Gmina Sławno
Gmina Sławno | |||
| |||
Powiat | sławieński | ||
Rodzaj gminy | wiejska | ||
Liczba sołectw | 22[1] | ||
Liczba miejscowości | 31[2] | ||
Strona internetowa miejscowości. |
Gmina Sławno gmina wiejska, zajmuje obszar 284,20 km2 powiatu sławieńskiego w województwie zachodniopomorskim. Wewnątrz gminy, na powierzchni 15,78 km2, położone jest miasto Sławno stanowiące główny ośrodek gminy. Przez obszar przebiegają ważne szlaki komunikacyjne o znaczeniu międzynarodowym: linia kolejowa Szczecin - Gdańsk oraz droga nr 6. Obszar gminy to 3,8% powierzchni województwa, mieszkańcy gminy stanowią 2% ogółu ludności województwa.
Geografia
Położenie
Gmina Sławno leży we wschodniej części województwa zachodniopomorskiego, w powiecie sławieńskim. Graniczy z następującymi gminami: od północy gmina Postomino, od północnego-zachodu gmina i miasto Darłowo, od południowego zachodu gmina Malechowo oraz z gminami należącymi do województwa pomorskiego: od południowego-wschodu gmina i miasto Kępice oraz gmina Kobylnica. Miasto Sławno leży w centrum gminy i jest siedzibą Urzędu Gminy oraz Urzędu Miasta[3]. W sensie geograficznym teren gminy został przyporządkowany do Równiny Sławieńskiej wchodzącej w skład Pobrzeża Południowobałtyckiego. Równinę Sławieńską przecina kilka szerokich i podmokłych dolin rzecznych m.in. Grabowy, Moszczeniczki, Reknicy, Wieprzy. Jedynym większym zbiornikiem wodnym jest Jezioro Łętowskie (402 ha pow.)
Klimat
Alojzy Woś[4] (1999) zaliczył teren północnej części gminy Sławno do Środkowonadmorskiego Regionu Klimatycznego, zaś pozostałą, większą część do Regionu Środkowopomorskiego. Drugi region ma, w porównaniu z pierwszym, więcej dni przymrozkowych i mroźnych, a mniej dni ciepłych. Dłużej (o około 30 dni) trwa tam okres termicznej zimy i również dłuższy jest (o około 10 dni) okres termicznego lata. Klimat obszaru Gminy Sławno kształtują masy powietrza napływające znad Atlantyku, których cechy ulegają modyfikacji za sprawą sąsiedztwa Bałtyku i deniwelacji terenu na granicy z lądem. Do jego cech charakterystycznych można zaliczyć stosunkowo łagodne zimy, opóźnione i chłodne wiosny, dość chłodne lata oraz długie, ciepłe jesienie. Przeciętna roczna temperatura wynosi ok. 7,5ºC, przy przeciętnej temperaturze miesiąca najcieplejszego (lipca) ok. 17,0ºC, a najchłodniejszego (stycznia) – ok. -1,5ºC. Przeciętnie w ciągu roku notuje się zaledwie 2 dni upalne (temperatura maksymalna – powyżej 30°C), a liczba dni gorących (z temperaturą maksymalną pow. 25ºC)sięga 15-20. Liczba dni mroźnych, z temperaturą maksymalną niższą od 0°C sięga 25, a bardzo mroźnych (temperatura maksymalna niższa od -10°C) wynosi 1 dzień. Pokrywa śnieżna utrzymuje się w północnej części gminy 50 dni, a w południowo-wschodniej o 5 dni dłużej, a okres jej zalegania dzieli się zwykle na kilka części. Okres wegetacyjny trwa ponad 190 dni i zwykle mieści się pomiędzy 25 kwietnia a 30 października. Przeciętna roczna suma opadów w północnej i środkowej części gminy nie przekracza 700 mm, ale w kierunku południowo-wschodnim wzrasta do ok. 750 mm. Na terenie gminy dominują wiatry wiejące z zachodu i północnego zachodu. Jego przeciętna roczna prędkość wynosi 5,3 m/s. Najbardziej wietrzny jest listopad.
