Arkadiusz Buszko

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Arkadiusz Buszko
aktor, reżyser, choreograf
brak zdjecia
(fot. Grzegorz Nowak)
Data urodzenia 26 sierpnia 1966
Miejsce urodzenia Wrocław
Laureat1.png

Arkadiusz Buszko (ur. 1966) – aktor, reżyser, choreograf

Życiorys

Arkadiusz Buszko urodził się 26 sierpnia 1966 roku we Wrocławiu. W 1990 roku ukończył Wydział Aktorski wrocławskiej filii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Podczas studiów otrzymał propozycję pracy w słynnej Pantomimie Henryka Tomaszewskiego.

W tym samym roku związał się z Teatrze Współczesnym w Szczecinie. Na scenie zadebiutował rolą Girgesza w Sodomie Juliana Stryjkowskiego w reż. Bogusława Kierca.

Jako aktor, reżyser i choreograf współpracuje także z innymi szczecińskimi scenami – Teatrem Kana, Piwnicą przy Krypcie, Teatrem-3, Teatrem Lalek „Pleciuga”, Operą i Operetką (obecnie Opera na Zamku) oraz Teatrem Krypta. W latach 1999-2013 był kierownikiem artystycznym tej ostatniej sceny. Prowadzi również własne warsztaty teatralne oraz Szczeciński Teatr Pantomimy.

Współpracuje także z innymi scenami w kraju, m.in. z Teatrem Nowym oraz Teatrem im. Stefana Jaracza w Łodzi, Teatrem Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie, Teatrem Maska w Rzeszowie, Sceną Dramatyczną Teatru Jeleniogórskiego im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze, Teatrem Lalki, Maski i Aktora „Groteska” oraz Teatrem Łaźnia Nowa w Krakowie, Bałtyckim Teatrem Dramatycznym im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie, Państwowym Teatrem Lalki „Tęcza” w Słupsku, Teatrem Polskim im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy, Teatrem Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu, Teatrem Polskim w Bielsku-Białej, Lubuskim Teatrem im. Leona Kruczkowskiego w Zielonej Górze, Teatrem Polskim w Poznaniu, Teatrem Zagłębia w Sosnowcu oraz warszawskimi teatrami IMKA i Konsekwentnym.

Jest członkiem komisji artystycznej Przeglądu Teatrów Małych Form „Kontrapunkt” w Szczecinie.

Wystąpił w filmowej koprodukcji Where Eskimos Live (2001), a także w filmach Ławeczka (2004) i Wszystkie małe kłamstwa Anny (2009), do których zdjęcia realizowano w Szczecinie.

Od lat uznawany jest za jednego z najlepszych szczecińskich aktorów.



Teatr (Szczecin)

