Cmentarz żydowski (Józefin): Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
 
(Nie pokazano 6 wersji utworzonych przez 3 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
 
__NOTOC__
 
__NOTOC__
'''Cmentarz żydowski w [[Józefin|Józefinie]]''' został utworzony dla gminy żydowskiej w [[Lipiany|Lipianach]]. Wyznaczono go na powierzchni około 0,25 ha w lesie, na zachód od drogi Lipiany-Żelice. Został założony w [[XVIII wiek]]u, o czym zaświadcza najstarszy zachowany nagrobek z [[1762]] roku. Mimo ze gmina żydowska w Lipianach nie była specjalnie liczna (w [[XIX wiek]]u oscylowała wokół liczby 80 członków), to posiadała synagogę i cmentarz. Nadal czytelne jest jego regularne rozplanowanie (dwukwaterowe), na prostokątnym obrysie, choć układ ścieżek uległ zatarciu. Na terenie kirkutu, mimo dewastacji w latach 30. [[XX wiek]]u, zachowało się wiele  macew wykonanych z piaskowca bądź granitu, z inskrypcjami w języku hebrajskim i pozostałości muru cmentarnego. Teren nekropolii został ogrodzony i oznakowany.
+
[[Plik:Józefin, kirkut.JPG|200px|right|thumb|Kirkut w Józefinie, 2013]]
 +
'''Cmentarz żydowski w [[Józefin|Józefinie]]''' został utworzony dla gminy żydowskiej w [[Lipiany|Lipianach]]. Wyznaczono go na powierzchni około 0,25 ha w lesie, na zachód od drogi Lipiany-Żelice. Został założony w [[XVIII wiek]]u, o czym zaświadcza najstarszy zachowany nagrobek z [[1762]] roku. Mimo że gmina żydowska w Lipianach nie była specjalnie liczna (w [[XIX wiek]]u oscylowała wokół liczby 80 członków), to posiadała synagogę i cmentarz. Nadal czytelne jest jego regularne rozplanowanie (dwukwaterowe), na prostokątnym obrysie, choć układ ścieżek uległ zatarciu. Na terenie kirkutu, mimo dewastacji w latach 30. [[XX wiek]]u, zachowało się wiele  fragmentów nagrobków i macew wykonanych z piaskowca bądź granitu, z inskrypcjami w języku hebrajskim i niemieckim, oraz pozostałości muru cmentarnego. Teren nekropolii jest ogrodzony i uporządkowany.
  
- kirkut gminy żydowskiej w Lipianach, w lesie, przy drodze Lipiany-Barlinek, założony
 
w XVIII wieku, zachowane liczne macewy (najstarsza z 1763), teren ogrodzony i oznakowany   
 
 
==Bibliografia==
 
==Bibliografia==
 
* Karta cmentarza Szczecin 2000. Archiwum Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie.
 
* Karta cmentarza Szczecin 2000. Archiwum Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie.
Linia 10: Linia 9:
 
==Linki zewnętrzne==
 
==Linki zewnętrzne==
 
* [http://www.kirkuty.xip.pl/lipiany.htm Cmentarze żydowskie w Polsce]
 
* [http://www.kirkuty.xip.pl/lipiany.htm Cmentarze żydowskie w Polsce]
{{Autor|[[Użytkownik:A. Bartczak|Anna Bartczak]]}}
+
{{AutorP|[[Użytkownik:A. Bartczak|Anna Bartczak]]}}
 
[[Kategoria:Pomeranica - Zabytki]]
 
[[Kategoria:Pomeranica - Zabytki]]
 
[[Kategoria:Pomeranica]]
 
[[Kategoria:Pomeranica]]

Aktualna wersja na dzień 00:18, 8 gru 2014

Kirkut w Józefinie, 2013

Cmentarz żydowski w Józefinie został utworzony dla gminy żydowskiej w Lipianach. Wyznaczono go na powierzchni około 0,25 ha w lesie, na zachód od drogi Lipiany-Żelice. Został założony w XVIII wieku, o czym zaświadcza najstarszy zachowany nagrobek z 1762 roku. Mimo że gmina żydowska w Lipianach nie była specjalnie liczna (w XIX wieku oscylowała wokół liczby 80 członków), to posiadała synagogę i cmentarz. Nadal czytelne jest jego regularne rozplanowanie (dwukwaterowe), na prostokątnym obrysie, choć układ ścieżek uległ zatarciu. Na terenie kirkutu, mimo dewastacji w latach 30. XX wieku, zachowało się wiele fragmentów nagrobków i macew wykonanych z piaskowca bądź granitu, z inskrypcjami w języku hebrajskim i niemieckim, oraz pozostałości muru cmentarnego. Teren nekropolii jest ogrodzony i uporządkowany.

Bibliografia

  • Karta cmentarza Szczecin 2000. Archiwum Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie.
  • Karta Gminnej Ewidencji Zabytków gminy Lipiany. Szczecin 2009. Archiwum Biura Dokumentacji Zabytków w Szczecinie.
  • Opęchowski Mirosław. Cmentarze żydowskie na Pomorzu Zachodnim. Stan zachowania, problemy konserwatorskie. W: Żydzi i ich sąsiedzi na Pomorzu Zachodnim w XIX i XX wieku. Red. M. Jaroszewicz, W. Stępiński. Warszawa 2007. s. 377-395 .

Linki zewnętrzneLogo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Anna Bartczak