Tablica pamiątkowa (Stara Rudnica): Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Skocz do: nawigacja, szukaj
Linia 3: Linia 3:
 
Ochotnicza Straż Pożarna w Starej Rudnicy powstała w [[1956]] roku jako organizacja społeczna. Należą do niej ochotnicy, których głównym zadaniem jest walka z wzniecanymi w okolicy pożarami, a także usuwanie skutków katastrof.   
 
Ochotnicza Straż Pożarna w Starej Rudnicy powstała w [[1956]] roku jako organizacja społeczna. Należą do niej ochotnicy, których głównym zadaniem jest walka z wzniecanymi w okolicy pożarami, a także usuwanie skutków katastrof.   
  
Po uruchomieniu przejścia granicznego w Osinowie Dolnym ([[1993]]) i rozluźnieniu dotychczasowych granic OSP w Starej Rudnicy, jako pierwsza w [[gmina Cedynia|gminie Cedynia]], nawiązała współpracę z sąsiadami zza zachodniej granicy - OSP Neu Rudnitz oraz OSP Bralitz. Jednostki rozpoczęły organizować m.in. wspólne spotkania, zawody oraz ćwiczenia. We wspomnianym okresie zaczęły pojawiać się również pierwsze drużyny młodzieżowe (w przedziale 10-18 lat). Wymiernym efektem współpracy jest również otrzymany w darowiźnie przez OSP Stara Rudnica rynsztunek strażacki:
+
Po uruchomieniu przejścia granicznego w Osinowie Dolnym ([[1993]]) i rozluźnieniu dotychczasowych granic OSP w Starej Rudnicy, jako pierwsza w [[gmina Cedynia|gminie Cedynia]], nawiązała współpracę z sąsiadami zza zachodniej granicy - OSP Neu Rudnitz oraz OSP Bralitz. Jednostki rozpoczęły organizować m.in. wspólne spotkania, zawody oraz ćwiczenia. We wspomnianym okresie zaczęły pojawiać się także pierwsze drużyny młodzieżowe (w przedziale 10-18 lat). Wymiernym efektem współpracy jest również otrzymany w darowiźnie przez OSP Stara Rudnica rynsztunek strażacki:
  
 
* motopompa M-800 z kompletem węży strażackich (przekazana przez OSP Bralitz)
 
* motopompa M-800 z kompletem węży strażackich (przekazana przez OSP Bralitz)

Wersja z 12:34, 28 sie 2013

Tablica pamiątkowa - tablica odsłonięta w pięćdziesięciolecie powołania Ochotniczej Straży Pożarnej (OSP) w Starej Rudnicy.

Ochotnicza Straż Pożarna w Starej Rudnicy powstała w 1956 roku jako organizacja społeczna. Należą do niej ochotnicy, których głównym zadaniem jest walka z wzniecanymi w okolicy pożarami, a także usuwanie skutków katastrof.

Po uruchomieniu przejścia granicznego w Osinowie Dolnym (1993) i rozluźnieniu dotychczasowych granic OSP w Starej Rudnicy, jako pierwsza w gminie Cedynia, nawiązała współpracę z sąsiadami zza zachodniej granicy - OSP Neu Rudnitz oraz OSP Bralitz. Jednostki rozpoczęły organizować m.in. wspólne spotkania, zawody oraz ćwiczenia. We wspomnianym okresie zaczęły pojawiać się także pierwsze drużyny młodzieżowe (w przedziale 10-18 lat). Wymiernym efektem współpracy jest również otrzymany w darowiźnie przez OSP Stara Rudnica rynsztunek strażacki:

  • motopompa M-800 z kompletem węży strażackich (przekazana przez OSP Bralitz)
  • samochód bojowy Mercedes z pełnym wyposażeniem (przekazany przez strażaków z Cuxhaven Altenbruch)

Dużą rolę w początkach współpracy odegrała postać mieszkańca Starej Rudnicy - Leszka Chwata - byłego posła RP, a także burmistrza Starej Rudnicy. Prowadził rozmowy z celnikami, mające na celu uproszczenie procedury przejazdu strażackich pojazdów bojowych przez most na Odrze w czasie zagrożeń. Leszek Chwat pomógł także podczas odprawy celnej, związanej z przekazaniem nowego pojazdu.

Przykładem wspólnego są działania podjęte w czasie wielkiej powodzi z 1997 roku. Owocem obustronnej współpracy są także wspólne wyprawy - m.in. do muzeum straży pożarnej w Eisenhutensstadt.

Tablica ulokowana jest nieopodal świetlicy wiejskiej na skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej nr 126 oraz drogi prowadzącej w kierunku Odry. Przy świetlicy wiejskiej mieści się także pomieszczenie służące za garaż dla pojazdu należącego do OSP Stara Rudnica. Tablica przybita jest do dużego kamienia/głazu narzutowego, specjalnie przeniesionego do tego celu w to miejsce. Całość otoczono płotkiem. Na tablicy znajduje się napis:

"OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA (symbol OSP) STARA RUDNICA 1956-2006 Tym, którzy odeszli, a służyli dla Dobra Naszej Ojczyzny"


Bibliografia

  • Grundmann W., Olechnowicz S., 20 lat wspólnych celów, w: Karwan M. (red.), "Most, Die Brücke" nr 8/1/2013 (bezpłatny dodatek "Przeglądu Cedyńskiego"), Cedyńskie szlaki - Stara Rudnica. Alt Rüdnitz, Cedyński Ośrodek Kultury i Sportu, Cedynia 2013, s. 7 [online] [Przeglądany 10.08.2013] Dostępny w: http://www.cokiscedynia.pl/strona1/most/mostmarzec2013.pdf.

Linki zewnętrzne

Przypisy


Zobacz teżIES64.png
Autor opracowania: Jan Skolimowski