Tytuł Autor Reżyseria Rodzaj twórczości Postać Teatr Data premiery
Sodoma Julian Stryjkowski Bogusław Kierc obsada aktorska Girgesz Teatr Współczesny 12 października 1990
Drugie szczęście Hioba Anna Kamieńska Bogusław Kierc obsada aktorska Młodzieniec Teatr Współczesny 13 lutego 1991
Pieśń nad pieśniami Wiesław Dymny Adam Opatowicz i Henryk Gęsikowski (animacja projektu) obsada aktorska Piwnica przy Krypcie 16 lutego 1991 (w ramach Dni Wiesława Dymnego 16-25 lutego 1991)
Siedem bestii moich (spektakl kabaretowy) Wiesław Dymny Adam Opatowicz i Henryk Gęsikowski (animacja projektu) obsada aktorska Piwnica przy Krypcie 23 lutego 1991 (w ramach Dni Wiesława Dymnego 16-25 lutego 1991)
Figle kobiet William Shakespeare Bogusław Kierc asystent reżysera, obsada aktorska Głuptas Teatr Współczesny 19 września 1991
Być sobie jednym Miron Białoszewski Maciej Orłowski choreografia, obsada aktorska Teatr Współczesny 29 listopada 1991
Klątwa Stanisław Wyspiański Anna Augustynowicz obsada aktorska Chór Teatr Współczesny 13 grudnia 1991
Kto się boi Wirginii Woolf? Edward Albee Henryk Gęsikowski obsada aktorska Nick Teatr Krypta 15 lutego 1992
Kopciuszek Eugeniusz Szwarc Anna Augustynowicz asystent reżysera, obsada aktorska Książę Teatr Współczesny 28 maja 1992
Maciej Korbowa i Bellatrix Stanisław Ignacy Witkiewicz Anna Augustynowicz obsada aktorska Baron Hibiscus Teatr Współczesny 13 listopada 1992
Brel Jacques Brel Kazimierz Knol obsada aktorska Teatr Współczesny 11 grudnia 1992
Naczelny Stig Larsson Anna Augustynowicz obsada aktorska Tage Teatr Współczesny 9 marca 1993
Lato Muminków Tove Jansson Piotr Bogusław Jędrzejczak układ tańca, obsada aktorska Włóczykij Teatr Współczesny 27 marca 1993
Poskromienie złośnicy William Shakespeare Tomasz Obara obsada aktorska Grumio Teatr Współczesny 1 października 1993
Mały Książę Antoine de Saint-Exupéry Magda Teresa Wójcik obsada aktorska Teatr Współczesny 27 listopada 1993
No i jak będzie? Z tym wszystkim (I co będzie) Edward Stachura Adam Opatowicz plastyka ruchu Teatr Krypta 5 lutego 1994
Pożądanie schwytane za ogon Pablo Picasso Wiesław Górski obsada aktorska Wielkostopie Teatr Współczesny 6 lutego 1994
IV urodziny Piwnicy przy Krypcie (wieczór kabaretowy) obsada aktorska Piwnica przy Krypcie (sala Anny Jagiellonki) 5 marca 1994
Paragraf 22 Joseph Heller Tomasz Obara obsada aktorska Yossarian Teatr Współczesny 18 czerwca 1994
Ameryka Franz Kafka Wiesław Hołdys obsada aktorska Giacomo Teatr Współczesny 15 października 1994
Zagłada Klaus R. Mai wg Michała Szewca Klaus R. Mai obsada aktorska Fotograf Teatr Współczesny 10 lutego 1995
Magnifikat Włodzimierz Szturc Anna Augustynowicz obsada aktorska Antyk Teatr Współczesny 31 marca 1995
Romeo i Julia William Shakespeare Anna Augustynowicz obsada aktorska Merkucjo Teatr Współczesny 16 września 1995
Siostry, bracia Stig Larsson Anna Augustynowicz obsada aktorska Paul Wikland Teatr Współczesny 25 listopada 1995
Młoda śmierć Grzegorz Nawrocki Anna Augustynowicz obsada aktorska Teatr Współczesny 10 lutego 1996
Jednoręki Tennessee Williams Tatiana Malinowska-Tyszkiewicz obsada aktorska Skazaniec Teatr „13 Muz” 15 kwietnia 1996
Iwona, księżniczka Burgunda Witold Gombrowicz Anna Augustynowicz obsada aktorska Cyryl Teatr Współczesny 7 września 1996
Królewicz i żebrak Mark Twain Marek Pasieczny ruch sceniczny, obsada aktorska Królewicz; Żebrak Teatr Współczesny 23 listopada 1996
Kwartet Heiner Müller Tatiana Malinowska-Tyszkiewicz obsada aktorska Hrabia Valmont Teatr „13 Muz” 21 grudnia 1996
Kartoteka Tadeusz Różewicz Paweł Kamza ruch sceniczny Teatr Współczesny 25 stycznia 1997
Moja wątroba jest bez sensu albo zagłada ludu Werner Schwab Anna Augustynowicz obsada aktorska Herrmann Teatr Współczesny 21 marca 1997
Andersen, Andersen... Hans Christian Andersen Dariusz Kamiński ruch sceniczny Teatr Lalek „Pleciuga" 19 kwietnia 1997
