Gminna Biblioteka Publiczna (Będzino)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gminna Biblioteka Publiczna w Będzinie
[[Grafika:{{{biblioteka_grafika}}}|240px|Gminna Biblioteka Publiczna w Będzinie]]
{{{grafika_opis}}}
Rok założenia 1947
Rodzaj biblioteki publiczna
Miejscowość Będzino
Adres Będzino 21
76-037 Będzino
[ Strona internetowa biblioteki.]

Gminna Biblioteka Publiczna w Będzinie

Biblioteka główna współużytkuje lokal z innymi instytucjami, znajduje się na pierwszym piętrze domu kultury. Powierzchnia biblioteki wynosi 114 m². Placówka była ostatnio modernizowana w 2012 roku. Biblioteka posiada wypożyczalnię, kącik czytelniany, salę komputerową z dostępem do Internetu. Tel. 94-316-23-35, email: bibliobe@wp.pl Biblioteka jest czynna 5 dni w tygodniu, od poniedziałku do czwartku w godzinach 8.00-19.00 i w piątek w godzinach 8.00-18.00.

Księgozbiór

Klasyfikacja i ustawienie książek w bibliotece – wg Uniwersalnej Klasyfikacji Dziesiętnej (UKD). Biblioteka posiada katalog komputerowy i pracuje w systemie MAK+. Zbiory biblioteczne wynoszą 13080 (stan na 31.12.12). Ponadto biblioteka prenumeruje kilkadziesiąt tytułów czasopism (dla dorosłych, dla dzieci oraz bibliotekarskie). Łącznie z filiami księgozbiór liczy ok. 24000 woluminów[1].

Działalność

Poza podstawową działalnością związaną z gromadzeniem, opracowaniem i udostępnianiem zbiorów, biblioteka prowadzi dodatkowe formy pracy z czytelnikiem, obejmujące spotkania z przedszkolakami, udział w konkursach recytatorskich, organizacja eliminacji konkursowych, spotkania autorskie. Gminna Biblioteka Publiczna w Będzinie współpracuje z różnymi instytucjami, m.in. Gminnym Domem Kultury, przedszkolem samorządowym w Będzinie, Mścicach, grupami przedszkolnymi w Dobrzycy i Tymieniu, szkołą podstawową w Łeknie, Dobrzycy, zespołem szkół w Mścicach i Tymieniu. Biblioteka zatrudnia 4 pracowników[2].

Filie biblioteczne

Gminna Biblioteka Publiczna w Będzinie posiada dwie filie biblioteczne: w Dobrzycy oraz w Tymieniu. Filia w Dobrzycy jest otwarta przez 5 dni w tygodniu w godzinach: wtorek 10.00-17.00, środa, piątek 13.00-19.00, czwartek 12.00-19.00, sobota 13.00-17.00. Znajduje się w budynku współużytkowanym z innymi instytucjami na I piętrze, powierzchnia wynosi 60 m². Filia w Tymieniu jest otwarta przez 5 dni w tygodniu w godzinach: poniedziałek, wtorek, środa, piątek 14.00-18.00, czwartek 11.00-15.00. Znajduje się w Domu Ludowym, na parterze, powierzchnia wynosi 92 m²[3].

Historia

Początki czytelnictwa w gminie sięgają roku 1947, kiedy kierownik szkoły podstawowej, Edward Roens, wypożyczał z Powiatowej Biblioteki w Koszalinie książki i udostępniał je mieszkańcom. W tym samym roku, jako jeden z pierwszych w powiecie koszalińskim, powstał punkt biblioteczny w Dobrzycy, który otrzymał książki z Kuratorium Okręgu Szkolnego w Szczecinie. Gminna Biblioteka Publiczna w Będzinie formalnie rozpoczęła swoją działalność 16 stycznia 1949 roku w budynku szkoły. Księgozbiór liczył wówczas 200 książek. W latach 70. XX wieku, po reorganizacji administracyjnej, utworzono filie w Dobrzycy, Miłogoszczy, Mścicach i Jamnie. W 1984 roku powstała kolejna filia - w Tymieniu. Rok 1989 przyniósł zmiany, księgozbiór biblioteki w Będzinie został przeniesiony do nowego budynku domu kultury, gdzie znajduje się do chwili obecnej. Biblioteka otrzymała obszerny lokal, z czytelnią dla dzieci i dorosłych. Po przemianach w latach dziewięćdziesiątych zlikwidowano dwie filie. Znaczenie biblioteki wzrosło w 2004 roku, kiedy placówka została skomputeryzowana, zakupiła program biblioteczny MAK 4,3 oraz uzyskała dostęp do Internetu. Kolejnym przełomem w działalności placówki, mającym znaczący wpływ na jej rozwój i znaczenie w środowisku lokalnym, było podjęcie Uchwały przez Radę Gminy w Będzinie w sprawie utworzenia Gminnej Biblioteki Publicznej w Będzinie, dwóch filii w Dobrzycy i Tymieniu oraz nadania jej statutu. 1 września 2007 roku biblioteka otrzymała osobowość prawną, została wpisana do Rejestru Instytucji Kultury i stała się samorządową instytucją kultury działającą na podstawie statutu i regulaminu organizacyjnego[4].

Przypisy

  1. http://www.gok.bedzino.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=2&Itemid=8 [online]. [Przeglądany 5 czerwca 2013].
  2. Zychowicz, Małgorzata, Informacje zbierane przez Koszalińską Bibliotekę Publiczną na potrzeby Głównego Urzędu Statystycznego.
  3. Zychowicz, Małgorzata. Protokół wizytacji Gminnej Biblioteki Publicznej w Będzinie z dn. 21.11.2011
  4. Sawicka, Danuta. Historia biblioteki w Będzinie. [Korespondencja z kierowniczką biblioteki z 24 czerwca 2013].


Bibliografia

  • Zychowicz, Małgorzata. Informacje zbierane przez Koszalińską Bibliotekę Publiczną na potrzeby Głównego Urzędu Statystycznego.
  • Zychowicz, Małgorzata. Protokół wizytacji Gminnej Biblioteki Publicznej w Będzinie z dn. 21.11.2011
  • Sawicka, Danuta. Historia biblioteki w Będzinie. [Korespondencja z kierowniczką biblioteki z 24 czerwca 2013].

Linki zewnętrzneLogo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Magdalena Młynarczyk