Rzeźba Jan z Kolna (Szczecin)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rzeźba Jan z Kolna
Rzeźba Jan z Kolna
Autor Sławomir Lewiński
Lokalizacja Wały Chrobrego
Data powstania 1970
Materiał sztuczny kamień
Wymiary {{{wymiary}}}


Rzeźba Jan z Kolna – zlokalizowana u podnóża Wałów Chrobrego, w obrębie fontanny wkomponowanej w kamienną ścianę Wałów Chrobrego, przy pl. Obrońców Westerplatte.

Opis

Rzeźba przedstawia historyczną postać Jana z Kolna, stojącą w lekkim kontrapoście, z lewą ręką wspartą o trzon kotwicy usytuowanej pomiędzy stopami żeglarza. Twarz pokryta gęstym, opadającym na pierś zarostem, wzrok skierowany przed siebie, w kierunku Odry. W prawym ręku niewielkich rozmiarów żaglowiec. Pod rzeźbą wykuty w kamieniu napis: „JAN Z KOLNA”.

Historia

Rzeźba znajdująca się w obrębie fontanny wkomponowanej w kamienną ścianę Wałów Chrobrego, wykonana została na zlecenie władz miasta w ramach projektu renowacji terenu wokół Wałów Chrobrego. W trakcie prac uruchomiono nieczynną fontannę, a w półokrągłych niszach ściennych, umiejscowionych ponad basenem fontanny, ustawiono dwie rzeźby - Jana z Kolna (lewa wnęka) i Wyszak (prawa wnęka).

Wymiary

Rzeźba - wys. 235 cm x szer. 80 cm x gł. 50 cm

Bibliografia

  • Relacja Jakuba Lewińskiego nagrana w Szczecinie 23 października 2007 r. W zbiorach autora.


  • Szczecin - miasto. Pomniki, rzeźby plenerowe, tablice pamiątkowe. Dokumentacja Miejskiego Konserwatora Zabytków, Szczecin 1996, karta ewidencyjna nr 31.

Zdjęcie rzeźby

IES64.png Autor opracowania: Łukasz Skubisz