Cmentarz przykościelny (Wyszobór)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cmentarz przykościelny w Wyszoborze
Cmentarz przykościelny w Wyszoborze
Nazwa niemiecka Friedhof Wisbu
Adres Wyszobór, 72-310
Powierzchnia 0,45 ha
Data powstania XVI wiek
Stan obecny czynny
Zobacz cmentarz na:
Mapa Google.
[ Google Street View.]


Cmentarz przykościelny w Wyszoborze – obecnie cmentarz komunalny.


Historia

Cmentarz przykościelny w Wyszoborze pełni swoją funkcję nieprzerwanie przynajmniej od XVI wieku., gdyż wówczas wybudowana została świątynia, którą otacza. [1]

Nekropolia, nadal częściowo otoczona kamiennym murem, zajmuje obszar ok. 0,45 ha. Czytelny jest układ przestrzenny założenia, ale nie ma już śladów dawnego rozplanowania kwater i grobów. Nie ma na nim już żadnego nagrobka świadczącego o długotrwałości jego funkcjonowania, choć jeszcze w połowie l. 80. XX wieku notowano około 100. [2]

Jedynymi śladami po niemieckich mieszkańcach tej miejscowości pozostają obecnie pomnik poświęcony 23 poległym w I wojnie światowej żołnierzom z Wyszoboru i nagrobek pozostałej we wsi po II wojnie Ilse Rogge, urodzonej w 1920 i zmarłej w 1957 roku. Częściowo zachowała się roślinność, którą obsadzono cmentarz – świerki wzdłuż muru, brzozy i klony.


Przypisy

  1. Archiwum Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie, Karta ewidencyjna zabytków architektury i budownictwa – kościół p.w. św. Stanisława Kostki w Wyszoborze, oprac. B. Szerniewicz, 1998.
  2. Archiwum Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie, Karta cmentarza – Wyszobór, oprac. Maria Kępińska, 1984.
Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Anna Bartczak