Oskarżeni (teatr)
Przejdź do nawigacji
Przejdź do wyszukiwania
Oskarżeni - program autorstwa Agnieszki Osieckiej i Andrzeja Jareckiego w wykonaniu zespołu Teatrzyku na Wielkiej. Premiera odbyła się w styczniu 1963 roku w siedzibie teatru przy ul. Wielkiej 14 w Szczecinie.
- autorzy tekstów: Agnieszka Osiecka, Andrzej Jarecki
- reżyseria: Andrzej Androchowicz
- scenografia: Stefan Pleśniarowicz
- opracowanie muzyczne: Lech Rydlewski
- teksty piosenek: Agnieszka Osiecka, Andrzej Jarecki
- efekty akustyczne: Stanisław Modelski
- inspicjent: Danuta Orłowska
- światło: Stefan Pleśniarowicz, Jan Żabiński
- kierownik Teatrzyku: Jan Żabiński
- premiera: - styczeń 1963
- wykonawcy: Elżbieta Gwiaździńska, Helena Jarmołowicz, Jadwiga Król, Kazimierz Kusiak, Damian Lewicki, Janusz Opałko, Danuta Orłowska, Roman Remelski, Jan Zabiński
Zdjęcia ze spektaklu
O spektaklu w prasie
- (...) Niektóre teksty podawano nazbyt dosłownie, czasem wpadając w ton wulgarności, nie obyło się też bez „szmoncesu”, ku taniej zabawie widowni, nie wszyscy przy tym amatorzy dostatecznie opanowali tekst. Na dobro zespołu zapisać jednak trzeba dużą sprawność w trudnym przeistaczaniu się w różnorodne postacie sceniczne, a także staranną i poprawną dykcję. Po oczyszczeniu przedstawiania z wymienionych wyżej niedostatków i wulgaryzacji, można będzie uznać „Oskarżonych” za sukces ambitnej placówki, jaką jest niewątpliwie Teatrzyk na Wielkiej (F.J., „Oskarżeni” na Wielkiej, „Kurier Szczeciński” 1963 nr 42, s. 4)
- Oba spektakle sztuki „Oskarżeni”, które dał gościnnie w sali Klubu „Jupiter” istniejący przy WZSP w Szczecinie „Teatrzyk na Wielkiej”, spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem u bydgoskiej publiczności. Zespołowi, który pracując od roku skupia zapalonych miłośników sztuki sceniczno-estradowej, istotnie należały się tak frenetyczne oklaski i kwiaty. Rzadko kiedy ma się okazję oglądać zespół amatorski, który osiąga tak wysoki poziom artystyczny. (...) Trudno byłoby kogoś specjalnie wyróżnić, bo poziom gry był - w czym jest niewątpliwie zasługa reżyserii Andrzeja Androchowicza - doskonale wyrównany. Jednakowoż specjalne słowa uznania należą się wykonawcom piosenek - Elżbiecie Gwiaździńskiej („To wszystko z nudów”) i Romanowi Remelskiemu („Polka kryminalna”). (JOTPE, Występ nieprzeciętnego zespołu, „Ilustrowany Kurier Polski” z dn. 19 marca 1963)
Wycinek z „Kuriera Szczecińskiego” nr 40 z dn. 17-18 lutego 1963
Wycinek z „Kuriera Szczecińskiego” nr 42 z dn. 19 lutego 1963
Inne programy Teatrzyku na Wielkiej
- 1962 – Piosenki i teksty
- 1962 – Świat nie jest taki zły
- 1963 – Nocna zmiana
- 1963 – Zdrada
- 1964 – Magik i małpiszon
- 1964 – Stara baśń
- 1965 – 100 tysięcy pocałunków
- 1966 – Śmiech
- 1967 – Jajo
- 1967 – FAMA głosi
Źródła
Bibliografia
- (wz), Jubileusz na Wielkiej. Od piosenek do „Zdrady”, „Wiadomości Zachodnie” z dn. 18 stycznia 1964
Inne
- Materiały archiwalne ze zbiorów Andrzeja Androchowicza
Autor opracowania: Andrzej Androchowicz