Mennictwo na Pomorzu brandenburskim

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mennictwo na Pomorzu brandenburskim
Mennictwo na Pomorzu brandenburskim
2/3 talara, Fryderyk III, 1689, mennica Stargard
Wymiary {{{wymiary}}}

Mennictwo na Pomorzu brandenbursko-pruskim

Po pokoju westfalskim (1648) Brandenburgia starała się o jak najmocniejsze zespolenie swojej części Pomorza z własnym państwem. Asymilacja przebiegała bez oporu, szybko wprowadzano do obiegu monety bite według odrębnego, brandenburskiego systemu monetarnego. Elektorzy często umieszczali na grubych nominałach gryfa i tytuły pomorskie, podkreślając w ten sposób swe roszczenia do całego Pomorza.

Treści pomorskie widoczne są również na emisjach okolicznościowych wybitych z okazji zdobycia Szczecina w 1677 r. Prowadzone w drugiej połowie XVII w. wojny ze Szwecją przyniosły dwukrotne oblężenie miasta (1659 i 1677). Po drugiej, zwycięskiej batalii w 1677 r. wybito w Berlinie serię monet o charakterze medalowym (odbitki w złocie, dwu- i czterodukatowe oraz w srebrze). Okazy są dziełem wybitnego gdańskiego medaliera Johanna Höhna mł. Ukazują popiersie elektora Fryderyka Wilhelma w laurze i panoramę Szczecina wraz z motywem berła elektorskiego podtrzymywanego przez orła i gryfa. Pretensje Fryderyka Wilhelma do całego Pomorza dobitnie podkreśla na awersie pomorski tytuł: FRID(ericvs) WILH(elmus) EL(ector) STETIN(i) POM(eraniae) DVX – Fryderyk Wilhelm elektor, książę szczecińsko-pomorski i tryumfalna dewiza na odwrocie: FORTIOR HIS SIGNIS - silniejszy pod tym znakiem.

Po krótkotrwałym sukcesie Brandenburgii Szczecin wrócił do Szwecji, a władze prowincji pomorskiej nową mennicę zorganizowały w Stargardzie. W latach 1689-1695 bito tam według systemu brandenburskiego bilonowe fenigi oraz części talara. Jedynym wyróżnikiem tych emisji są inicjały Siegmunda Danniesa, dzierżawcy i mincmistrza mennicy w Stargardzie.

Po przegranej przez Szwedów trzeciej wojnie północnej, Szczecin został włączony do państwa brandenbursko-pruskiego. Z tej okazji w 1721 r. jego mieszkańcy złożyli hołd królowi Fryderykowi Wilhelmowi I. Na pamiątkę tego wydarzenia w Berlinie wybito serię monet i medali pamiątkowych. Ostatnim akcentem w historii mennictwa na Pomorzu brandenbursko-pruskim była emisja drobnych monet (części talara i groszy) w Szczecinie w 1753 r. pod stemplem króla Fryderyka II. Jedynym ich wyróżnikiem spośród monet pruskich jest litera G – znak mennicy szczecińskiej.

Zobacz też

Galeria



Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Genowefa Horoszko