Obiekty fizjograficzne
Krajobraz Gminy Sławno posiada cechy charakterystyczne dla równin moreny dennej z kompleksami leśnymi, w których dominuje drzewostan mieszany. Obszary wodne znajdujące się na terenie gminy Sławno zajmują ok. 450 ha i są to:
- Rzeki: Wieprza, Moszczenica, Karwina, Ścięgnica
- Jezioro Łętowskie
Ponadto na terenie gminy wstępują zasoby surowców mineralnych takich jak: kreda jeziorna w miejscowości Kwasowo oraz wapno łąkowe w miejscowości Żabno.
Przyroda
Na terenie gminy znajdują się obszary podlegające ochronie prawnej:
- rezerwat przyrody Janiewickie Bagno powołany w 1962r. za względu na ochronę m.in. reliktowych stanowisk maliny moroszki, kopułowatych torfowisk wysokich.
- obszar chronionego krajobrazu Jezioro Łętowskie oraz okolice Kępic - trudno dostępne brzegi jeziora otoczone terenami bagiennymi i podmokłymi łąkami stanowią tereny lęgowe ptactwa.
- obszar krajobrazu chronionego Smardzewskie Bagna w Smardzewie
- rezerwat Sławieńskie Dęby w Bolszewie
- korytarz ekologiczny rzeki Wieprzy[5]
Historia
Gmina Sławno powołana została w obecnym kształcie terytorialnym w dniu 1 stycznia 1973 roku. W drugiej połowie lat 80-tych została połączona z miastem Sławno. Wybory do samorządu w roku 1990 odbywały się do Rady Miasta i Gminy Sławno. Jesienią 1991 roku Rada Miasta i Gminy podjęła uchwałę o podziale samorządu miejsko-gminnego na dwa odrębne samorządy. W miesiącu lutym 1992 roku odbyły się wybory uzupełniające do Rady Gminy Sławno. Pierwsze posiedzenie Rady odbyło się 5 marca 1992 r. Pierwszym Wójtem Gminy Sławno został wybrany Wojciech Stefanowski.
Gospodarka i infrastruktura
Gmina należy do słabo uprzemysłowionych, jej główną funkcją jest funkcja rolnicza oraz obsługa rolnictwa, leśnictwa oraz działalność turystyczno-wczasowa. Obszar gminy o powierzchni 284,2 km2 w znacznej mierze zajmują wsie, charakteryzujące się wysokim bezrobociem – średnio powyżej 22%. Użytki rolne stanowią 50,3% a lasy 41%. Działalność gospodarczą, na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej prowadzonej przez Urząd Gminy prowadziło 335 podmiotów gospodarczych (stan na koniec 2005 roku). Były to przede wszystkim placówki handlowe i gastronomiczne, produkujące wyroby spożywcze i przemysłowe, usługi transportowe i budownictwo[6].
Gmina Sławno charakteryzuje się wyraźną dominacją rolnictwa (łącznie z hodowlą ryb), drobnego przetwórstwa i usług: rzemieślniczych, turystycznych oraz handlu.
Układ drogowy gminy stanowią drogi krajowe klasy III i IV :
- droga krajowa nr 6 Szczecin – Gdańsk,
- nr 205 Sławno – Darłowo,
- nr 209 Sławno – Bytów,
- nr 207 Sławno – Miastko,
oraz drogi powiatowe: drogi podstawowe kl. V, drogi pomocnicze. Ogólna długość dróg gminnych wynosi ok. 149 km, w tym 22 km drogi utwardzone[7].
