Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny (Police)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Geolokalizacja: 53.547221,14.573272

200px-Obiekt zabytkowy znak.svg.png nr rej. nr 58 z dnia 23 marca 2001[1]
Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Policach
brak zdjecia
2013
Wyznanie rzymskokatolickie
Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny, Police
Data budowy 1891-1893
Data poświęcenia 8 grudnia 1951

Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny – kościół parafialny, rzymskokatolicki w Policach, w powiecie polickim. Należy do Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, dekanatu Police.

Z powodu złego stanu technicznego kościoła Mariackiego na rynku miejskim i jego planowanej rozbiórki w roku 1895, rozpoczęto w 1891 roku budowę nowego, murowanego z cegły neogotyckiego kościoła w Policach, przy dzisiejszej ul. Mazurskiej 1. Budowę kościoła ukończono w sierpniu 1893 roku[2].

Kościół założono na planie krzyża łacińskiego z 3-osiową, 2-przęsłową nawą i zamkniętym 5-bocznie prezbiterium od strony zachodniej. Budowla ma długość 42, 4 m oraz szerokość nawy wynoszącą 20,4 m, bez skrzydeł bocznych. Od strony północnej zbudowano zakrystię przylegającą do kościoła. Od strony wschodniej do naw dostawiono pomieszczenia poprzedzające. Nad wejściem głównym od strony wschodniej wzniesiono wysoką, ceglaną wieżę przykrytą ostrołukowym hełmem, założonym na planie ośmioboku. Wieża flankowana była dwoma wieżyczkami klatek schodowych, wznoszącymi się do wysokości korpusu nawy.

Kościół został uszkodzony podczas działań wojennych, ściany i wieża nosiły liczne ślady wyszczerbień cegieł, a w kilku miejscach przedziurawiony był dach budowli. Pozostawał nieużytkowany do 1951 roku, kiedy to 1 czerwca utworzono parafię Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Policach. W skład parafii weszły wówczas miejscowości: Police, Bartoszewo, Gunice, Jasienica, Leśno Stare, Leśno Wysokie, Nowa Jasienica, Siedlice, Szczecin-Mścięcino, Tanowo, Tatyń, Trzeszczyn, Węgornik i Zalesie. Kościół w Policach poświęcono 8 grudnia 1951 roku, a pierwszym proboszczem parafii został ks. Czesław Jarecki. Rozpoczęto wówczas remont uszkodzonej budowli, uporządkowano nawę główną i ustawiono prowizoryczną ścianę oddzielającą zniszczoną część kościoła.

W 1999 roku przeprowadzono remont dachu domu parafialnego, podnosząc poddasze i tworząc dwa dodatkowe mieszkania. Remont trwał od 16 czerwca do 22 listopada. Założono również nowe ogrzewanie gazowe w plebanii oraz „klasztorku”, wraz z piecami i grzejnikami oraz wymieniono wszystkie okna. W 2000 roku ocieplono styropianem plebanię. W 2001 roku w oknach kościoła wmontowano dwa witraże: Matki Boskiej Fatimskiej oraz Matki Boskiej z Lourdes, według projektu ks. Tadeusza Furdyna, salezjanina z Łodzi. 27 stycznia 2002 roku założono nowe 8-głosowe dzwony elektroniczne na wieży kościoła. 15 kwietnia 2002 roku zdjęto stary krzyż z wieży, gdyż przerdzewiał u podstawy i groził zawaleniem. Nowy krzyż ze stali nierdzewnej wykonali i zamontowali w dniu 16 maja pracownicy firmy Ring[3].

Przypisy

  1. Wojewódzki rejestr zabytków, w: Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Szczecinie [online] [Przeglądany 10.08.2013] Dostępny w: http://wkz.bip.alfatv.pl/strony/menu/9.dhtml
  2. Kronika parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Policach, 1970-2002, rkps.
  3. Tamże

Bibliografia

  • Kronika parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Policach, 1970-2002, rkps.

Linki zewnętrzneLogo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Marek Łuczak