Franz Christoph Jetze

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Wersja z dnia 14:56, 20 lis 2018 autorstwa Sylwia Wesołowska (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Franz Christoph Jetze
filozof, matematyk, pedagog
brak zdjecia
Data urodzenia 6 kwietnia 1721
Miejsce urodzenia Rybaki
Data śmierci 7 kwietnia 1803
Miejsce śmierci Legnica
Lata działalności 1746-1803
Narodowość niemiecka


Franz Christoph Jetze (Jetzius, Ietze) (1721-1803) – matematyk, filozof i bibliotekarz, profesor w Kolegium Gröninga w Stargardzie.

Życiorys

Franz Christoph Jetze urodził się 6 kwietnia 1721 roku w Rybakach (Ziegenhagen) niedaleko Recza. Uczył się najpierw w Reczu (do 1736), następnie w kolegium Gröninga w Stargardzie. Od 1742 roku studiował teologię i filozofię w Halle i tam w 1752 roku uzyskał tytuł magistra. W 1744 popłynął do Tallinna. W Estonii pracował jako nauczyciel dzieci barona von Tiefenhausen (1746-1749). W 1753 został rektorem i bibliotekarzem w Gimnazjum Akademickim w Toruniu. Po powrocie w rodzinne strony liczył na objęcie funkcji rektora stargardzkiej szkoły, jednak nigdy tego celu nie osiągnął. Wpływ na to miały zapewne napięte stosunki z rektorem Samuelem Tieffensee. W 1760 roku Jetze został profesorem filozofii, greki i łaciny w Collegium Groeningianum. Po ośmiu latach wyjechał do Brandenburga, aby objąć posadę rektora. W 1771 powołany został na stanowisko profesora fizyki i matematyki w Akademii Rycerskiej w Legnicy. Był jednym z wybitniejszych wykładowców uczelni.

Franz Christoph Jetze zmarł 7 kwietnia 1803 roku w Legnicy.

Autograf F.Ch. Jetzego, 1751

Twórczość

Pisał teksty okolicznościowe związane z działalnością pedagogiczną oraz aktualnymi wydarzeniami, a także prace z zakresu filozofii, matematyki i przyrody oraz traktaty o sztuce wojennej.

Link zewnętrzne

Bibliografia

  • Falbe, Gotthilf Samuel. Geschichte des Gymnasiums und der Schulanstalten zu Stargard nebst den beiden Testamenten des hochverdienten Bürgermeisters Gröning, milden Stifters des hiesigen Gymnasiums. Stargard: Hendess, 1831.
  • Recke, Johann Friedrich von, Napiersky, Karl Eduard. Allgemeines Schriftsteller- und Gelehrten-Lexikon der Provinzen Livland, Esthland und Kurland. Bd. 2, G – K. Mitau: Steffenhagen, 1829.
Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Agata Michalska