Dwór (Długie, powiat stargardzki)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dwór we wsi Długie
Dwór we wsi Długie
Lokalizacja 73-120 Długie
Projektant nieznany
Data budowy lata 70. XIX w.

Geolokalizacja: 53.430197,15.399345

Dwór we wsi Długie

Dwór we wsi Długie – niem. Langenhagen (gmina Chociwel)

Wieś

Pierwsza pisemna wzmianka o miejscowości pochodzi z 1478 roku i dotyczy potwierdzenia nadania ziemi rodzinie von Wedlów z Chociwla. W 1588 roku nazwę wsi wymieniono w brandenburskim inwentarzu. Miejscowość była podzielona na trzy części. W XVIII wieku dwie części należały do rodziny von Mellentinów. W 1858 roku Karol von Mellentin z Linówka przejął trzecią część. W 1910 roku wieś zamieszkiwało 492 mieszkańców. W 1939 roku były tam dwa majątki. Pierwszy należał do Aleksandry von Mellentin z Linówka i obejmował 250 ha. Drugi majątek należał do Williego Bartelta i obejmował 94 ha ziemi. W 1939 roku miejscowość zamieszkiwało 496 mieszkańców. We wsi były: kuźnia, krochmalnia, szkoła, stolarnia, dwa wiatraki i młyn.

Dwór

W centrum wsi znajduje się niewielki, neoklasycystyczny, parterowy dwór z lat 70. XIX wieku. Jest to obiekt zbudowany na rzucie prostokąta z niewielkim ryzalitem od frontu i dwoma pilastrami toskańskimi na poziomie piętra. W latach 70. XX wieku budynek został przebudowany na potrzeby szkoły i pozbawiony historycznego wyposażenia. Obecnie jest wykorzystywany na mieszkania. W sąsiedztwie znajdują się resztki niewielkiego i zdewaloryzowanego parku. Obiekt dostępny z zewnątrz.

Bibliografia

  • Karty ewidencyjne zabytków architektury i budownictwa. Archiwum Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie.Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Maciej Burdzy