Pomnik Jana Czekanowskiego (Szczecin): Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
 
(Nie pokazano 12 wersji utworzonych przez 2 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
[[Plik:Pomnik Jana Czekanowskiego.jpg|200px|thumb|right|pomnik Jana Czekanowskiego]]
+
{{Pomnik infobox
'''Pomnik Jana Czekanowskiego''' - pomnik pioniera polskiej afrykanistyki, prof. [[Jan Czekanowski|Jana Czekanowskiego]] (1882-1965), który został odsłonięty [[19 maja|19 maja]] [[2012]] roku w [[Plac im. Generała Władysława Andersa|Parku Andersa]] przez przewodniczącego Komisji Kultury Rady miasta Jędrzeja Wijasa w obecności prof. Edwarda Włodarczyka, rektora elekta US. Sponsorami dzięki którym powstał pomnik są [[Urząd Miasta Szczecin]], [[Uniwersytet Szczeciński]], Polskie Towarzystwo Afrykanistyczne, Stowarzyszenie Afryka Nowaka oraz osoby prywatne. Uroczystości odsłonięcia towarzyszyła mini wystawa zdjęć z wyprawy "[[w:Kazimierz Nowak|Afryka Nowaka"]].
+
|pomnik_nazwa        = Pomnik Jana Czekanowskiego
 +
|pomnik_grafika      = Pomnik Jana Czekanowskiego.jpg
 +
|grafika_opis        =
 +
|autor                = Youssoufou Toure
 +
|lokalizacja          = [[Plac im. Generała Władysława Andersa]]
 +
|data_powstania      = [[19 maja]] [[2012]]
 +
|materiał            = mosiądz
 +
}}
  
Monument wykonał brązownik Yousoufa Toure z Burkina Faso o pseudonimie „Derme". Jan Czekanowski został uwieczniony w mundurze z epoki i siedzi na kufrze podróżnym, na którym zamiast nalepek hotelowych umieszczone zostały loga sponsorów pomnika.
+
'''Pomnik Jana Czekanowskiego w Szczecinie''' – pomnik wybitnego polskiego antropologa, afrykanisty, prof. [[Jan Czekanowski| Jana Czekanowskiego]] (1882-1965), uczestnika słynnej ekspedycji księcia Adolfa Meklemburskiego do środkowej Afryki (1906-1907), zmarłego w [[Szczecin]]ie w [[1965]] roku.
<ref>[[Kurier Szczeciński|Kurier szczeciński]] z [[11 kwietnia]] [[2013]] doniósł, że niezidentyfikowany, niegrzeszący inteligencją osobnik oszpecił zieloną farbą pomnik Jana Czekanowskiego w [[Plac im. Generała Władysława Andersa|Parku Andersa]]; zob. zdjęcie, Kurier szczeciński Nr 71 z 11.04.2013, s. 24 (dar).</ref>
 
{{przypisy}}
 
== Zobacz także ==
 
* [[Jan Czekanowski]]
 
  
[[Kategoria:Pomniki]]
+
==Historia powstania==
[[Kategoria:Parki i ogrody|Andersa]]
+
 
 +
Idea powstania pomnika narodziła się przy organizacji III Kongresu Afrykanistów Polskich, który odbył się w [[2012]] roku w Szczecinie z okazji 50-lecia afrykanistyki szczecińskiej.
 +
Pomysłodawcą i koordynatorem prac związanych z jego powstaniem był Jacek Łapott. Projekt przygotowany przez Annę Łapott, zrealizowany został w pracowni Youssoufou Toure zwanego Rasta w stolicy Burkina Faso w Ougadougou. 
 +
 
 +
==Opis pomnika==
 +
 
 +
Pomnik przedstawia prof. Czekanowskiego siedzącego na kufrze podróżnym, odpoczywającego w trakcie ekspedycji do Afryki. Na kufrze umieszczono plakiety z logosami: Uniwersytetu Szczecińskiego, Polskiego Towarzystwa Afrykanistycznego, [[Muzeum Narodowe w Szczecinie|Muzeum Narodowego]] w Szczecinie, Stowarzyszenia Afryka Nowaka, Wydziału Humanistycznego US, Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych. Znalazły się na nim również napisy: „Jan Czekanowski 1882-1965” oraz „50 lat Afryki w Szczecinie 1962-2012”. <br />
 +
 
 +
Pomnik został wykonany w technice zwanej „odlewem na wosk tracony”. Gliniany rdzeń pokryto starannie woskiem, w którym wyrzeźbiono wszelkie detale, następnie całość obłożono kolejną warstwą gliny. Tak przygotowany model pocięto na 19 kawałków (z czego postać składała się z 8, a kufer z 11), które osobno wypalono (w celu usunięcia wosku) i odlano z mosiądzu. Na koniec wszystkie części starannie zespawano, a całość wypolerowano i miejscami poczerniono wykorzystując roztwór nadmanganianu potasu zgodnie z modą panującą wśród odlewników w Ougadougou. <br />
 +
<br />
 +
Ważący 190 kg pomnik, został przetransportowany drogą lotniczą ze stolicy Burkina Faso do Frankfurtu, skąd samochodem ciężarowym okrężną trasą przez Warszawę trafił do [[Szczecin]]a. <br />
 +
 