O krasnoludkach i sierotce Marysi Janusz Stalmierski, Henryk Banasiewicz (libretto wg baśni Marii Konopnickiej) Artur Hofman obsada aktorska Lis Sadełko Opera i Operetka 11 maja 1997
Szafa Oberiutów Arkadiusz Jakubik Paweł Niczewski choreografia Piwnica przy Krypcie 12 września 1997
Opera żebracza John Gay, Johann Christoph Pepusch Gosta Knothe obsada aktorska Macheath Opera i Operetka 3 października 1997
Wybierz Osiecką (spektakl kabaretowy) Agnieszka Osiecka Dariusz Kamiński choreografia, obsada aktorska Piwnica przy Krypcie 19 października 1997
Gry śmiertelne Friedrich Dürrenmatt Andrzej Bubień obsada aktorska Sekretarz Teatr Współczesny 9 stycznia 1998
Kobieta i mężczyzna przed końcem... (spektakl kabaretowy) Dariusz Kamiński (scenariusz wg tekstów własnych oraz Krzysztofa Salaka, Tadeusza Boya-Żeleńskiego, Hansa Christiana Andersena) Dariusz Kamiński choreografia, obsada aktorska Piwnica przy Krypcie 27 marca 1998
Balladyna Juliusz Słowacki Anna Augustynowicz ruch sceniczny, obsada aktorska Filon Teatr Współczesny 16 maja 1998
Sekskomedia nocy letniej Woody Allen Artur Tyszkiewicz obsada aktorska Andrew Hobbs Teatr Współczesny 12 września 1998
Od Villona do Cohena – Bohema Dariusz Kamiński (scenariusz wg tekstów Leonarda Cohena, Françoise Villona, Normana Daviesa, Ogdena Nasha) Dariusz Kamiński choreografia, obsada aktorska Piwnica przy Krypcie 15 listopada 1998
Bajki Pana Adama (na podstawie bajek, powiastek i myśli) Adam Mickiewicz Paweł Niczewski ruch sceniczny Teatr Krypta 11 grudnia 1998
Wieszcz szoł, czyli przerabianie poety (spektakl kabaretowy) Dariusz Kamiński (scenariusz wg tekstów Adama Mickiewicza) Dariusz Kamiński choreografia, obsada aktorska Piwnica przy Krypcie 23 grudnia 1998
Chatka Puchatka Alan Alexander Milne Przemysław Żychowski choreografia Teatr Lalek „Pleciuga” 5 marca 1999
Pinokio Carlo Collodi Marek Pasieczny ruch sceniczny, obsada aktorska Pinokio Teatr Współczesny 6 marca 1999
Popcorn Ben Elton Anna Augustynowicz ruch sceniczny Teatr Współczesny 24 czerwca 1999
Dziady. Część druga Adam Mickiewicz Irena Jun ruch sceniczny, obsada aktorska Kruk Teatr Współczesny 3 października 1999
Sen nocy letniej William Shakespeare Anna Augustynowicz asystent reżysera, ruch sceniczny, obsada aktorska Elf z orszaku Tytanii Teatr Współczesny 15 stycznia 2000
Błazeńskie przyśpiewki (spektakl kabaretowy) teksty poetów angielskich i amerykańskich Dariusz Kamiński choreografia, obsada aktorska Piwnica przy Krypcie 30 stycznia 2000
Ja, Henryk Bilke Ryszard Słowicki Zygmunt Duczyński adaptacja (z Zygmuntem Duczyńskim), obsada aktorska Teatr Kana 25 lutego 2000
Przystanek Olgierd Kajak Marian Dworakowski obsada aktorska Mężczyzna I Teatr Współczesny 4 marca 2000
10 lat Piwnicy przy Krypcie (wieczór kabaretowy, jedyny i niepowtarzalny) Adam Opatowicz, Tomasz Jankiewicz, Dariusz Kamiński (kierownictwo artystyczne) obsada aktorska Piwnica przy Krypcie (w Teatrze Lalek „Pleciuga”) 18 marca 2000
Dziejba leśna Bolesław Leśmian Arkadiusz Buszko scenariusz, reżyseria, ruch sceniczny Teatr Krypta 31 marca 2000
Da Vinci miał rację Roland Topor Paweł Niczewski choreografia Teatr Współczesny 22 września 2000
Rajski ptak (monodram) Zygmunt Duczyński wg Mateia Călinescu, Leo Lipskiego, Wieniedikta Jerofiejewa Zygmunt Duczyński obsada aktorska Teatr Kana 15 października 2000
Kabaret za 3 grosze (spektakl kabaretowy – ambiwalentnie subiektywistyczna interpretacja Opery za trzy grosze) Dariusz Kamiński (scenariusz) wg Bertolta Brechta Dariusz Kamiński choreografia, obsada aktorska Piwnica przy Krypcie 24 listopada 2000
Nick Cave – Miłosne opowieści (spektakl muzyczny) piosenki Nicka Cave'a Paweł Niczewski ruch sceniczny Piwnica przy Krypcie 6 stycznia 2001
Miłość na Krymie Sławomir Mrożek Anna Augustynowicz obsada aktorska Pietia Teatr Współczesny 3 marca 2001
