Johannes Micraelius

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Johannes Micraelius
teolog, filozof, poeta
brak zdjecia
Lutz Geldsetzer, Philosophengalerie. Bildnisse und Bibliographien von Philosophen aus dem 11. bis 17. Jahrhundert, Düsseldorf, 1967.
Data urodzenia 1 września 1597
Miejsce urodzenia Koszalin
Data śmierci 3 grudnia 1658
Miejsce śmierci Szczecin
Narodowość niemiecka

Johannes Micraelius (właściwie: Johannes Lütkeschwager) (1597-1658) – teolog, filozof, historyk, poeta; rektor Pedagogium w Szczecinie.

Życiorys

Ojciec Johannesa, Joachim Lütkeschwager (także Micraelius) był synem chłopa z Jamna, który za sprawą tamtejszego pastora Lorenza Krügera otrzymał wykształcenie i ożenił się z córką swego protektora Margarethą Krüger. Zmarł 18 lutego 1618 roku, jako archidiakon w Koszalinie. Johannes Micraelius urodził się 1 września 1597 roku. Młody Johannes zdecydował się kształcić, zgodnie z tradycją rodzinną na duchownego. Pierwsze nauki podjął w Koszalinie, a później kontynuował je w Pedagogium szczecińskim u takich profesorów jak Joachim Prätorius, Christoph Hunnich i Daniel Cramer. Już w wieku 17 lat udał się w podróż do Drezna w orszaku księcia Franciszka pomorskiego, pod opieką kaznodziei Messerschmidta. Studia ukończył w 1617 roku na uniwersytecie w Królewcu, gdzie został pomocnikiem brandenburskiego sekretarza przy tłumaczeniu aktów urzędowych. Otrzymawszy informację o śmierci swego ojca zimą 1618 roku, Micraelius wrócił z Królewca na Pomorze,a od jesieni tego roku kontynuował studia na uniwersytecie w Greifswaldzie, gdzie w 1621 roku zyskał tytuł magistra filozofii. W 1623 roku wykładał na uniwersytecie w Lipsku, jednak otrzymał wówczas propozycję objęcia stanowiska profesora retoryki w Pedagogium szczecińskim, a wkrótce (1639) tytuł rektora szczecińskiej Rathsschule, wreszcie od 2 września 1641 roku także rektora Pedagogium, gdzie wykładał teologię i filozofię.
W roku 1649 uzyskał stopień doktorski na uniwersytecie w Greifswaldzie, którego wicekanclerzem został w roku 1656. Micraelius był trzykrotnie żonaty. Po raz pierwszy (16 lipca 1627 roku z Sophrosyne Prätorius, córką swego nauczyciela Joachima Prätoriusa, która zmarła przy porodzie. 3 maja 1630 roku ożenił się powtórnie z Sophią Reuz (zm. 10 kwietnia 1641 roku), córką superintendenta Davida Reuza. Ostatni ślub Micraeliusa miał miejsce 2 września 1642 roku z Kathariną Heck, córką superintendenta z Prenzlau - Michaela Hecka. Ze wszystkich związków Johannes Micraelius doczekał się czterch córek i pięciu synów. Johannes Micraelius zmarł 3 grudnia 1658 roku w Szczecinie i został pochowany w kościele Mariackim w kaplicy nr XXXVI, położonej za chórem kapłańskim w południowej części obejścia prezbiterium.

Twórczość

Pisał dramaty i komedie, związane tematycznie ze starożytnością. Najbardziej był jednak ceniony jako teolog i historyk, choć pamięta się o nim i w historii filozofii – w 1652 roku po raz pierwszy wprowadził do terminologii filozoficznej słowo "ontologia", w znaczeniu używanym do dziś. Wcześniej, bo w latach 1639-1640 szczeciński drukarz Georg Rhete wydał dzieło Micraeliusa zatytułowane:"Sechs Bücher vom alten Pommerlande" [1] będące obszernym opracowaniem dziejów Pomorza. Ponadto:

 • Syntagma historiarum ecclesiae, 1630
 • Tragico-Comoedia Nova de Pomeride a Lastevio afflicta, 1631
 • Parthenia, Pomeridos continuatio: ein New Comoedien Spiel, 1631
 • Oratio inauguralis de animorum morbis et medicina, 1642
 • Ethnopronius tribus dialogorum libris, 1647
 • Aphorismi de regia politici scientia, 1647

Przypisy

 1. * 1. Buch: Johannis Micraelii Erstes Buch Deß Alten Pommer-Landes
  • 2. Buch: Johannis Micraelii Ander Buch Deß Alten Wendischen Pommerlandes
  • 3. Buch: Johannis Micraelii Drittes Buch Deß Alten Sächsischen Pommerlandes
  • 4. Buch: Johannis Micraelii Erstes Theil Der Letzten Pommerschen Jahr-Geschichten ... Und also Das Vierdte Buch Vom PommerLande
  • 5. Buch: Johannis Micraelii Fünfftes Buch Der Pommerschen Jahr-Geschichten
  • 6. Buch: Johannis Micraelii Sechstes und Letztes Buch / Von deß Pommerlandes Gelegenheit und Einwohnern.


Bibliografia

 • Micraelius. W: Allgemeine Deutsche Biographie. S. 700-701.
 • Wend,Eckhard. Stettiner Lebensbilder. Köln – Weimar – Wien, 2004, s. 339-341.Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Wojciech Kral