Klub studencki „Pimpuś”

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Klub studencki „Pimpuś” - pierwszy klub studencki, który powstał po wojnie w polskim Szczecinie, miejsce pracy twórczej środowiska studenckiego

Historia

Idea powołania Środowiskowego Klubu Studenckiego „Pimpuś” przy Radzie Okręgowej Zrzeszenia Studentów Polskich w Szczecinie narodziła się 1 grudnia 1956 roku. Pomysłodawcami, a potem założycielami klubu, byli Krzysztof Gaertig, który pełnił funkcję kierownika, i Andrzej Androchowicz, który został zastępcą kierownika ds. programowych. Po licznych perturbacjach klub rozpoczął swoją działalność dopiero 16 października 1958 roku. Siedziba „Pimpusia” mieściła się w budynku Wydziału Ekonomicznego Politechniki Szczecińskiej przy ul. Mickiewicza 66.

W ramach klubu działały wielokrotnie nagradzane na ogólnopolskich konkursach i festiwalach Akademicki Teatrzyk Satyryczny „Skrzat” oraz kabaret „Complex 13”, a także pierwszy w Szczecinie Amatorski Klub Filmowy.

Na uwagę zasługuje działalność klubu na niwie muzycznej. Niemal od początku działał Szczeciński Jazz-Klub. Klub miał też własny zespół jazzowy - Jazz Kwartet - kierowany przez Stanisława Modelskiego. Był także organizatorem cyklicznych wtorkowych koncertów Oko w oko z jazzem. Tu odbyło się pierwsze w Szczecinie jam session. Jednym z największych wydarzeń muzycznych w klubie był koncert amerykańskiego zespołu New York Jazz Quartet (1960). Ponadto organizowano wieczorki taneczne Spotkania z savoir-vivrem.

W ramach popularyzowania wiedzy wśród studentów, szczególnie z małych miasteczek i wsi, organizowano cotygodniowe zgaduj-zgadulę Eureka, a także liczne spotkania literackie, odczyty i dyskusje. Klub gościł m.in. Jarosława Iwaszkiewicza, Józefa Cata-Mackiewicza, Melchiora Wańkowicza.

Klub prowadził także własne stowarzyszenie miłośników skuterów i motocykli.

W dniu 14 maja 1960 roku w „Pimpusiu” odbył się „Wielki bal X-lecia ZSP”. Była to ostatnia duża impreza zorganizowana w klubie pod starą nazwą. Już w 1959 roku Komitet wykonawczy Rady Okręgowej Zrzeszenia Studentów Polskich w Szczecinie postanowił przemianować Klub Studencki „Pimpuś” na Środowiskowy Klub Studencki „Od nowa”. Do współudziału w zarządzaniu i finansowaniu klubu zaproszono redakcję tego popularnego pisma studenckiego. Z punktu widzenia korzyści finansowych, decyzja ta była słuszna. W grudniu 1960 roku, po przeprowadzce na ul. Wawrzyniaka 7 (dawna siedziba Domu Kultury Mniejszości Narodowych), nazwę zmieniono na Środowiskowy Klub Studentów i Młodej Inteligencji „Kontrasty”. Jego pierwszym kierownikiem został Andrzej Zboroń.

Prasowa zapowiedź otwarcia klubu

Nazywam się „Pimpuś”. Jestem bratem psa Fafika i patronem Środowiskowego Klubu Studenckiego w Szczecinie. Klub, któremu patronuję, otwiera swoje podwoje dla Was kochani żacy, z dniem 16 października br., tj. w czwartek o godz. 18 w gmachu Wydziału Ekonomicznego Politechniki Szczecińskiej przy ul. Mickiewicza 66. Na program uroczystości otwarcia Klubu złożą się:

 • – „moooowa” i przecięcie wstęgi
 • – występy artystyczne i wieczorek taneczny z udziałem nowego zespołu tanecznego, Szczecińskiej Czwórki i solistki Krystyny P.

Ciekawi zapewne jesteście, jaki będzie program Klubu. Nie o wszystkim mogę Was jeszcze poinformować, ale z pieska rzecz biorąc, tygodniowy program działalności Klubu wyglądać będzie następująco:

 • PONIEDZIAŁEK – występy studenckich zespołów artystycznych, Teatrzyku „Skrzat” i kabaretu
 • WTOREK – audycje muzyki poważnej, rozrywkowej, jazzowej z „bardzo” poważnymi prelekcjami
 • ŚRODA – super ciekawe odczyty naukowe z rozmaitych wybranych zagadnień
 • CZWARTEK – wieczorek taneczny
 • PIĄTEK – spotkania przy pół czarnej z aktorami, literatami, działaczami i w ogóle z ludźmi, którzy mają coś do powiedzenia
 • SOBOTA – tradycyjne bale akademickie i zabawy
 • NIEDZIELA – „Podwieczorki z Pimpusiem”, to jest ze mną, i inne ciekawe imprezy rozrywkowe, a potem... wieczorek taneczny

Klub czynny będzie codziennie od 16 (kawiarnia, czytelnia, sala gier - super kawa). Wstęp tylko za okazaniem karty członkowskiej z moim podpisem.

O reszcie powiem Wam na otwarcie Klubu. Całuję Wasze mordki i kreślę się

Z poważaniem „Pimpuś"

Wybrane dokumenty klubu studenckiego „Pimpuś”Ważniejsze imprezy

 • 1959Oko w oko z jazzem - Newport 1959 - red. Roman Waschko prezentuje najnowsze nagrania z festiwalu jazzowego Newport (10 listopada)
 • 1959 – bal zamknięty dla członków Akademickiego Związku Sportowego (18 kwietnia)
 • 1960 – De Gren Go La Da (17 marca)
 • 1960 – „Wielki bal X-lecia ZSP” (14 maja)

O „Pimpusiu” w prasie

 • J.K., Szczecin akademicki. Baedecker sporządzony w lapidarnym skrócie przez reportera „Sztandaru”, „Sztandar Młodych” 1959 nr 269, s. 4Bibliografia

Inne źródła
IES64.png
Autor opracowania: Andrzej Androchowicz