Nowe szaty króla Aleksander Maliszewski Dariusz Kamiński ruch sceniczny, obsada aktorska Włóczęga Teatr Lalek „Pleciuga" 7 kwietnia 2001
Pan Jowialski Aleksander Fredro Paweł Kamza obsada aktorska Ludmir Teatr Współczesny 1 lipca 2001
Picnic na Wałach (spektakl kabaretowy) Dariusz Kamiński (scenariusz) Dariusz Kamiński choreografia, obsada aktorska Piwnica przy Krypcie 12 listopada 2001
Don Juan Molière Andrzej Bubień asystent reżysera, obsada aktorska Sganarel Teatr Współczesny 24 listopada 2001
Variatka wg Agnieszki Osieckiej Piotr Ziniewicz plastyka ruchu Teatr Współczesny 23 lutego 2002
Polaroidy Mark Ravenhill Anna Augustynowicz obsada aktorska Jonathan Teatr Współczesny 13 kwietnia 2002
Ptaki Arystofanes Paweł Niczewski, Arkadiusz Buszko reżyseria, obsada aktorska Dudek przedstawienie impresaryjne 19 kwietnia 2002
Sens życia według Tiger Lillies Paweł Niczewski (scenariusz) Paweł Niczewski ruch sceniczny Piwnica przy Krypcie 20 września 2002
Zwiastowanie Paul Claudel Marek Pasieczny ruch sceniczny Teatr Współczesny 28 września 2002
Mamy potwora Brock Norman Brock Arkadiusz Buszko reżyseria Teatr Krypta 16 listopada 2002
Miłość Fedry wg Sarah Kane Zygmunt Duczyński współpraca artystyczna Teatr Kana 1 marca 2003
Komiczna siła Alan Ayckbourn Anna Augustynowicz asystent reżysera, obsada aktorska Indyk Teatr Współczesny 7 marca 2003
Wyleżana plaża (spektakl kabaretowy na podst. piosenek Jacka Zwoźniaka) Jacek Zwoźniak Grzegorz Młudzik choreografia Piwnica przy Krypcie 21 marca 2003
Konstanty kontra Ildefons – Decydujące starcie, czyli nie wszystko, co zrozumiałe, to dobre (spektakl kabaretowy) Konstanty Ildefons Gałczyński Paweł Niczewski ruch sceniczny Piwnica przy Krypcie 2 maja 2003
Tristan i Izolda Joseph Bedier Irena Jun współpraca reżyserska, układ ruchu, obsada aktorska Gwenelon; Kahedryn Teatr Współczesny 13 września 2003
Tymoteusz wśród ptaków Jan Wilkowski Zbigniew Niecikowski ruch sceniczny Teatr Lalek „Pleciuga" 20 września 2003
Otwarcie podziemnego sezonu artystycznego „Grupa trzymająca władzę”: kierownik odchodzący Paweł Niczewski i kierownik przychodzący Konrad Pawicki ruch sceniczny („rucholog”) Piwnica przy Krypcie 20 września 2003
Rozmowy z diabłem (monodram) Leszek Kołakowski Marian Dworakowski współpraca artystyczna Teatr Krypta 18 października 2003
A ty mnie na Wyspy Szczęśliwe zawieź Konstanty Ildefons Gałczyński Małgorzata Iwańska choreografia Piwnica przy Krypcie 25 października 2003
Wyzwolenie Stanisław Wyspiański Anna Augustynowicz ruch sceniczny, obsada aktorska Reżyser Teatr Współczesny 13 grudnia 2003
Dzieła wszystkie Szekspira (w nieco skróconej wersji) Adam Long, Daniel Singer, Jess Winfield Zespół obsada aktorska Piwnica przy Krypcie 17 stycznia 2004
Śmieci Krzysztof Bizio Piotr Łazarkiewicz obsada aktorska Szary Teatr Współczesny 6 marca 2004
Tlen Iwan Wyrypajew Paweł Niczewski ruch sceniczny Piwnica przy Krypcie 12 marca 2004
Sceny z życia małżeńskiego w 26 obrazach, czyli Szczepan i Irenka (spektakl kabaretowy) Elżbieta Wróblewska, Marek Motas Paweł Niczewski ruch sceniczny Piwnica przy Krypcie 3 grudnia 2004
Samobójca Nikołaj Erdman Anna Augustynowicz ruch sceniczny, obsada aktorska Ojciec Jełpidij Teatr Współczesny 25 lutego 2005
Komora celna Sándor Márai Arkadiusz Buszko (z Piotrem Ratajczakiem) adaptacja i reżyseria (z Piotrem Ratajczakiem) Teatr Krypta 16 kwietnia 2005
Dwa oblicza Arkadiusz Buszko (z Piotrem Ratajczakiem) scenariusz, reżyseria, choreografia Teatr-3 16 października 2005
Mąż i żona Aleksander Fredro Andrzej Bubień asystent reżysera, obsada aktorska Służący Teatr Współczesny 13 stycznia 2006
Pan Poduszka Martin McDonagh Piotr Ratajczak obsada aktorska Katurian Teatr Współczesny 4 lutego 2006
