Biblioteka Publiczna Gminy Biesiekierz

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Biblioteka Publiczna Gminy Biesiekierz
[[Grafika:|240px|Biblioteka Publiczna Gminy Biesiekierz]]
{{{grafika_opis}}}
Rok założenia 1949
Rodzaj biblioteki publiczna
Miejscowość Biesiekierz
Adres Biesiekierz 13
76-039 Biesiekierz
Strona internetowa biblioteki.

Biblioteka Publiczna Gminy Biesiekierz

Biblioteka współużytkuje budynek z innymi instytucjami. Siedziba biblioteki głównej mieści się na I piętrze budynku z windą, powierzchnia wynosi 250 m². Wejście do budynku jest dostosowane dla osób z niepełnosprawnością, poruszających się na wózku inwalidzkim. Podobnie udogodnienia zastosowano wewnątrz biblioteki. Ostatnia modernizacja lokalu miała miejsce w 2011 roku. Stan pomieszczeń jest bardzo dobry, biblioteka może być wzorem zarówno w dziedzinie wyposażenia wnętrz, jak i estetyki elewacji zewnętrznej. W bibliotece znajduje się wypożyczalnia, czytelnie: dla dzieci z kącikiem malucha, dla młodzieży i dorosłych z komputerami do użytku czytelników. Znajdują się tam 22 komputery podłączone do Internetu, w tym 15 dostępnych dla czytelników. Liczba miejsc dla klientów wynosi 66. Biblioteka główna otwarta jest 6 dni w tygodniu od poniedziałku do piątku w godzinach: 8.00-18.00 oraz w sobotę w godzinach 10.00-14.00. Tel. 94-318-01-89[1].

Księgozbiór

Księgozbiór liczy 16137 (stan na 31.12.12) woluminów. Biblioteka prenumeruje 34 tytuły czasopism bieżących (dla dorosłych, dzieci i bibliotekarskie). Klasyfikacja i ustawienie książek - wg Uniwersalnej Klasyfikacji Dziesiętnej (UKD). Biblioteka posiada katalog komputerowy i pracuje w systemie MAK+.

Działalność

Poza stałymi formami pracy z czytelnikami biblioteka organizuje comiesięczne spotkania z dziećmi ze szkół i przedszkoli, spotkania autorskie, wieczory malowane piosenką i wierszem, wielkie malowanie świąteczne, piątkowe spotkania z książką, "andrzejki", "mikołajki", Dzień Pluszowego Misia, ferie i wakacje w bibliotece - łącznie ok. 920 imprez rocznie. Biblioteka współpracuje m.in. z przedszkolem w Biesiekierzu, Prywatnym Przedszkolem "Happy Days" w Starych Bielicach, szkołą podstawową w Biesiekierzu, Starych Bielicach, Świeminie, gimnazjum w Biesiekierzu, Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym w Warninie, Domem Dziennego Pobytu w Biesiekierzu.

Filie biblioteczne

Biblioteka posiada dwie filie: w Starych Bielicach oraz w Świeminie, jak również 6 punktów bibliotecznych w świetlicach wiejskich. Placówka zatrudnia 7 pracowników. Filia w Starych Bielicach jest otwarta przez 5 dni w tygodniu w godzinach od 8.00 do 18.00. Filia zajmuje pomieszczenie w szkole podstawowej, powierzchnia wynosi 44 m² i obejmuje wypożyczalnię oraz kącik czytelniany z komputerami do użytku czytelników. Adres: Stare Bielice, 76-039 Biesiekierz.

Filia w Świeminie jest otwarta 5 dni w tygodniu w godzinach od 11.00 do 17.00. Filia zajmuje pomieszczenie w szkole podstawowej, powierzchnia wynosi 40 m² i obejmuje wypożyczalnię, kącik czytelniany z komputerami do użytku czytelników. Adres: Świemino, 76-039 Biesiekierz[2].

Historia

Biblioteka Publiczna Gminy Biesiekierz została otwarta w 1949 roku i do roku 1962 znajdowała się w Kraśniku Koszalińskim, gdzie zajmowała jedno pomieszczenie. Księgozbiór był w tym czasie systematycznie uzupełniany. W pierwszym roku istnienia placówka posiadała 560 woluminów, a w 1962 roku - czyli wówczas gdy została przeniesiona do Biesiekierza - 4433 woluminów. W ciągu tego okresu zmieniała się również sieć biblioteczna. W 1974 roku została utworzona filia w Starych Bielicach. Kolejna filia powstała w 1984 roku w Świeminie. Obie filie zlokalizowane są w szkołach podstawowych i służą zaspokajaniu potrzeb czytelniczych nie tylko uczniów, ale całej społeczności lokalnej. Biblioteka Publiczna Gminy Biesiekierz zawsze była zlokalizowana tam, gdzie miały swoją siedzibę władze administracyjne i stąd w 1962 roku została przeniesiona do Biesiekierza. Początkowo mieściła się na piętrze nad Gromadzką Radą Narodową, skąd w marcu 1974 roku została przeniesiona do nowego budynku, gdzie przez szereg lat zajmowała piętro, natomiast na parterze znajdował się klub „Rolnika”. Z czasem, gdy biblioteka coraz bardziej się rozrastała, oddano do jej dyspozycji pomieszczenia po zlikwidowanym klubie "Rolnika". Dzięki temu od połowy roku 1998 powierzchnia biblioteki podwoiła się. W miarę poprawy bazy lokalowej i bogatszego wyposażenia zmieniały się formy pracy z użytkownikiem. Do stałej oferty biblioteki należą m.in. lekcje biblioteczne, "Ferie z biblioteką", "Powitanie wiosny", gminny konkurs "Ptaki, Ptaszki i Ptaszęta Polne", festyn z okazji "Dnia Dziecka", "Wakacje z biblioteką" "Święto Pieczonego Ziemniaka", "Wieczór Andrzejkowy". W 2007 roku przy placówce powstały 4 punkty biblioteczne. Znajdują się one przy świetlicach wiejskich w Kraśniku Koszalińskim, Gniazdowie, Parsowie i Warninie[3].

Przypisy

  1. Zychowicz, Małgorzata, Informacje zbierane przez Koszalińską Bibliotekę Publiczną na potrzeby Głównego Urzędu Statystycznego.
  2. Zychowicz, Małgorzata. Protokół wizytacji Biblioteki Publicznej Gminy Biesiekierz z dn.22.11.2011
  3. http://www.biblioteka-biesiekierz.pl/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=2&Itemid=5 [online]. [Przeglądany 10 czerwca 2013].


Bibliografia

  • Zychowicz, Małgorzata. Informacje zbierane przez Koszalińską Bibliotekę Publiczną na potrzeby Głównego Urzędu Statystycznego.
  • Zychowicz, Małgorzata. Protokół wizytacji Biblioteki Publicznej Gminy Biesiekierz z dn.22.11.2011

Linki zewnętrzne
Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Magdalena Młynarczyk