Anton Schlieff

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Anton Schlieff
oficer armii cesarskiej, komendant zamku w Szczecinie
Data urodzenia 11 lipca 1576
Miejsce urodzenia Koszalin
Data śmierci 26 sierpnia 1650
Miejsce śmierci Szczecin
Miejsce spoczynku Kościół Mariacki w Szczecinie
Narodowość niemiecka

Anton Schlieff (von Schlieffen) (1576-1650) – oficer armii cesarskiej, szwedzki radca wojenny, komendant zamku w Szczecinie.

Życiorys

Anton Schlieff urodził się 11 lipca 1576[1] roku w Koszalinie. Był przedstawicielem bocznej linii dreżewskiej rodu. W wieku 15 lat rozpoczął studia w Królewcu. Zanim rozpoczął karierę wojskową przez krótki czas (od 1593) służył na dworze księcia Filipa II w Szczecinie. Podczas wojny austriacko-tureckiej walczył na Węgrzech (1594-1595). W 1597 roku odbył podróż na Łotwę. Podczas podróży do Moskwy dostał się do polskiej niewoli, ale dzięki wstawiennictwu książąt Barnima X (XII) i Kazimierza VII (IX) odzyskał wolność. Podczas kolejnych walk na Węgrzech dostał się tureckiej niewoli, którą opuścił po podpisaniu pokoju w Zsitsvatörök (11 listopada 1606). Wystąpił ze służby cesarskiej i udał się do Pragi. Następnie został naczelnym dowódcą Pilzna. Na polecenie Philippa Hainhofera kupił ilustracje do sztambucha Filipa II i wysłał je do Szczecina.

W 1628 roku był wśród wysłanników księcia Bogusława XIV, którzy mieli w Pradze prosić o ochronę Pomorza przed okupacją cesarską. W tym samym roku przyjechał na Pomorze i został zarządcą w Torgelow. Po zajęciu Księstwa Pomorskiego przez Szwedów (1630) stracił posadę. Schlieffen cieszył się względami Albrechta von Wallensteina, któremu uratował życie podczas wojny z Turkami.W 1634 roku dowódca powierzył mu misję przekonania elektora saskiego Jana Jerzego I Wettyna do swoich planów. Podczas pobytu w Pradze został aresztowany. Mimo tortur dochował tajemnicy i nie wyjawił planów Wallensteina. Po roku został uwolniony i powrócił do Drezna. Poprzez nieostrożne wypowiedzi na temat stosunków między cesarzem a elektorem saskim utracił względy elektora i musiał w 1637 roku opuścić Saksonię. W następnym roku przebywał we Wrocławiu, Toruniu i Gdańsku. W 1644 powrócił na Pomorze i rozpoczął służbę w wojsku szwedzkim. W 1647 roku mianowany został radcą wojennym, w następnym komendantem zamku w Szczecinie.

W 1618 roku ożenił się z Anną Schwarzenberger von Hörsemersitz, która urodziła mu dwoje dzieci (syn i córka). W 1644 roku owdowiał.

Zmarł 26 sierpnia 1650 roku w Szczecinie, pochowany 17 października w kościele Mariackim.

Jacob Fabricius. Mira Christianorum Beatitudo [...]. Alten Stettin: Rhete, [1650]

Przypisy

  1. W katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej rok urodzenia 1575.

Bibliografia

  • Schlieffen, Martin Ernst von. Nachricht von dem pommerschen Geschlechte der von Sliwin oder Schlieffen. Gedruckt im Jahr 1780, s. 242-268.
  • Bülow, Gottfried von. Schlieffen, Anton von. W: Allgemeine Deutsche Biographie. Bd. 31. Leipzig: Duncker & Humblot, 1890, s. 514–516.Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Agata Michalska