Friedrich Gottlieb Klingenberg

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Skocz do: nawigacja, szukaj
Friedrich Gottlieb Klingenberg
kompozytor, organista, kantor
Data urodzenia ok. 1665
Miejsce urodzenia Berlin
Data śmierci 1720
Miejsce śmierci Szczecin
Narodowość niemiecka

Friedrich Gottlieb Klingenberg (ok. 1665–1720) – organista, kompozytor.

Życiorys

Klingenberg jest rzadkim przykładem muzyka, który pochodził z Berlina, ale osiedlił się w Szczecinie. Jego wykształcenie muzyczne było przy tym najlepszego formatu – mistrzem Klingenberga był sam Dietrich Buxtehude, kompozytor i organista z Lubeki, jeden z najświetniejszych wirtuozów organów w epoce baroku. Po studiach u Buxtehudego w Lubece Klingenberg swoje wykształcenie muzyczne uzupełniał w Rostocku. Najwcześniej w roku 1686 powrócił do Berlina, gdzie został organistą w kościele św. Mikołaja. Tam też udzielał lekcji teorii muzyki Johannowi Christophowi Pepuschowi, który po wyjeździe do Anglii w 1700 roku zdobył tam sławę jako kompozytor "Opery żebraczej".

Już jako ceniony i znany organista i kompozytor Klingenberg przybył w 1699 roku do Szczecina, gdzie od razu stał się organistą kościołów św. Jana i św. Jakuba, w następstwie zmarłego właśnie Hieronymusa Jennericha, od 1712 roku także organistą w kościele św. Gertrudy. Z okazji poświęcenia nowych organów w kościele św. Jakuba w roku 1700 został w okazjonalnym wierszu świątecznym wymieniony jako „człowiek rzadkich talentów, pełnej słodyczy umiejętności gry, przy którym wszyscy jesteśmy, który pożąda sztuki i zasady; góra pełna słodyczy, najlepszy Orfeusz, radość naszego czasu”.

Poza działalnością organisty w zastępstwie pełnił także obowiązki kantora. Bywa uważany za najwybitniejszego przedstawiciela szczecińskiej szkoły kantatowej. Poza kantatami kościelnymi tworzył głównie utwory okolicznościowe, przeważnie arie stroficzne z ritornelami instrumentalnymi pisane na wesela, uroczystości żałobne i święta miejskie. Jego arie wyróżniają się wyraźnie retorycznym odniesieniem do tekstu, z drugiej strony przez zróżnicowaną późnobarokową instrumentację, która wykorzystuje zarówno gamby i cynki, jak i nowe wówczas oboje, flety poprzeczne i rogi.

Spośród zachowanych utworów Klingenberga wykonywana bywa kantata żałobna "Es ist genug".

Synem Friedricha Gottlieba Klingenberga był Gotthilf Klingenberg (zm. 1746), również organista i kompozytor działający w Szczecinie.

Bibliografia

  • Biographisch – Bibliographisches Quellen-Lexikon der Musiker und Musikgelehrten der christlichen Zeitrechnung bis zur Mitte des neunzehnten Jahrhunderts von Rob. Eitner. 4. Band. (Hainglase - Kytsch), Leipzig 1901, s. 387.
  • Kompozytorzy szczecińscy. Red. Eugeniusz Kus, Mikołaj Szczęsny i Edward Włodarczyk. T. 1. Szczecin 2003, s. 114.Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Wojciech Kral