Czarnołęka

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Wersja z dnia 15:11, 6 wrz 2013 autorstwa Busol (dyskusja | edycje) (zamienił w treści „Święta” na „Święta (rzeka)”)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
The printable version is no longer supported and may have rendering errors. Please update your browser bookmarks and please use the default browser print function instead.
Czarnołęka
Czarnołęka
Zrób zdjęcie tego miejsca: Pomóż nam
Nazwa niemiecka Schwarze Ort
Powierzchnia 2,70
Akwen WydrnikŚwięta (rzeka), Jezioro Dąbie

Geolokalizacja: 53.464496,14.636278

Czarnołęka (t. Dębinka, do 1945 (niem.) Schwarze Ort) – niezamieszkana wyspa Międzyodrza przy zachodnim brzegu jeziora Dąbie.

Administracyjnie leży w Szczecinie w Północ i zajmuje powierzchnię ok. 270 ha. Od południa tworzy na Dąbiu dwie zatoki (patrząc od zachodu): Ostrołęka i Kopice i sąsiaduje przez Dąbski Przesmyk z wysepką Mały Róg. Po stronie zachodniej od wyspy Radolin oddziela ją Wydrnik a po stronie północnej od DębinyŚwięta (rzeka).

Obszarami leśnymi wyspy wchodzącymi w skład leśnego kompleksu promocyjnego Puszcze Szczecińskie administruje w:Nadleśnictwo Trzebież.

Nazwę Czarnołęka wprowadzono urzędowo rozporządzeniem w 1949 roku, zmieniając poprzednią niemiecką nazwę Der schwarze Ort[1].

Przypisy

  1. Rozporządzenie Ministra Administracji Publicznej z dnia 2 kwietnia 1949 r. o przywróceniu i ustaleniu nazw miejscowości (M.P. z 1949 r. Nr 29, poz. 445, s. 15)

Bibliografia