Maskotka Maksiu
Maskotka Maksiu – maskotka Mistrzostw Europy w Pływaniu na Basenie 25 m, które odbyły się w Szczecinie w dniach 8-11 grudnia 2011 r. Maskotka Mistrzostw Europy w pływaniu powstała w wyniku konkursu ogłoszonego wśród szczecińskich przedszkolaków. Zadaniem dzieci było wykonanie pracy w dowolnej technice plastycznej. W sumie zgłoszono 68 prac. Ze wszystkich propozycji jury pod przewodnictwem Zbigniewa Niecikowskiego – dyrektora Teatru Lalek „Pleciuga”, wybrało trzy: żabkę Rechotkę, kropelkę Złotka i ośmiorniczkę Maksia. W drugim etapie wyboru dokonali szczecinianie. Głosowanie na jedną z trzech finałowych prac odbywało się na stronie internetowej miasta. W sumie oddano 4452 głosów. Postacią, która zyskała największą sympatią mieszkańców okazał się Maksiu. Ośmiorniczka stworzona przez pięcioletniego Oliwiera Nowickiego z Przedszkola Publicznego nr 51 „Pingiwnek”, zdobyła 2175 głosów. Zwycięska maskotka mistrzostw została wyprodukowana w formie pluszowej zabawki - wykonano około 2 tysięcy pluszaków, które zostały rozdane m. in. zawodnikom biorącym udział w mistrzostwach. Część maskotek trafiła także do sprzedaży.
Zobacz też
Źródło