Samorząd
Kultura
W Gminie Sławno funkcjonuje obecnie kilkanaście świetlic, dwie prowadzone są przez lokalne stowarzyszenia, w siedmiu zajęcia organizują świetliczanki zatrudnione przez Urząd Gminy. Wszystkie świetlice są przystosowane do realizacji zajęć z dziećmi w wieku szkolnym, zostały wyposażone w sprzęt komputerowy, w niektórych znajdują się się kuchnie, co umożliwia prowadzenie zajęć kulinarnych. Świetlice umożliwiają dzieciom i młodzieży aktywne spędzanie wolnego czasu, są w nich organizowane m.in. zajęcia plastyczne, muzyczne, wycieczki krajoznawcze oraz imprezy okolicznościowe (Dzień Dziecka, Dzień Matki, Jasełka, Dzień Strażaka). Sale wiejskie służą również lokalnej społeczności do spotkań integracyjnych, zebrań i wydarzeń kulturalnych.
- Świetlica Wiejska w Tychowie
- Świetlica Wiejska w Rzyszczewie
- Świetlica Wiejska w Warszkówku
- Świetlica Wiejska w Sławsku
- Świetlica Wiejska w Starym Krakowie
- Świetlica Wiejska w Warszkowie
- Świetlica Wiejska w Kwasowie
- Świetlica Wiejska w Smardzewie
- Świetlica Wiejska w Bobrowiczkach
- Świetlica Wiejska w Bobrowicach
- Świetlica Wiejska w Łętowie
- Świetlica Wiejska w Janiewicach
Zespoły muzyczne:
- Wrzosy
- Juventus
- Wrześniaczki
Poza tym na terenie Gminy Sławno funkcjonują dwie Biblioteki Publiczno – Szkolne w Żukowie i Wrześnicy. Corocznie odbywa się szereg imprez o charakterze kulturalnym, niektóre z nich maja charakter cykliczny, jak: Festyn średniowieczny pn. „Sobota na grodzisku” w Sławsku, Festyn pn. „Parafiada” w Sławsku oraz Gminne zawody strażackie w Janiewicach[8].
Oświata
Przedszkola:
- Przedszkole w Gwiazdowie
- Punkt Przedszkolny w Sławsku
Szkoły podstawowe:
- Szkoła Podstawowa w Bobrowicach
- Szkoła Podstawowa im. Żołnierzy Armii Krajowej w Warszkowie
- Szkoła Podstawowa im. gen. Stefana Roweckiego-Grota w Żukowie
- Szkoła Podstawowa we Wrześnicy
- Szkoła Podstawowa w Sławsku
Gimnazja:
Administrowaniem i obsługą finansową wszystkich szkół, dla których gmina jest organem założycielskim, zajmuje się Gminny Zespół Oświaty z siedzibą w Sławnie[9].
Kościoły i związki wyznaniowe
- Diecezja Koszalińsko-Kołobrzeska
- Dekanat Sławno, za wyjatkiem miasta Sławno, obejmuje 8 parafii:
- Malechowo, parafia pw. MB Gromnicznej
kościół filialny: Rzyszczewo
- Ostrowiec, parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego
kościół filialny: Krąg Podgórki Smardzewo
- Sieciemin, parafia pw. NSPJ
kościół filialny: Dąbrowa Karnieszewice
- Sławsko, parafia pw. św. Piotra i Pawła Ap.
kościół filialny: Pieszcz Radosław Staniewice
- Słonowice, parafia pw. św. Stanisława Kostki
kościół filialny: Tychowo
- Sulechówko, parafia pw. św. Andrzeja Boboli
kościół filialny: Niemica
- Sierakowo Sławieńskie
- Warszkowo, parafia pw. NMP Królowej Polski
kościół filialny: Wrześnica
- Żukowo, parafia pw. Przemienienia Pańskiego[10].