 +
Odsłonięty został [[19 maja]] [[2012]] roku w Parku gen. Władysława Andersa przez prof. Edwarda Włodarczyka, rektora US oraz przewodniczącego Komisji ds. Kultury Rady Miasta Szczecina Jędrzeja Wijasa. <br />
 +
 
 +
Pomnik ufundowany został ze środków uzyskanych od instytucji naukowych i publicznych (Uniwersytet Szczeciński, Urząd Miasta Szczecin), stowarzyszeń (Polskie Towarzystwo Afrykanistyczne, Stowarzyszenie Afryka Nowaka) oraz osób prywatnych.
 +
 
 +
Jest to pierwszy pomnik – dzieło sztuki afrykańskiego odlewnictwa prezentowane w przestrzeni publicznej w Polsce.
 +
 
 +
==Bibliografia==
 +
 
 +
*Łapott Jacek, Buchalik Lucjan, Afrykanie – Afrykaniście, czyli jak powstawał pomnik profesora Jana Czekanowskiego, „Afryka” 2012, nr 36 s. 117-126, ISSN-1234-0278.
 +
 
 +
 
 +
 
 +
{{AutorP|[[User:Ewa Prądzyńska|Ewa Prądzyńska]]}}
 +
{{RedaktorP|[[User:Sylwia Wesołowska|Sylwia Wesołowska]]}}
 +
[[Kategoria:Pomeranica]]
 +
[[Kategoria:Pomeranica - Pomniki]]
 +
[[Kategoria:Szczecin]]
 +
{{DEFAULTSORT:Szczecin}}
 +
 
 +
[[Kategoria:Pomeranica zredagowane 2017]]

Aktualna wersja na dzień 16:58, 14 lut 2018

Pomnik Jana Czekanowskiego
Pomnik Jana Czekanowskiego
Autor Youssoufou Toure
Lokalizacja Plac im. Generała Władysława Andersa
Data powstania 19 maja 2012
Materiał mosiądz
Wymiary {{{wymiary}}}


Pomnik Jana Czekanowskiego w Szczecinie – pomnik wybitnego polskiego antropologa, afrykanisty, prof. Jana Czekanowskiego (1882-1965), uczestnika słynnej ekspedycji księcia Adolfa Meklemburskiego do środkowej Afryki (1906-1907), zmarłego w Szczecinie w 1965 roku.

Historia powstania

Idea powstania pomnika narodziła się przy organizacji III Kongresu Afrykanistów Polskich, który odbył się w 2012 roku w Szczecinie z okazji 50-lecia afrykanistyki szczecińskiej. Pomysłodawcą i koordynatorem prac związanych z jego powstaniem był Jacek Łapott. Projekt przygotowany przez Annę Łapott, zrealizowany został w pracowni Youssoufou Toure zwanego Rasta w stolicy Burkina Faso w Ougadougou.

Opis pomnika

Pomnik przedstawia prof. Czekanowskiego siedzącego na kufrze podróżnym, odpoczywającego w trakcie ekspedycji do Afryki. Na kufrze umieszczono plakiety z logosami: Uniwersytetu Szczecińskiego, Polskiego Towarzystwa Afrykanistycznego, Muzeum Narodowego w Szczecinie, Stowarzyszenia Afryka Nowaka, Wydziału Humanistycznego US, Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych. Znalazły się na nim również napisy: „Jan Czekanowski 1882-1965” oraz „50 lat Afryki w Szczecinie 1962-2012”.

Pomnik został wykonany w technice zwanej „odlewem na wosk tracony”. Gliniany rdzeń pokryto starannie woskiem, w którym wyrzeźbiono wszelkie detale, następnie całość obłożono kolejną warstwą gliny. Tak przygotowany model pocięto na 19 kawałków (z czego postać składała się z 8, a kufer z 11), które osobno wypalono (w celu usunięcia wosku) i odlano z mosiądzu. Na koniec wszystkie części starannie zespawano, a całość wypolerowano i miejscami poczerniono wykorzystując roztwór nadmanganianu potasu zgodnie z modą panującą wśród odlewników w Ougadougou.

Ważący 190 kg pomnik, został przetransportowany drogą lotniczą ze stolicy Burkina Faso do Frankfurtu, skąd samochodem ciężarowym okrężną trasą przez Warszawę trafił do Szczecina.

Odsłonięty został 19 maja 2012 roku w Parku gen. Władysława Andersa przez prof. Edwarda Włodarczyka, rektora US oraz przewodniczącego Komisji ds. Kultury Rady Miasta Szczecina Jędrzeja Wijasa.

Pomnik ufundowany został ze środków uzyskanych od instytucji naukowych i publicznych (Uniwersytet Szczeciński, Urząd Miasta Szczecin), stowarzyszeń (Polskie Towarzystwo Afrykanistyczne, Stowarzyszenie Afryka Nowaka) oraz osób prywatnych.

Jest to pierwszy pomnik – dzieło sztuki afrykańskiego odlewnictwa prezentowane w przestrzeni publicznej w Polsce.

Bibliografia

  • Łapott Jacek, Buchalik Lucjan, Afrykanie – Afrykaniście, czyli jak powstawał pomnik profesora Jana Czekanowskiego, „Afryka” 2012, nr 36 s. 117-126, ISSN-1234-0278.
Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Ewa Prądzyńska