Wyspa Akademicka

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Wersja z dnia 09:32, 27 sie 2013 autorstwa Busol (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
The printable version is no longer supported and may have rendering errors. Please update your browser bookmarks and please use the default browser print function instead.
Wyspa Akademicka
Wyspa Akademicka
Wyspa Akademicka na rzece Odrze w Szczecinie
Dawna nazwa Krainka
Nazwa niemiecka Piepenwerder
Akwen

Geolokalizacja: 53.3925,14.544444

Wyspa Akademicka (także Krainka, niem. Piepenwerder) – niezamieszkana i niezagospodarowana wyspa szczecińskiego Międzyodrza. Znajduje się na Odrze Zachodniej na wysokości ujścia cieku Bukowa, w granicach miasta Szczecina, w dzielnicy Śródmieście.

Wyspa ma 1,8 ha powierzchni. Jest rozciągnięta w osi rzeki na długości 360 mwg Rejonowego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie wyspa rozciąga się pomiędzy 32,10 a 32,50 kilometrem Odry Zachodniej [1], przy szerokości osiągającej 60 m. Powierzchnia wyspy jest wyrównana i sięga wysokości 1 m n.p.m. (przy średnim poziomie wód w Odrze wynoszącym 0,1 m n.p.m.). Ze względu na niskie położenie, wyspa stanowi obszar narażony na niebezpieczeństwo powodzi. Na wyspie znajdują się ruiny zabudowań i drzewostan uznany za wartościowy. Planowane jest zagospodarowanie rekreacyjno-sportowe wyspy[2].

W końcu XX wieku znajdowała się na niej przystań wędkarska i Przystań Żeglarska AZS. Wcześniej istniał tu tartak zbudowany w 1790 roku przez Sanne'a, początkowo napędzany siłą wiatru, a od XIX wieku z napędem maszynowym[3].

Przypisy

  1. http://www.informator.rzgw.szczecin.pl/informator/pl/wykaz_obiektow/pliki/04b_Obiekty_na_rzece_Odra_Zachodnia.pdf
  2. Osiedle Międzyodrze. Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Szczecin. [dostęp 2009-10-01].
  3. Tadeusz Białecki: Krainka. W: Encyklopedia Szczecina. Tadeusz Białecki (red. nacz.). Wyd. I. Szczecin: Uniwersytet Szczeciński Instytut Historii, 1999, s. 498. ISBN 8387341452. 

Bibliografia