Pierniki szczecińskie

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Pierniki Szczecińskie - tradycję wypiekania pierników na terenie województwa zachodniopomorskiego datuje się od roku 1845. Na listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi zostały wpisane 28 lipca 2011 r.

Pierniki Szczecińskie wypiekane w Bełcznej

Historia

Pierniki Szczecińskie dołączyły do znajdujących się już wcześniej na ministerialnej liście znanych tradycyjnych specjałów szczecińskich: pasztecika oraz paprykarza. Oryginalny tradycyjny przepis na pierniki szczecińskie podaje Marie Rosnack w książce pt. „Stettiner Kochbuch” (pol. „Szczecińska Książka Kucharska”, wyd. 1845 r.): Funt dobrego syropu cukrowego, funt drobnej mąki, ½ łuta oczyszczonego potażu, ½ łuta smalcu wieprzowego, cynamon, skórka cytryny, goździki, kwiaty cynamonu i nieco pieprzu do smaku, jednak tych dwóch ostatnich przypraw raczej w niedużej ilości, gdyż w przeciwnym wypadku pierniki będą zbyt ostre (…). W archiwalnych egzemplarzach tygodnika „Stettin. Nachrichtenblatt des Stettiner Verkehrvereins” (pol. „Szczecin. Wiadomości Szczecińskiego Związku Komunikacji”) z 1938 r. znajduje się informacja o zapoczątkowanej przez ówczesne władze Szczecina nowej tradycji przystrajania choinek kolorowymi piernikowymi ozdobami w różnych kształtach. Od tamtej pory udekorowane drzewka były głównym elementem bożonarodzeniowym na Pomorzu. Piernikowe przysmaki można było kupić we wszystkich piekarniach i cukierniach Szczecina.

Współczesność

Współcześnie do przygotowania pierników szczecińskich stosuje się: mąkę pszenną lub żytnią, migdały, miód, cukier brązowy, cynamon, goździki, kardamon, imbir, gałkę muszkatołową, skórkę cytrynową. Ten słodko-korzenny produkt wypiekany jest w charakterystycznych kształtach związanych najczęściej z tematyką morską: statków, marynarzy, mew, ryb, kotwic, żaglówek, latarń itd. Pierniki wykończone są polewą cukrową lub kuwerturą czekoladową. Tak przygotowane podawane są na stoły podczas różnych świąt, jarmarków czy konkursów. Produkt został doceniony podczas konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo” w 2007 roku zajmując I miejsce w kategorii „Produkty i przetwory pochodzenia roślinnego”.

Pierniki szczecińskie na listę produktów tradycyjnych zostały wpisane w kategorii „Wyroby piekarnicze i cukiernicze”. Z opisu produktu: „Wygląd: pierniki pokryte polewą czekoladową lub cukrową; Kształt: Uzależniony od kształtu użytej formy (…); Wielkość: W zależności od wykorzystanej formy; Konsystencja: Porowata; Smak i zapach: Smak słodki i korzenny. Zapach intensywny, korzenny; Barwa (zewnętrzna i na przekroju): Ciemnobrązowa na zewnątrz i jasnobrązowa w środku”.

Pierniki wypiekane zgodnie z oryginalną recepturą i metodą (w drewnianych formach snycerskich) powstają m.in. w gospodarstwie Grażyny i Tadeusza Szubów w Bełcznej koło Łobza.

Zobacz też

Linki zewnętrzne

ŹródłoIES64.png
Autor opracowania: Kinga Konieczny