Tor wyścigowy

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
tor wyścigowy na planie miasta z 1934 roku

Tor wyścigowy - nieistniejący dziś tor wyścigów konnych (niem. Rennbahn), mieszczący się niegdyś przy Falkenwalderchausse (obecna aleja Wojska Polskiego). Obiekt widoczny jest na mapie z 1934 roku oraz zachowanej widokówce z początku XX wieku. Tor znajdował się w górnym odcinku ulicy (bliżej Głębokiego, niem. Glambeck), naprzeciwko jeziora Sandsee (obecna Goplana). Rejon ten administracyjnie (aż do 1939 roku) nie należał do miasta Szczecina, a podmiejskiej wsi Krzekowo (niem. Kreckow). Granica po zachodniej stronie Falkenwalderchausse przebiegała wówczas na południe od Rennbahnu.

Na podstawie niemieckich Książek Adresowych stwierdzić można, iż tor wyścigowy istniał do 1934 roku (ostatni raz wzmiankowany jest w AdressBuchu z 1935 roku, który przedstawia stan na rok poprzedni).

Z obiektu korzystał Pferdezuchtverein, czyli Związek Hodowli Koni.

Na terenie toru, po jego likwidacji, powstały Nowe Koszary.

Nazewnictwo

Obiekt znany był pod nazwami Pferde Rennbahn (tor wyścigów konnych) bądź Rennplatz (plac wyścigów względnie plac wyścigowy).

==List

Linki zewnętrzne

Galeria

<gallery> plik:Tor_wyścigowy_-_pocztówka.jpg|tor wyścigowy na pocztówce z 1905 roku (źródło: forum sedina.pl) Plik:Rennplatz.jpg|tor wyścigowy widoczny na fragmencie mapki z przewodnika Hermanna Sarana wydanego około 1913 roku