Sport
Na terenie Gminy Sławno prężnie działają kluby sportowe. Najstarszy z nich - Wrzos Wrześnica funkcjonuje już 40 lat. Większość klubów piłkarskich bierze udział w rozgrywkach organizowanych przez Koszaliński Okręgowy Związek Piłki Nożnej w Klasie B, Orzeł Smardzewo rozgrywa mecze w Klasie A. Kluby zrzeszają blisko 200 osób – zawodników, jak i członków zarządów. Działają aktywnie na rzecz lokalnych społeczności organizują festyny, zbiórki publiczne, mecze pokazowe, obozy treningowe w czasie wakacji letnich, włączają się w organizację dożynek i innych gminnych imprez. Propagując kulturę fizyczną, przeciwdziałają patologii młodzieży, integrują społeczność, ale również dbają o jakość życia mieszkańców gminy.
- Wrzos Wrześnica
- Tramp Janiewice
- Pogoń Noskowo
- Orzeł Smardzewo
- Olympic-Mieszko Warszkowo
- Kolorowi Rzyszczewo
- Derby Gwiazdowo
- Błękitni Tychowo
Bazę sportową dla klubów stanowią: wielofunkcyjne boisko w Sławsku oraz Orlik we Wrześnicy.
Turystyka
Gmina Sławno posiada dobre warunki dla rozwoju turystyki, składają się na nie m.in. walory środowiska przyrodniczego, jak: zróżnicowana rzeźba terenu, czyste powietrze, korzystny klimat o dużym nasłonecznieniu i stosunkowo niewielkiej liczbie opadów wiosną i latem oraz obecność rozległych dolin rzek Wieprzy i Reknicy. Wszystko to oraz bliskość morza umożliwia uprawianie rozmaitych form turystyki zarówno pobytowej jak i kwalifikowanej. Popularna w gminie jest turystyka wodna (spływy kajakowe, wędkarstwo), ekologiczna, krajoznawcza, zarówno piesza jak i rowerowa. Bazę noclegową zapewniają pola namiotowe, domki letniskowe, pokoje gościnne oraz coraz bardziej popularne gospodarstwa agroturystyczne.
Niemałe znaczenie mają również walory kulturowe gminy, okoliczne wsie zachowały pierwotny układ ruralistyczny, nierzadko można w nich zobaczyć zabytkowe dwory, pałace i kościoły, wiele obiektów zabytkowych ma cechy regionalne. Na terenie Gminy Sławno opisano i umieszczono w ewidencji konserwatorskiej ponad 300 obiektów zabytkowych. Są to budynki mieszkalne, pomieszczenia gospodarcze, stodoły, szkoły, budynki gospodarcze, ogrodzenia, wozownia, spichlerz, dwór, plebania, leśniczówki, kuźnia, młyn, oraz liczne kościoły. W miejscowości Janiewice znajduje się Park Dworski z II połowy XIX wieku w stylu naturalistycznym, z dobrze zachowanym drzewostanem oraz układem przestrzennym. Park zajmuje powierzchnię ok. 2,5 ha. Także w miejscowości Kwasowo znajduje się Park Pałacowy, z pierwszej połowy XIX w. który zajmuje powierzchnię 10,53 ha.
Demografia
Gmina wiejska Sławno zajmuje powierzchnię 28439 ha zamieszkiwana przez 8908 osób, w tym przez 4385 kobiet. Wskaźnik gęstości zaludnienia wynosi 31 osób/km2. Na 100 mężczyzn przypada 97 kobiet, ludność w wieku nieprodukcyjnym na 100 mieszkańców w wieku produkcyjnym wynosi 52,6. Przyrost naturalny w gminie kształtuje się na poziomie 28, wskaźnik żywych urodzeń wynosi 108. Ludność w wieku przedprodukcyjnym : 2010, produkcyjnym: 5839, poprodukcyjnym 1059. Dane pochodzą z roku 2011[11].