Cyrk`76, czyli trzydzieści lat później Arkadiusz Buszko, Krzysztof Czeczot, Piotr Ratajczak Arkadiusz Buszko scenariusz, reżyseria, choreografia Teatr Współczesny 4 marca 2006
Szpak Fryderyk Rudolf Herfurtner Zbigniew Niecikowski ruch sceniczny Teatr Lalek „Pleciuga" 20 maja 2006
Próby z jej życia Martin Crimp Piotr Ratajczak plastyka ruchu Teatr Współczesny 2 czerwca 2006
Słów inne poczęcie Arkadiusz Buszko (z Piotrem Ratajczakiem) scenariusz, reżyseria Teatr-3 27 września 2006
Geist Dea Loher Zygmunt Duczyński współpraca reżyserska Teatr Kana 26 stycznia 2007
Królowa Śniegu Hans Christian Andersen Marcin Wierzchowski ruch sceniczny, obsada aktorska Kaj; Ślepy Teatr Współczesny 10 lutego 2007
Dracula Bram Stoker Paweł Niczewski ruch sceniczny Teatr Krypta 2 marca 2007
Wesele Stanisław Wyspiański Anna Augustynowicz obsada aktorska Czepiec Teatr Współczesny 22 wrzesnia 2007
Produkt Mark Ravenhill Piotr Ratajczak obsada aktorska Teatr Krypta 19 października 2007
Małe zbrodnie małżeńskie Eric-Emmanuel Schmitt Marek Pasieczny ruch sceniczny Teatr Współczesny 20 października 2007
Krzesiwo Hans Christian Andersen Zbigniew Niecikowski ruch sceniczny Teatr Lalek „Pleciuga" 10 listopada 2007
Eine kleine Artur Daniel Liskowacki Paweł Kamza asystent reżysera, obsada aktorska Hummel Teatr Współczesny 8 grudnia 2007
Zemsta Aleksander Fredro Anna Augustynowicz obsada aktorska Cześnik Raptusiewicz Teatr Współczesny 5 kwietnia 2008
Zatopiona katedra Gert Jonke Anna Augustynowicz ruch sceniczny, współpraca artystyczna Teatr Współczesny 13 września 2008
Hard Topor Café, czyli Kompania Szekspirowska na gościnnych występach w Paryżu (spektakl kabaretowy) Roland Topor Paweł Niczewski obsada aktorska Piwnica przy Krypcie 27 września 2008
Pippi Pończoszanka Astrid Lindgren Konrad Dworakowski ruch sceniczny Teatr Lalek „Pleciuga" 27 września 2008
Życie/instrukcja obsługi Mateusz Przyłęcki ruch sceniczny, obsada aktorska Teatr Współczesny 12 listopada 2008
ID Marcin Liber Marcin Liber obsada aktorska Sylvin Rubinstein Teatr Współczesny 19 grudnia 2008
Rowerzyści Volker Schmidt Anna Augustynowicz obsada aktorska Albert Teatr Współczesny 1 maja 2009
Morze otwarte Jakub Roszkowski Marek Pasieczny obsada aktorska Mężczyzna Teatr Współczesny 19 listopada 2009
Nierządne królestwo Paweł Kamza Paweł Kamza obsada aktorska Pan Niestary; Jan Zamoyski Teatr Współczesny 23 stycznia 2010
Utwór o Matce i Ojczyźnie Bożena Keff Marcin Liber obsada aktorska Teatr Współczesny 26 marca 2010
Tańcząca gazela i magiczny tam-tam Liliana Bardijewska Zbigniew Niecikowski ruch sceniczny Teatr Lalek „Pleciuga" 28 maja 2010
Białe baloniki Magda Fertacz Piotr Ratajczak asystent reżysera, choreografia, obsada aktorska Piotruś Teatr Współczesny 2 lipca 2010
Judyta Friedrich Hebbel Wojciech Klemm ruch sceniczny, obsada aktorska Holfernes Teatr Współczesny 14 listopada 2010
Ożenek Mikołaj Gogol Justyna Celeda obsada aktorska Koczkariow Teatr Współczesny 25 marca 2011
Niezgody Jonasza (recital) Agnieszka Niezgoda i Jonasz Kofta (słowa) Arkadiusz Buszko reżyseria Piwnica przy Krypcie 1 maja 2011
Makbet William Shakespeare Marcin Liber obsada aktorska Macduff Teatr Współczesny 24 września 2011
Mały rodzinny interes Alan Ayckbourn Anna Augustynowicz obsada aktorska Benedict Hough Teatr Współczesny 11 lutego 2012
Paskuda i Maruda Liliana Bardijewska Zbigniew Niecikowski ruch sceniczny Teatr Lalek „Pleciuga" 17 marca 2012
Pan Tadeusz Adam Mickiewicz Irena Jun obsada aktorska Gerwazy Teatr Współczesny 20 maja 2012
Kaligula Albert Camus Anna Augustynowicz ruch sceniczny Teatr Współczesny w koprodukcji z Teatrem im. Stefana Jaracza w Łodzi 18 stycznia 2013
Dobry wieczór Fogg (spektakl muzyczny) Arkadiusz Buszko scenariusz, reżyseria Teatr Mały (scena Teatru Współczesnego) 25 stycznia 2013
Życie to sen Pedro Calderon de la Barca Wojciech Klemm obsada aktorska Teatr Współczesny 2 marca 2013
