Tor wyścigowy

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Tor wyścigowy - nieistniejący dziś tor wyścigów konnych (niem. Rennbahn), mieszczący się niegdyś przy Falkenwalderchausse (obecna aleja Wojska Polskiego). Obiekt jest widoczny m.in. na mapie z 1934 roku oraz zachowanej widokówce z początku XX wieku. Tor znajdował się w górnym odcinku ulicy (bliżej Głębokiego, niem. Glambeck), naprzeciwko jeziora Sandsee (obecna Goplana). Rejon ten administracyjnie (aż do 1939 roku) nie należał do miasta Szczecina, a podmiejskiej wsi Krzekowo (niem. Kreckow). Granica po zachodniej stronie Falkenwalderchausse przebiegała wówczas na południe od Rennbahnu.

tor wyścigowy
tor wyścigowy
tor wyścigowy na pocztówce z 1905 roku
Nazwa niemiecka Pferde Rennbahn, Rennplatz
Lokalizacja Falkenwalderchausse (obecna al. Wojska Polskiego
Zobacz tor wyścigowy na mapie.

Geolokalizacja: 53.464705,14.490255

Na podstawie niemieckich książek adresowych stwierdzić można, iż tor wyścigowy istniał do 1934 roku (ostatni raz wzmiankowany jest w AdressBuchu z 1935 roku, który przedstawia stan na rok poprzedni).

Z obiektu korzystał Pferdezuchtverein, czyli Związek Hodowli Koni.

Na terenie toru, po jego likwidacji, powstały Nowe Koszary.

Nazewnictwo

Obiekt znany był pod nazwami Pferde Rennbahn (tor wyścigów konnych) bądź Rennplatz (plac wyścigów względnie plac wyścigowy).

List do Anglii

 
treść listu wysłanego do Anglii

Zachowała się widokówka zapisana w języku angielskim i wysłana do Wielkiej Brytanii w listopadzie 1910 roku. Nadawca wspomina w niej o torze i szczecińskich wyścigach konnych. Poniżej treść korespondencji przetłumaczona na język polski:


Najdroższa Eva,

Co sądzisz o torze wyścigowym w Szczecinie po drugiej stronie? Wyścigi nie są takie dobre jak u nas. Prawie wszystkie konie są dosiadane przez oficerów. Przykro mi, że połowy w Yarmouth się nie udają. Mam nadzieję, że łodzie twojego ojca sprawują się dobrze. Przypomnij mnie wszystkim w domu, dużo miłości do Yarmouth.

Jack

Galeria

BibliografiaAutor opracowania: Jan Skolimowski
  Artykuł z Internetowej Encyklopedii Szczecina znajduje się w trakcie weryfikacji i oczekuje na ewentualne uzupełnienie bibliografii i/lub dostosowanie do standardów Encyklopedii Pomorza Zachodniego