Pałac (Trzebieradz, powiat policki)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pałac w Trzebieradzu
Pałac w Trzebieradzu
Nazwa niemiecka Horst Förstere
Lokalizacja Trzebieradz/Popielewo>
Projektant nieznany
Data budowy pocz.XX w.

Geolokalizacja: 53.66679,14.400065

Pałac w Trzebieradzu (niem. Horst Förstere, gmina Nowe Warpno)

Wieś

Osada dawniej należała do rejencji szczecińskiej, powiat Ueckermünde. W 1767 roku była tu leśniczówka, w 1814 roku powstała smolarnia. W miejscowości, dzisiaj często łączonej z wsią Brzózki (Althagen), znajdują się dwa obiekty pałacowe.

Dwór

Pierwszy, o którym posiadamy więcej informacji, został zbudowany na początku XX w. prawdopodobnie z fundacji cesarza Wilhelma II. Ze względu na atrakcyjne usytuowanie nad brzegiem Zalewu Szczecińskiego (Stettiner Haff, Oderhaff, Pommersches Haff) był wykorzystywany jako sanatorium dla oficerów marynarki wojennej. Pałac jest dwukondygnacyjnym budynkiem o powierzchni 1 890 m2, zbudowanym w duchu historyzmu z przewagą form neoklasycystycznych, obłożonym cegłą klinkierową w kolorze kości słoniowej.

Jest to obiekt wzniesiony na rzucie prostokąta rozczłonkowanego ryzalitami w każdej z elewacji. Bardziej reprezentacyjna jest elewacja od strony zalewu (dostępna tylko od strony wody), podkreślona wysuniętym portykiem składającym się z sześciu kolumn doryckich wspierających taras. Część główną, czyli środkową, pałacu podkreślają trójkątne frontony w narożnikach. Ponadto zachowały się dekoracyjne zdobienia drzwi oraz okien.

W okresie powojennym pałac na krótki czas został przejęty przez wojska radzieckie, które wykorzystywały go jako obiekt sanitarny (szpital). Następnie, przez pewien czas w budynku była placówka WOP-u. Od lat 50. XX wieku pałac był wykorzystywany jako ośrodek kolonijny, który nosił nazwę „Syrena”, a w budynku dawnej ujeżdżalni była sala taneczna. W budynku wozowni, widocznym po lewej stronie pałacu, były mieszkania prywatne. Od lat 90. pałac niszczał, później stał się prywatną własnością, została rozpoczęta i w końcu przerwana modernizacja.

Obecnie pałac jest wystawiony na sprzedaż.

W sąsiedztwie znajduje się park krajobrazowy, do którego od strony drogi do Nowego Warpna prowadzi aleja lipowa. W parku rośnie wiele chronionych drzew i krzewów w tym m.in. dąb kaukaski, świerk sitkajski i paproć zwana długoszem królewskim. Na terenie parku znajdują się pozostałości po sztucznej grocie.

Obiekt dostępny z zewnątrz.

Bibliografia

Karty ewidencyjne zabytków architektury i budownictwa - Archiwum Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie


Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Maciej Burdzy