39 kroków John Buchan i Alfred Hitchcock Arkadiusz Buszko, Joanna Matuszak, Paweł Niczewski, Konrad Pawicki reżyseria, obsada aktorska Piwnica przy Krypcie 15 marca 2013
Diabeł Radosław Rychcik Radosław Rychcik obsada aktorska Bob Teatr Współczesny 6 października 2013
Niedoparki Pavel Šrut Arkadiusz Buszko reżyseria Zamek Ksiażąt Pomorskich; Teatr Lalek „Pleciuga" (sala Kameralna) 1 lutego 2014
Piotruś Pan Michał Buszewicz na motywach powieści Jamesa Matthew Barriego Ewelina Marciniak obsada aktorska Ojciec; Kapitan Jakub Hak Teatr Współczesny 22 marca 2014
Przygody Koziołka Matołka Kornel Makuszyński Zbigniew Niecikowski ruch sceniczny Teatr Lalek „Pleciuga” 30 maja 2014
Szkoła żon Molière Justyna Celeda obsada aktorska Arnolf Teatr Współczesny 8 listopada 2014
Akropolis Stanisław Wyspiański Anna Augustynowicz obsada aktorska Teatr Współczesny 20 marca 2015
Jak umierają słonie (spektakl dokumentalny) Magda Fertacz (scenariusz) na podst. książek Grażyny Jagielskiej Miłość z kamienia i Anioły jedzą trzy razy dziennie Marcin Liber obsada aktorska Czarny, który połknął córkę Teatr Współczesny 17 maja 2015
Życie/instrukcja obsługi Mateusz Przyłęcki (scenariusz) Mateusz Przyłęcki obsada aktorska Arek Teatr Mały 5 czerwca 2015
Rosnę Mariola Fajak-Słomińska, Janusz Słomiński choreografia Teatr Lalek „Pleciuga” 17 października 2015
Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku Dorota Masłowska Piotr Ratajczak dramaturgia ruchu, obsada aktorska Teatr Współczesny 5 grudnia 2015
Poruszenie Marta Łągiewka wg wierszy Edwarda Estlina Cummingsa Marta Łągiewka (inscenizacja) ruch sceniczny Teatr Lalek „Pleciuga” 11 grudnia 2015
Przyszedł mężczyzna do kobiety Siemion Złotnikow Joanna Matuszak i Arkadiusz Buszko realizacja i opracowanie muzyczne (razem z Joanną Matuszak), obsada aktorska Wiktor Teatr Mały 5 lutego 2016
Burza William Shakespeare Anna Augustynowicz obsada aktorska Kaliban, dziki i pokraczny niewolnik Teatr Współczesny 19 marca 2016
Nie dość blada królewna Roksana Jędrzejewska-Wróbel Ewa Piotrowska konsultacja choreograficzna Teatr Lalek „Pleciuga” 29 maja 2016
Ślub Witold Gombrowicz Anna Augustynowicz obsada aktorska Pijak Teatr Współczesny w koprodukcji z Teatrem im. Jana Kochanowskiego w Opolu 21 października 2016
Disco Macabre Piotr Rowicki (scenariusz) Arkadiusz Buszko reżyseria, choreografia Teatr Lalek „Pleciuga” 4 listopada 2016 (prapremiera)
Tajemnicza Irma Vep Charles Ludlam Arkadiusz Buszko, Joanna Matuszak, Paweł Niczewski, Konrad Pawicki reżyseria, obsada aktorska Piwnica przy Krypcie 21 kwietnia 2017
Bzik. Ostatnia minuta Jan Czapliński Ewelina Marciniak obsada aktorska Golders Teatr Współczesny 9 czerwca 2017 (prapremiera)
Król Edyp Sofokles Rudolf Zioło obsada aktorska Kreon Teatr Współczesny 4 listopada 2017
Dzienniki Majdanu (z cyklu: Goście, goście!) Natalia Worożbyt Grzegorz Jaremko obsada aktorska Teatr Mały 29 stycznia 2018
Pijani Iwan Wyrypajew Norbert Rakowski obsada aktorska Mark Teatr Współczesny 24 lutego 2018 (prapremiera)
Ania z Zielonego Wzgórza Lucy Maud Montgomery Marek Pasieczny ruch sceniczny Teatr Współczesny 5 maja 2018
Maleńkie Królestwo królewny Aurelki Roksana Jędrzejewska-Wróbel Ewa Piotrowska konsultacja ruchu scenicznego Teatr Lalek „Pleciuga” w koprodukcji z Teatrem Lalek „Baj” w Warszawie 22 września 2018 (prapremiera - Szczecin); 29 września 2018 (premiera - Warszawa)
Być jak Beata Piotr Domalewski i Żelisław Żelisławski (scenariusz wg pomysłu Piotra Domalewskiego) Magda Miklasz obsada aktorska Teatr Współczesny 2 lutego 2019
Czarownice z Salem Arthur Miller Adam Orzechowski obsada aktorska Pastor John Hale Teatr Współczesny 26 maja 2019
Olbrzymek Suzanne Lebea Arkadiusz Buszko opracowanie tekstu, reżyseria, plastyka ruchu Dziedziniec Menniczy Zamku Książąt Pomorskich 5 lipca 2019



