Tablica pamiątkowa (Stara Rudnica)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Skocz do: nawigacja, szukaj

Tablica pamiątkowa - tablica odsłonięta w pięćdziesięciolecie powołania Ochotniczej Straży Pożarnej (OSP) w Starej Rudnicy.

Ochotnicza Straż Pożarna w Starej Rudnicy powstała w 1956 roku jako organizacja społeczna. Należą do niej ochotnicy, których głównym zadaniem jest walka z wzniecanymi w okolicy pożarami, a także usuwanie skutków katastrof.

Po uruchomieniu przejścia granicznego w Osinowie Dolnym (1993) i rozluźnienia dotychczasowych granic OSP w Starej Rudnicy, jako pierwsza w gminie Cedynia, nawiązała współpracę z sąsiadami zza zachodniej granicy - OSP Neu Rudnitz oraz OSP Bralitz. Jednostki rozpoczęły wspierać się wzajemnie i organizować m.in. wspólne spotkania, zawody oraz ćwiczenia. We wspomnianym okresie zaczęły pojawiać się również pierwsze drużyny młodzieżowe (w przedziale 10-18 lat). Wymiernym efektem współpracy jest także otrzymany w darowiźnie przez OSP Stara Rudnica rynsztunek strażacki:

  • motopompa M-800 z kompletem węży strażackich (przekazana przez OSP Bralitz)
  • samochód bojowy Mercedes z pełnym wyposażeniem (przekazany przez strażaków z Cuxhaven Altenbruch)

Przykładem wspólnego działania są działania podjęte w czasie wielkiej powodzi z 1997 roku. Owocem obustronnej współpracy są także wspólne wyprawy - m.in. do muzeum straży pożarnej w Eisenhutensstadt.

Tablica ulokowana jest nieopodal świetlicy wiejskiej na skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej nr 126 oraz drogi prowadzącej w kierunku Odry. Przy świetlicy wiejskiej mieści się także pomieszczenie służące za garaż dla pojazdu należącego do OSP Stara Rudnica.

Tablica przybita jest do dużego kamienia/głazu narzutowego, specjalnie przeniesionego w to miejsce do tego celu. Całość otoczona jest płotkiem. Na tablicy znajduje się napis:

"OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA (symbol OSP) STARA RUDNICA 1956-2006 Tym, którzy odeszli, a służyli dla Dobra Naszej Ojczyzny"


Bibliografia

  • Grundmann W., Olechnowicz S., 20 lat wspólnych celów, w: Karwan M. (red.), "Most, Die Brücke" nr 8/1/2013 (bezpłatny dodatek "Przeglądu Cedyńskiego"), Cedyńskie szlaki - Stara Rudnica. Alt Rüdnitz, Cedyński Ośrodek Kultury i Sportu, Cedynia 2013, s. 7 [online] [Przeglądany 10.08.2013] Dostępny w: http://www.cokiscedynia.pl/strona1/most/mostmarzec2013.pdf.

Linki zewnętrzne

Przypisy


Zobacz teżIES64.png
Autor opracowania: Jan Skolimowski