Międzynarodowy Festiwal Organowy (Koszalin): Różnice pomiędzy wersjami
Utworzył nową stronę „'''Międzynarodowy Festiwal Organowy w Koszalinie'''" – odbywający się w Koszalinie od 1966 roku, festiwal na którym odbywają się koncerty mu...” |
Nie podano opisu zmian |
||
| Linia 1: | Linia 1: | ||
'''Międzynarodowy Festiwal Organowy w Koszalinie''' | '''Międzynarodowy Festiwal Organowy w Koszalinie''' – odbywający się w [[Koszalin|Koszalinie]] w okresie [[lipiec- sierpień]] od [[1966]] roku, festiwal na którym odbywają się koncerty muzyki organowej, połączonej z utworami symfonicznymi. Najbardziej popularnym miejscem realizacji koncertów jest koszalińska katedra. | ||
==Historia Festiwalu== | ==Historia Festiwalu== | ||
Zorganizowane w 1966 r Koszalińskie Koncerty Organowe dały początek późniejszemu festiwalowi. Od początku imprezie patronował znany koszaliński muzyk Andrzej Cwojdziński, wieloletni dyrektor artystyczny [[Filharmonia koszalińska|koszalińskiej filharmonii]]. Inicjatorem powołania festiwalu był także Leon Szostak, muzyk i dyrektor naczelny Koszalińskiej Orkiestry Symfonicznej. | |||
Specjalnością Festiwalu Organowego w Koszalinie stało się wykonywanie muzyki organowej w połączeniu z muzyką symfoniczną i wokalistyką, co przyniosło kolejnym edycjom dużą popularność. W 1981 r na przykład wykonanie utworu "Stabat Mater" wymagało udziału aż dwóch orkiestr symfonicznych. | |||
Wersja z 17:24, 20 cze 2013
Międzynarodowy Festiwal Organowy w Koszalinie – odbywający się w Koszalinie w okresie lipiec- sierpień od 1966 roku, festiwal na którym odbywają się koncerty muzyki organowej, połączonej z utworami symfonicznymi. Najbardziej popularnym miejscem realizacji koncertów jest koszalińska katedra.
Historia Festiwalu
Zorganizowane w 1966 r Koszalińskie Koncerty Organowe dały początek późniejszemu festiwalowi. Od początku imprezie patronował znany koszaliński muzyk Andrzej Cwojdziński, wieloletni dyrektor artystyczny koszalińskiej filharmonii. Inicjatorem powołania festiwalu był także Leon Szostak, muzyk i dyrektor naczelny Koszalińskiej Orkiestry Symfonicznej.
Specjalnością Festiwalu Organowego w Koszalinie stało się wykonywanie muzyki organowej w połączeniu z muzyką symfoniczną i wokalistyką, co przyniosło kolejnym edycjom dużą popularność. W 1981 r na przykład wykonanie utworu "Stabat Mater" wymagało udziału aż dwóch orkiestr symfonicznych.