Zdjęcia ze spektakli



Radio

Tytuł słuchowiska Autor Reżyseria Adaptacja radiowa Realizacja akustyczna Postać Data pierwszej emisji
Co się stało (w cyklu Radiowa scena prezentacji) Ryszard Słowicki, Waldemar Modestowicz Waldemar Modestowicz Waldemar Modestowicz obsada aktorska 17 listopada 1991
Skowyt (w cyklu Radiowa scena prezentacji) Allen Ginsberg Waldemar Modestowicz Waldemar Modestowicz, Iwona Smolka, Joanna Szwedowska obsada aktorska 24 listopada 1991
Kota Mruczysława poglądy na życie (w cyklu Radiowa scena prezentacji) - 4 części Ernest Teodor Amadeusz Hoffman Waldemar Modestowicz Bogumiła Prządka obsada aktorska 8, 15, 22 stycznia 29 lutego 1992
Ciemności kryją ziemię Jerzy Andrzejewski Waldemar Modestowicz Waldemar Modestowicz, Ewa Stocka Anna Waraczewska obsada aktorska 28 marca 1992
Ewangelia według Wolanda Michaił Bułhakow Waldemar Modestowicz Bogumiła Prządka Anna Waraczewska, Aleksandra Mazur Bezdomny 9 kwietnia 1993
O świcie Jerzy Marciniak Waldemar Modestowicz obsada aktorska 26 grudnia 1995
Burza metafizyczna Adam Bauman Waldemar Modestowicz obsada aktorska 22 czerwca 1997
Kinomania Piotr Zieliński Sylwester Woroniecki obsada aktorska 26 grudnia 1997
Dujawica Henryk Cyganik Sylwester Woroniecki obsada aktorska 30 czerwca 1998
Hospites Arkadiusz Jakubik Waldemar Modestowicz obsada aktorska 23 maja 1999
Rzecznik prasowy Henryk Cyganik Sylwester Woroniecki Sylwester Woroniecki Edward Konus 20 września 2000
Sprzedawca dźwięków Mariusz Czarniecki Waldemar Modestowicz obsada aktorska 31 grudnia 2000



