolia W: Lions Club Szczecin "Magnolia" [online]. [Przeglądany 21 września 2015].

Autor opracowania: Alicja Łojko