Zdroje

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zdroje
Zdroje
Zrób zdjęcie tego miejsca: Pomóż nam
Typ Osiedle administracyjne
Dzielnica Prawobrzeże
Dawna nazwa Czanowo
Nazwa niemiecka Finkenwalde
Populacja 8 710
W granicach miasta 1939
Położenie na planie Szczecina
Szczecin Zdroje 2010-05.png

Zdroje (niem. Finkenwalde) – część miasta i osiedle administracyjne Szczecina, będące jednostką pomocniczą miasta. Położone na Prawobrzeżu, przy drodze krajowej nr 10 (w kier. Stargard). Zdroje graniczą z osiedlami: Dąbie na północy, Słoneczne i Bukowe-Klęskowo na wschodzie, Podjuchy na południowym zachodzie i poprzez rzekę Regalicę z Międzyodrzem. Południową granicę z gminą Stare Czarnowo wyznacza autostrada A6.

  • Według danych z 29 kwietnia 2012 w osiedlu na pobyt stały zameldowanych było 8 710 osób[1].
  • Samorząd osiedla Zdroje został ustanowiony w 1990 roku[2].

Historia

Wieś Finkenwalde powstała w 1750 roku. Ok. roku 1935 protestancki teolog Dietrich Bonhoeffer założył w ówczesnym Finkenwalde półlegalne seminarium duchowne Kościoła Wyznającego, zlikwidowane przez gestapo w 1937.

Przynależność administracyjna Zdrojów

Przyroda

Na południe od torów kolejowych znajduje się Park Leśny Zdroje stanowiący część Szczecińskiego Parku Krajobrazowego i Puszczy Bukowej z niezwykłym sztucznym Jeziorem Szmaragdowym (gł. 16 m), powstałym w wyrobisku dawnej kopalni kredy, którego woda, jak wskazuje nazwa, ma kolor szmaragdowy, ze względu na dużą zawartość węglanu wapnia.

Komunikacja

Komunikację z miastem zapewniają liczne linie Autobusowe prowadzące w kierunku większości prawobrzeżnych osiedli, a także linie kolejowe ze stacji „Szczecin Zdroje” łącząca Dąbie (kier. Goleniów i Stargard) z centrum miasta i z Podjuchami (kier. w:Gryfino). Przez Zdroje (stacje „Szczecin Lotnisko” i „Szczecin Zdroje Wschodnie”) prowadziły niegdyś tory ze szczecińskiego portu przez Regalicę na wysokości wyspy Siedlińskiej Kępy w kierunku Płoni, Starego Czarnowa i wsi Sobieradz. Większość tej linii, od Portu do Zdrojów Wsch. i od Płoni do Sobieradza, jest rozebrana. Projektowana linia SST przebiegać będzie przez Zdroje.

Przypisy

  1. Liczba mieszkańców. W: Biuletyn informacji Publicznej Urzędu Miasta Szczecin [on-line]. [Przeglądany 8 kwietnia 2013]. Dostępny w: http://bip.um.szczecin.pl/umszczecinbip/chapter_50049.asp
  2. Uchwała Nr VIII/53/90 Rady Miejskiej w Szczecinie z dnia 28 listopada 1990 r. w sprawie utworzenia w mieście Szczecinie dzielnic i osiedli. W: Biuletyn informacji Publicznej Urzędu Miasta Szczecin [on-line]. [Przeglądany 8 kwietnia 2013]. Dostępny w: http://bip.um.szczecin.pl/UMSzczecinBIP/files/D1CEFF308A2D43CDB87DCF30B00845BE/53-90.pdf

Zobacz też

Linki zewnętrzne