Hieronymus Jennerich

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Skocz do: nawigacja, szukaj
Hieronymus Jennerich
kompozytor, organista
Data urodzenia 27 sierpnia 1644
Miejsce urodzenia Szczecin
Data śmierci luty 1698
Miejsce śmierci Szczecin
Narodowość niemiecka

Hieronymus Jennerich (także Jenderich) (1644-1698) – kompozytor i organista. Uczeń Christiana Spahna.

Życiorys

Urodził się 27 sierpnia 1644 roku w rodzinie seniora szczecińskiego cechu krawieckiego. Nauki muzyczne pobierał przez cztery lata u Christiana Spahna. Po zakończeniu studiów muzycznych został organistą w kościele mariackim w Stargardzie. Odbywał podróże studyjne w celu ulepszenia zawodu. Od 1668 roku aż do śmierci w 1698 był organistą w kościołach św. Mikołaja i św. Jana w Szczecinie (w tym ostatnim kościele prawdopodobnie dzielił tę funkcję ze swoim nauczycielem, Christianem Spahnem). Możliwe, że pełnił też funkcję urzędniczą – w 1685 roku przedstawia się jako Notarius publicus Cesaraeis.

Der Von uhralten Jahren Vereinigte Sanck Jacob und Sanck Niclaus, Bey glücklich-Ehelicher Vereinigung [...] Den 19. Septembris des 1695. Jahrs, In einer Musicalischen Arie

W ostatnich latach życia pełnił funkcję nadzorcy budowy wielkich organów w kościele św. Jakuba w Szczecinie (korespondował w tej sprawie z Dietrichem Buxtehudem z Lubeki). Prawdopodobnie dzięki tym kontaktom Jennericha ze słynnym kompozytorem, poparcie w Szczecinie zyskał pomysł, aby następcą Jennericha został uczeń Buxtehudego – Friedrich Gottlieb Klingenberg, co stało się po śmierci Jennericha w lutym 1698 roku.

Jennerich był autorem licznych kompozycji okolicznościowych, w tym m.in. arii weselnych i pogrzebowych. Jest uważany za jednego z przedstawicieli tzw. szczecińskiej szkoły kantatowej. Jego "Oda żałobna", wydana w 1685 roku, znajduje się w zbiorach Książnicy Pomorskiej w Szczecinie.

Bibliografia

  • Kompozytorzy szczecińscy. Red. Eugeniusz Kus, Mikołaj Szczęsny i Edward Włodarczyk. T. 1. Szczecin 2003, s. 114.IES64.png
Autor opracowania: Wojciech Kral