Cmentarz przykościelny (Karwowo, powiat policki)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
200px-Obiekt zabytkowy znak.svg.png nr rej. nr 1152 z dnia 5 października 1990[1]
Cmentarz przykościelny w Karwowie
Cmentarz przykościelny w Karwowie
Teren cmentarza.
Adres Karwowo
Wyznanie ewangelicki
Data powstania XIII wiek ?
Data zamknięcia lata 40. XX wieku
Stan obecny częściowo zachowany
Zobacz cmentarz na:
Mapa Google.
[ Google Street View.]

Cmentarz przykościelny w Karwowie, wsi położonej około 8 km na południowy–zachód od Szczecina, w gminie Kołbaskowo, w powiecie polickim.

W centrum wsi znajduje się ruina kościoła pochodzącego z drugiej połowy XIII wieku, a przebudowanego w 1896 roku. Przy świątyni prawdopodobnie już od średniowiecza znajdował się cmentarz. Funkcjonował on do czasów II wojny światowej. W czasie działań wojennych kościół wraz z przyległym cmentarzem uległy zniszczeniu, a po wojnie niszczały stając się ruiną. Część nagrobków, zwłaszcza marmurowe oraz żeliwne krzyże, zostały po wojnie zrabowane.

Całość terenu cmentarza przykościelnego otoczona jest murem z kamieni narzutowych, w którym zachowały się ceglane słupy bramne. Na cmentarzu zachowały się pojedyncze elementy nagrobne tj. podstawy pod żeliwne krzyże, zarys mogił oraz kilka nagrobków z inskrypcjami z lat 18661940. Wyróżniającym się nagrobkiem jest nagrobek Wilhelma (2.1.1857–12.5.1930) i Hermine Engelmann (13.9.1857–6.7.1937) przypominający swą formą ostrołukowy portal.

Całość terenu jest utrzymana w dobrym stanie dzięki trosce mieszkańców wsi. Przed obiektem ustawiona została tablica z informacją o historii kościoła.

Teren dawnego cmentarza wraz z ogrodzeniem zostały 5 października 1990 roku wpisane do wojewódzkiego rejestru zabytków pod numerem A-514 (ruina kościoła znajduje się w rejestrze od 1956 roku).

Przypisy

  1. Wojewódzki rejestr zabytków, w: Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Szczecinie [online] [Przeglądany 10.08.2013] Dostępny w: http://wkz.bip.alfatv.pl/strony/menu/9.dhtml

Bibliografia

  • Łuczak, M. Historia i zabytki gminy Kołbaskowo, Szczecin 2010
  • Białecki, T. Karwowo. W: Encyklopedia Szczecina. Suplement 1. Szczecin 2003.Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Agata Freindorf