Teatr Telewizji

Tytuł sztuki Autor Reżyseria Realizacja telewizyjna Postać Produkcja Data premiery
Ameryka Franz Kafka Wiesław Hołdys, Jacek Piątkowski Giacomo TVP Szczecin 15 października 1994
Naczelny Stig Larsson Anna Augustynowicz Tage Agencja Filmowa Profilm; TVP Gdańsk 2 kwietnia 2000
Fotoplastikon Krzysztof Bizio Piotr Łazarkiewicz obsada aktorska Agencja Filmowa; TVP Gdańsk 27 listopada 1995
ID Marcin Liber Marcin Liber Leszek Ptaszyński Sylwin Rubinstein Telewizja Polska; Teatr Współczesny (Szczecin), Teatr Łaźnia Nowa (Kraków), Centrum Sztuki Współczesnej „Zamek Ujazdowski” (Warszawa) 30 marca 2010
Utwór o Matce i Ojczyźnie Bożena Keff Marcin Liber Józef Kowalewski obsada aktorska TVP Szczecin; Teatr Współczesny w Szczecinie (dla TVP Kultura) 12 kwietnia 2011 (transmisja na żywo z Teatru Współczesnego w Szczecinie)
Ślub Witold Gombrowicz Anna Augustynowicz Pijak Teatr Współczesny w koprodukcji z Teatrem im. Jana Kochanowskiego w Opolu (dla TVP Kultura) 6 marca 2018 (transmisja na żywo z Teatru Współczesnego w Szczecinie)



Jako Sylvin Rubinstein w sztuce ID - 2008 (fot. Włodzimierz Piątek)



Nagrody i wyróżnienia

Jako Gerwazy w Panu Tadeuszu - 2012 (fot. Bartłomiej Sowa)
  • 1998 – tytuł Ulubionego Aktorka Roku w plebiscycie Kół Młodych Miłośników Melpomeny w Szczecinie
  • 1999Bursztynowy Pierścień za rolę tytułową w Pinokiu Carlo Collodiego w reż. Marka Pasiecznego (Teatr Współczesny)
  • 1999Nagroda Artystyczna Miasta Szczecina
  • 2000Bursztynowy Pierścień za reżyserię spektaklu Dziejba leśna Bolesława Leśmiana w Teatrze Krypta
  • 2000Oko Recenzenta za wieloletnią pracę reżysera ruchu scenicznego, a także reżyserię Dziejby leśnej (Teatr Krypta)
  • 2001 – Nagroda Ludowego Towarzystwa Naukowo-Kulturalnego w Szczecinie oraz Nagroda Dziennikarzy za reżyserię spektaklu Dziejba leśna w Teatrze Krypta na XXXVI Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Małych Form „Kontrapunkt” w Szczecinie
  • 2004Bursztynowy Pierscień dla przedstawienia sezonu Dzieła wszystkie Szekspira w nieco skróconej wersji Adama Longa, Jessa Winfielda, Daniela Singera w Piwnicy przy Krypcie - razem z Pawłem Niczewskim i Konradem Pawickim
  • 2005 – nagroda „za aktorską ekspresję i ludyczność przedstawienia” Dzieła wszystkie Szekspira Winfielda, Longa i Singera w Piwnicy przy Krypcie w Szczecinie na XVIII MFT Walizka w Łomży (wspólnie z Pawłem Niczewskim i Konradem Pawickim)
  • 2007 – pierwsza nagroda za rolę męską, Czepca w Weselu S. Wyspiańskiego w reż. Anny Augustynowicz, na Ogólnopolskim Konkursie na Inscenizację Utworów Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie
  • 2008 – Złoty Wkręt - nagroda dla najlepszego aktora festiwalu za rolę w spektaklu Produkt Teatru Krypta w Szczecinie na II Festiwalu Teatrów Nieinstytucjonalnych X-OFF w Gliwicach
  • 2009 – Nagroda Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego dla twórców spektaklu ID w reż. Marcina Libera za „za twórcze posłużenie się współczesnymi kodami kulturowymi” na 44. Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Małych Form „Kontrapunkt” w Szczecinie
  • 2009 – nagroda aktorska za rolę Alberta w spektaklu Rowerzyści w reż. Anny Augustynowicz na 49. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych - Festiwalu Sztuki Aktorskiej
  • 2009 – wyróżnienie w kategorii „Mistrzostwo” w Subiektywnym spisie aktorów teatralnych Jacka Sieradzkiego w tygodniku „Polityka”
  • 2016 – nagroda (+ 3,5 tys. zł) za rolę Pijaka w spektaklu Ślub Witolda Gombrowicza w reż. Anny Augustynowicz na XII Międzynarodowym Festiwalu Gombrowiczowskim w Radomiu
  • 2017 – nagroda (+ 4 tys. zł) za rolę Pijaka w spektaklu Ślub w reż. Anny Augustynowicz zrealizowanego w koprodukcji Teatru Współczesnego w Szczecinie z Teatrem im. Jana Kochanowskiego w Opolu na 42 Opolskich Konfrontacjach Teatralnych „Klasyka Polska” i II edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”



Odznaczenia



Źródła

Bibliografia

Inne



IES64.png
Autor opracowania: Andrzej Androchowicz