Służba zdrowia
Mieszkańcy Gminy Sławno w ramach podstawowej opieki zdrowotnej korzystają z usług świadczonych przez:
- Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej we Wrześnicy,
- Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Żukowie
Herb
Herb Sławna przedstawia na czerwonym tle postać białego rybogryfa w postawie stojącej z żółto-niebieską szachownicą zamiast ogona. Z lewej strony tarczy herbowej wijący się niebieski nurt rzeki (w pionie)[12].
Miejscowości i sołectwa
W skład gminy wchodzą 22 sołectwa:
Bobrowice, Bobrowiczki, Boleszewo, Brzeście, Gwiazdowo, Janiewice, Kwasowo, Łętowo, Noskowo, Pomiłowo, Radosław, Rzyszczewo, Sławsko, Smardzewo, Stary Kraków, Tokary, Tychowo, Warszkowo, Warszkówko, Wrześnica, Żabno, Żukowo
- Wsie
- Bobrowice, Bobrowiczki, Boleszewo, Brzeście, Gwiazdowo, Janiewice, Kwasowo, Łętowo, Noskowo, Pomiłowo, Radosław, Rzyszczewo, Sławsko, Smardzewo, Stary Kraków, Tokary, Warszkowo, Warszkówko, Wrześnica, Żabno, Żukowo
Przypisy
- ↑ Sławno - gmina wiejska. Statystyczne Vademecum Samorządowca [online]. [Przeglądany 17 września 2013].
- ↑ Tamże.
- ↑ Gmina Sławno. W: Regionalna Platforma Cyfrowa Dorzecza Wieprzy i Grabowej [online]. [Przeglądany 23 września 2013].
- ↑ Woś, Alojzy. Klimat Polski. Warszawa : Wydaw. Naukowe PWN, 1999. ISBN 83-01-12780-5
- ↑ Program ochrony środowiska dla Gminy Sławno na lata 2009 – 2013 z perspektywą do roku 2017, Sławno 2009, s. 85-87.
- ↑ Strategia polityki i integracji społecznej w Gminie Sławno, Sławno 2006 r., s. 11
- ↑ Program ochrony środowiska dla Gminy Sławno na lata 2009 – 2013 z perspektywą do roku 2017, Sławno 2009, s. 58.
- ↑ Strategia rozwoju społeczno-gospodarczego Gminy Sławno na lata 2006-2015. Sławno 2006, s.16.
- ↑ Jednostki budżetowe Gminy Sławno. W: BIP Urząd Gminy Sławno [online]. [Przeglądany 23 września 2013].
- ↑ Dekanat Sławno. W: Diecezja koszalińsko-kołobrzeska [online]. [Przeglądany 23 września 2013].
- ↑ Gmina wiejska Sławno: Statystyczne Vademecum Samorządowca. W: Główny Urząd Statystyczny [online]. [Przeglądany 23 września 2013].
- ↑ Uchwała nr XXII/161/2004 Rady Miejskiej w Sławnie z dnia 28 kwietnia 2004 r. ws. Herbu Miasta Sławno - § 1. Dziennik Urzędowy Województwa Zachodniopomorskiego 2004, nr 36, poz. 678
Bibliografia
- Program ochrony środowiska dla Gminy Sławno na lata 2009 – 2013 z perspektywą do roku 2017, Sławno 2009.
- Strategia polityki i integracji społecznej w Gminie Sławno, Sławno 2006.
- Strategia rozwoju społeczno-gospodarczego Gminy Sławno na lata 2006-2015. Sławno 2006.
- Woś, Alojzy. Klimat Polski. Warszawa : Wyd. Naukowe PWN, 1999. ISBN 83-01-12780-5
- Uchwała nr XXII/161/2004 Rady Miejskiej w Sławnie z dnia 28 kwietnia 2004 r. ws. Herbu Miasta Sławno. "Dziennik Urzędowy Województwa Zachodniopomorskiego" 2004, nr 36, poz. 678.
Linki zewnętrzne
|