Użytkownik:Ewa Gwiazdowska: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
 
(Nie pokazano 10 wersji utworzonych przez 2 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
Pracownik Działu Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego w Szczecinie, autorka haseł do Encyklopedii Pomorza Zachodniego pomeranica.pl
+
__NOTOC__
 +
Dr Ewa Gwiazdowska, szczecinianka, absolwentka filologii rosyjskiej i historii sztuki. Od [[1982]] roku pracuje w [[Muzeum Narodowe (Szczecin)|Muzeum Narodowym w Szczecinie]], prowadzi Gabinet Grafiki gromadzący zbiory grafiki i rysunku europejskiego. Z tego zakresu opracowuje zbiory i przygotowuje wystawy. Zajmuje się również badaniem ikonografii Pomorza oraz sztuki artystów pomorskich, głównie [[XIX wiek|XIX]] i [[XX wiek]]u. Uczestniczka licznych konferencji naukowych organizowanych w Polsce i Niemczech. Autorka i współautorka kilkuset publikacji, wydanych w Polsce i Niemczech, m.in. monografii "Widoki Szczecina. Źródła ikonograficzne do dziejów miasta od XVI wieku do 1945 roku" (2001), katalogów: "Tiepolo i Tiepoleschi w zbiorach polskich, rysunki, ryciny, obrazy" (red. Justyna Guze, 1997); "Joachim Utech 1889–1960. Rzeźbiarz i jego dzieła" (oprac. K. Rypniewska, E. Gwiazdowska 1999); "Konstruowanie rzeczywistości. Grafika holenderska i flamandzka ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie" (2005), "Schinkel i jego uczniowie na Pomorzu" (2006);  "August Ludwig Most. Pomorski artysta epoki biedermeieru" (red. E. Gwiazdowska, R. Makała 2007); "Przemiany. Od Klingera do Kanoldta – grafika krajów niemieckojęzycznych ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie" (oprac. E. Gwiazdowska, D. Kacprzak, V. Probst 2015); "Od wzlotów ducha po światła rozumu. Grafika francuska ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie" (opr. E. Gwiazdowska 2017).
  
Hasła:
+
Członkini Stowarzyszenia Historyków Sztuki, od [[2009]] r. jego sekretarz, członkini Szczecińskiego Towarzystwa Naukowego. Od jesieni [[2019]] na stronie [http://www.sztukawszczecinie.pl/ www.sztukawszczecinie.pl] prowadzi link [http://www.sztukawszczecinie.pl/tag/dr-ewa-gwiazdowska/ Opo-wieści dr E. Gwiazdowskiej] poświęcony [[Carl August Ludwig Most|Ludwigowi Mostowi]] i artystom jego czasów.
==2018==
+
 
 +
==Hasła==
 +
===2019===
 +
* [[Otto Lang-Wollin]]
 +
* [[Julo Levin]]
 +
* [[Ulrich Sander]]
 +
* [[Walter Georg Stockmann]]
 +
* [[Otto Tarnogrocki]]
 +
* [[Herbert Tucholski]]
 +
 
 +
===2018===
 
* [[Franz Friedrich Schütt]]
 
* [[Franz Friedrich Schütt]]
 
* [[Franz Theodor Schütt]]
 
* [[Franz Theodor Schütt]]
Linia 9: Linia 20:
 
* [[Theodor Kugelmann]]
 
* [[Theodor Kugelmann]]
  
==2017==
+
===2017===
 
* [[Alfred Meister]]
 
* [[Alfred Meister]]
 
* [[Carl Christian Schmidt]]
 
* [[Carl Christian Schmidt]]
Linia 18: Linia 29:
 
* [[Widoki Szczecina Roberta Geisslera]]
 
* [[Widoki Szczecina Roberta Geisslera]]
  
==2016==
+
===2016===
 
* [[Hans Hartig]]
 
* [[Hans Hartig]]
 
* [[Weduta wielowidokowa Szczecina Augusta Ludwiga Mosta]]
 
* [[Weduta wielowidokowa Szczecina Augusta Ludwiga Mosta]]

Aktualna wersja na dzień 11:45, 29 maj 2020

Dr Ewa Gwiazdowska, szczecinianka, absolwentka filologii rosyjskiej i historii sztuki. Od 1982 roku pracuje w Muzeum Narodowym w Szczecinie, prowadzi Gabinet Grafiki gromadzący zbiory grafiki i rysunku europejskiego. Z tego zakresu opracowuje zbiory i przygotowuje wystawy. Zajmuje się również badaniem ikonografii Pomorza oraz sztuki artystów pomorskich, głównie XIX i XX wieku. Uczestniczka licznych konferencji naukowych organizowanych w Polsce i Niemczech. Autorka i współautorka kilkuset publikacji, wydanych w Polsce i Niemczech, m.in. monografii "Widoki Szczecina. Źródła ikonograficzne do dziejów miasta od XVI wieku do 1945 roku" (2001), katalogów: "Tiepolo i Tiepoleschi w zbiorach polskich, rysunki, ryciny, obrazy" (red. Justyna Guze, 1997); "Joachim Utech 1889–1960. Rzeźbiarz i jego dzieła" (oprac. K. Rypniewska, E. Gwiazdowska 1999); "Konstruowanie rzeczywistości. Grafika holenderska i flamandzka ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie" (2005), "Schinkel i jego uczniowie na Pomorzu" (2006); "August Ludwig Most. Pomorski artysta epoki biedermeieru" (red. E. Gwiazdowska, R. Makała 2007); "Przemiany. Od Klingera do Kanoldta – grafika krajów niemieckojęzycznych ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie" (oprac. E. Gwiazdowska, D. Kacprzak, V. Probst 2015); "Od wzlotów ducha po światła rozumu. Grafika francuska ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie" (opr. E. Gwiazdowska 2017).

Członkini Stowarzyszenia Historyków Sztuki, od 2009 r. jego sekretarz, członkini Szczecińskiego Towarzystwa Naukowego. Od jesieni 2019 na stronie www.sztukawszczecinie.pl prowadzi link Opo-wieści dr E. Gwiazdowskiej poświęcony Ludwigowi Mostowi i artystom jego czasów.

Hasła

2019

2018

2017

2016