Kościół (Warzymice)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół w Warzymicach, przed 1945 r.

Kościół w Warzymicach powstał w XIII wieku. Do 1657 roku był to kościół parafialny, jednak później parafię przeniesiono do Będargowa[1]. Była to budowla salowa, murowana z kamieni narzutowych, założona na planie prostokąta o wymiarach 14x10,3 m. W XVIII wieku podczas rozbudowy kościoła naruszono konstrukcję wieży znajdującej się od strony zachodniej i rozebrano ją. Wówczas też prawdopodobnie wykonano sygnaturkę w konstrukcji ryglowej w zachodniej partii dachu budowli, przykrytą spiczastym hełmem, utrzymanym w barokowych formach. Hełm zwieńczony był kulą i wiatrowskazem. W 1894 roku kościół otynkowano, zakrywając tym samym jedyny gotycki portal południowy[2].

Z dawnego wyposażenia odnotowano dwa świeczniki ołtarzowe, odlane z brązu o wysokości 33 cm z 1595 roku, trzyramienny świecznik ambonowy - również odlany z brązu. Znajdowały się tam także: dwie misy chrzcielne wykonane z mosiądzu o średnicy 36 cm. Na jednej z nich przedstawiona została scena ze „Zwiastowaniem Najświętszej Marii Panny”. Rysunki i napisy znajdujące się na misach powstały poprzez wyklepywanie blachy miedzianej. Dokoła rysunku biegnie po okręgu napis majuskułą w którym występuje napis: REKOR + DE, który powtarza się sześciokrotnie. Wewnętrzny rząd napisów pisanych nietypową gotycką majuskułą był nieczytelny już na przełomie XIX i XX wieku. Druga misa chrzcielna o średnicy 34 cm we wgłębieniu posiadała tłoczony rysunek przedstawiający „Grzech Pierworodny”, po obu stronach rysunku na obrzeżu umieszczono nazwiska fundatorów: Petera i Johanna Hein’ów[3].

Kościół został uszkodzony podczas działań wojennych, a następnie rozebrany. Do naszych czasów pozostały jedynie zarośnięte fundamenty kościoła i leżące, gdzieniegdzie granitowe kwadry użyte do jego budowy.

Przypisy

  1. Berghaus, Heinrich. Landbuch des Herzogthums Pommern und des Fürstenthums Rügen. B II. T. 2, s. 1683
  2. Lemcke, Hugo. Bau- und Kunstdenkmäler des Regierungsbezirks Stettin. H. V. Kreis Randow. Stettin, 1905, s. 112
  3. Tamże, s. 112-113

Bibliografia

  • Łuczak, Marek. Gotyckie kościoły Gminy Kołbaskowo. Szczecin: Zapol, Pomorskie Towarzystwo Historyczne, 2013. ISBN 9788375185386
  • Łuczak, Marek. Historia i Zabytki Gminy Kołbaskowo. Szczecin: Pomorskie Towarzystwo Historyczne, Zapol Spółka Jawna, 2010. ISBN 9788375182019Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Marek Łuczak